Coraz częściej z decyzją o powiększeniu rodziny zwlekamy coraz dłużej. Mają na to wpływ różne czynniki – brak odpowiedniego partnera, niepewna sytuacja zawodowa lub chęć zabezpieczenia najpierw warunków bytowych, np. poprzez osiągnięcie dobrej pozycji w pracy. Czy odkładanie decyzji o dziecku jest właściwe? Czym może skutkować i jaki wpływ ma wiek na niepłodność?
Problem niepłodności
Niestety problem niepłodności i bezpłodności coraz częściej dotyka pary. Niektórzy mówią nawet o problemie cywilizacyjnym. W wielu przypadkach nasz styl życia, dieta, ilość stresu mają wpływ na problemy pary z poczęciem dziecka. Mówiąc o niepłodności mówi się o kilku zjawiskach, a problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyróżnia się problemy z zajściem w ciążę oraz niemożność donoszenia ciąży. Najczęściej przyczyną długiej niemożności zajścia w ciąże przez kobietę są czynniki psychogenne, które mogą dotykać zarówno ją, jak i partnera. Zarówno stresująca praca, długoletnie próby zajścia w ciążę, czy inne problemy, mogą mieć wpływ na trudność zajścia w ciążę. Na szczęście wiele problemów, zwłaszcza u młodych par, może być w łatwy sposób rozwiązana. Wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy jest najlepszy moment na podejmowanie próby poczęcia dziecka. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, stąd warto porozmawiać z lekarzem o najlepszych metodach obliczania dni płodnych i regulowania cyklu miesiączkowego kobiety. Kolejnym częstym problemem jest zbyt późna decyzja o powiększeniu rodziny. Wiek w jakim są komórki jajowe kobiety ma bardzo duże znaczenie na skuteczność zapłodnienia. Jedynie w około 10% przypadków nie jest możliwe rozpoznanie przyczyn niepłodności, mimo zdrowia fizycznego obojga partnerów.
Wiek kobiety a niepłodność
Wiek kobiety ma olbrzymi wpływ na możliwość zajścia w ciążę oraz bezpiecznego jej donoszenia. Już po 30 roku życia płodność gwałtownie zaczyna spadać, a już u 40-latki jest ponad 50% niższa niż u połowę młodszej kobiety. Lekarze przyjmują, że najlepszym wiekiem dla kobiety, aby mogła bezpiecznie zajść w ciąże i urodzić dziecko jest okres pomiędzy 20, a 24 rokiem życia. Wynika to przede wszystkim z tego, że układ rozrodczy kobiety jest dużo bardziej skomplikowanym mechanizmem niż męski. Przede wszystkim, kobiety rodzą się z dużo mniejszą ilością komórek jajowych. W każdym jajniku w dniu narodzin dziewczynki jest ich około 200 tys. Mimo tego, że podczas cyklu menstruacyjnego dojrzewa tylko jedno jajeczko (czasem dwa) to uaktywnia się ich nawet kilka tysięcy. Dlatego z każdym okresem, komórek jajowych jest coraz mniej w organizmie kobiety. Najprościej można to podsumować w ten sposób, że kobiety, która wcześnie zaczęła miesiączkować, ma mniej czasu na zajście w ciążę, ponieważ ilość jajeczek będzie znacznie mniejsza. Dodatkowo, tak jak cały organizm, jajeczka także się starzeją. Im kobieta jest starsza tym gorsza jakość jej komórek jajowych. Stąd właśnie problemy z donoszeniem ciąży lub zwiększone ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u dziecka, jeżeli kobieta zdecydowała się zbyt późno na ciążę.
Wiek mężczyzny a niepłodność
Czy jednak tylko kobiety mają ograniczony czas na decyzję o ciąży? A może wiek wpływa także na płodność u mężczyzn? Dobra wiadomość jest taka, że, jak pokazują badania, wiek mężczyzny nie wpływa na zdolność plemników do zapłodnienia. Inną kwestią pozostaje fakt, że wraz z wiekiem zmniejsza się ich ilość w spermie. Zmniejszona ilość plemników przyczynia się do zmniejszenia płodności mężczyzny wraz z wiekiem, mimo że ich jakość pozostaje niezmienna. W badaniach brano także pod uwagę skuteczność nasienia w zapłodnieniach in vitro oraz liczbę urodzonych dzieci danego mężczyzny.
Czytaj także: