Po urodzeniu dziecka przysługuje Ci urlop macierzyński. Część (6 tygodni) możesz wykorzystać przed porodem.   Co ważne, ojciec dziecka również ma niego prawo. 

Ile trwa urlop macierzyński?

Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. Matka dziecka musi obowiązkowo pozostać na nim 14 tygodni. Nie może z niego zrezygnować. To czas odpoczynku po porodzie i opieki nad maluszkiem. Musi zgłosić pracodawcy chęć powrotu do pracy przynajmniej 7 dni przed końcem urlopu. Pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Co ważne, oboje rodzice nie mogą pozostawać w tym samym czasie zarówno na urlopie macierzyńskim, jak i tacierzyńskim. 

W przypadku liczby mnogiej długość urlopu automatycznie się wydłuża. Wówczas trwa:

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojaczków,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków i większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Długość urlopu macierzyńskiego w przypadku przysposobienia dziecka wynosi tyle samo, co w przypadku urodzenia dziecka. Warto podkreślić, że w tym przypadku wymiar urlopu również jest uzależniony od liczby przysposobionych dzieci.

Czy urlop macierzyński trwa rok?

Przy okazji należy wyjaśnić, że popularne określenie “roczny urlop macierzyński” jest błędne. Odnosi się bowiem do ogólnego urlopu po urodzenia dziecka. Obejmuje macierzyński (20 tygodni) i rodzicielski (32 tygodni). W sumie trwają rok (52 tygodnie). Przysługuje wtedy zasiłek macierzyński. Stąd właśnie ten skrót myślowy. 

Zasiłek macierzyński

Wysokość wspomnianego zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się średnią z ostatnich 12 miesięcy. To oznacza, że matka dziecka otrzymuje całą pensję. A co jeśli pracowała krócej? Wtedy bierze się pod uwagę średnią z pełnych, przepracowanych przez nią miesięcy.

Zobacz również: Rodzina 500 plus w 2019 roku

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Nie musisz składać wniosku o urlop macierzyński. Rozpoczyna się automatycznie po porodzie. Pracodawca jest zobowiązany Ci go udzielić. Powinnaś go jednak poinformować o urodzeniu dziecka. Co ważne, nie musisz robić tego osobiście. Wystarczy, że przedłożysz w pracy odpis aktu urodzenia dziecka. Jeśli chcesz skorzystać z części urlopu przed porodem, złóż odpowiedni wniosek.

Do ZUS-u powinnaś dostarczyć odpis aktu urodzenia dziecka i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli po macierzyńskim chcesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego, pamiętaj, by złożyć wniosek z minimum 21-dniowym wyprzedzeniem. Pracodawca musi go przyjąć. Jeśli chcesz zrezygnować z całego lub tylko z części urlopu rodzicielskiego, poproś o zgodę na wcześniejszy powrót do pracy.

Czy można zwolnić pracownicę na urlopie macierzyńskim?

Pracodawca nie może Cię zwolnić, gdy przebywasz na urlopie macierzyńskim. Istnieje jednak kilka wyjątków:

  • Firma ogłosiła upadłość lub likwidację miejsca pracy.
  • Zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Taka sytuacja nie dotyczy jednak pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Informacja dla mam niezatrudnionych na etacie

Jeśli nie pracowałaś na umowie o pracę, przysługuje Ci 1000 zł. Świadczenie rodzinne, tzw. kosiniakowe, przyznawane jest przez rok po urodzeniu dziecka. Przysługuje studentkom, mamom zatrudnionym na umowie o dzieło, bezrobotnym i prowadzącym własną działalność gospodarczą. 

Czytaj dalej: Urlop wychowawczy – kluczowe informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj