fot. elements.envato.com

E-Papierosy w Polsce stały się tak popularne, że używa ich już ponad milion osób. Nie śmierdzą tak jak tradycyjne, są od nich tańsze a nawet można ich używać w miejscach publicznych. Dla osób palących papierosy, wydawać się mogą wielkim udogodnieniem. Ale czy tak jest naprawdę?

E-papierosy zyskały na popularności w ostatnich latach, przede wszystkim, od kiedy wprowadzono zakaz palenia normalnych, tradycyjnych papierosów w miejscach publicznych. E-papieros to urządzenie dostarczające nikotynę, które swoim działaniem przypomina papierosa tradycyjnego. Osoba paląca musi tak samo się nim zaciągać jak tym tradycyjnym, przyjmując do organizmu nikotynę. Wygląda jednak nieco inaczej. Składa się z pojemnika na płyn nikotynowy, atomizera (który powoduje, że postać płynna nikotyny zmieniana jest w parę, którą wdycha palacz), i z baterii. Płyn w pojemniku nikotynowym, poza oczywiście nikotyną, zawiera wodę, glicerynę, glikol propylenowy i aromaty. Dzięki tym ostatnim, papieros elektroniczny może mieć różny smak, np. czekoladowy czy owocowy. E-papieros działa w ten sposób, że podczas zaciągania uruchamiana zostaje grzałka, podgrzewająca płyn nikotynowy. Wtedy dochodzi do wprowadzenia drobinek nikotyny i pozostałych substancji do przepływającego powietrza, wynikiem czego jest bezwonna mgiełka. W ten właśnie sposób palacz wdycha jedynie opary tej podgrzanej mieszanki.
E-papierosy są przez wszystkich łatwo dostępne, nawet przez osoby niepełnoletnie, ponieważ prawo nie określa, żeby były one dostępne tylko dla osób powyżej 18-tego roku życia.

Czy e-papierosy są zdrowe?

Nie istnieje coś takiego jak zdrowy papieros, chociaż papieros elektroniczny przez część lekarzy uważany jest po prostu za mniejsze zło. Dla osób palących papierosy, faktycznie lepszym rozwiązaniem jest ich elektroniczna forma, ponieważ w dymie papierosa tradycyjnego jest kilka tysięcy związków chemicznych, a wśród nich wiele jest toksycznych, a nawet rakotwórczych. W e-papierosie zaś substancje te nie są w takim stopniu groźne dla zdrowia.

Badania nad e-papierosem

Dotychczasowe wyniki badań nad papierosem elektronicznym pozwalają stwierdzić, że opary za jego pomocą wdychane nie są taki szkodliwe jak dym z papierosów tradycyjnych. Większości toksycznych i rakotwórczych substancji, które znajdują się w papierosie tradycyjnym nie ma w tym elektronicznym. Jeżeli jakieś substancje są takie same, to w e-papierosie pojawiają się tylko w niewielkich, śladowych wręcz ilościach.
Inne badania wykazały zaś, że papierosy elektroniczne nie mają wpływu na zmianę ciśnienia tętniczego czy morfologii krwi, w związku z tym istnieje znacznie mniejsze ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe czy układu oddechowego, niż u osób palących tradycyjne papierosy. Osoby, które przerzuciły się z palenia papierosów tradycyjnych na elektroniczne, zaobserwowały u siebie poprawę wydolności fizycznej i umysłowej a także zmniejszenie kaszlu. Nie ma jednak badań, które ukazałyby długofalowe skutki palenia e-papierosów. Na pewno nie można uznać ich za zdrowe, ponieważ zawierają nikotynę.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj