Ule korpusowe są jednymi z najpopularniejszych typów uli. Mają charakterystyczną budowę i wiele zalet. Jaki typ ula warto wybrać do pasieki towarowej, a jaki do amatorskiej? Sprawdźcie główne różnice pomiędzy typami uli i poznajcie ich budowę.
Ula korpusowe – budowa i materiały
Każda pasieka powinna być wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który zapewni jej efektywne prowadzenie. Najważniejsze są ule, które muszą zagwarantować pszczołom właściwe warunki bytowe, chronić je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnić korzystny mikroklimat. Ich wielkość powinna być dobrze dopasowana do potrzeb pszczelej rodziny i umożliwiać gromadzenie miodu.
Trzy podstawowe typy uli to:
- ule leżaki,
- ule kombinowane,
- ule korpusowe (zwane także wielokorpusowymi).
Ule leżaki są niezwykle łatwe w obsłudze. Umożliwiają szybki dostęp do każdej ramki oraz wiele przestrzeni manipulacyjnej. Ule kombinowane zostały tak zbudowane, by oddzielać nad gniazdem czysty miód. Ule korpusowe znajdują się w praktycznie każdej pasiece, która ma predyspozycje do zmiany na pasiekę towarową. Wśród nich wyróżniamy różne rodzaje jak ul wielkopolski czy dadant.
Z jakich elementów zbudowany jest ul korpusowy? Każdy typ ula różni się parametrami, ale ogólnie każdy składa się z kilku korpusów gniazdowych, w których przebywają pszczoły. Taka budowa ula pozwala na nadstawianie kolejnych korpusów, by zapewnić nieograniczony rozwój pszczelej rodziny. Zwykle kilka jednakowych kondygnacji pełni rolę gniazda, a pozostałe stają się miejscem gromadzenia miodu. Inne elementy są zgodne ze standardową budową ula.
Elementy budowy ula:
- korpus gniazdowy
- dennica, daszek i podstawka
Budowa ula – elementy ruchome
- ramki
- nadstawki
- kraty odgrodowe
- zatwory oraz maty
- poduszki ocieplające
- podkarmiaczki
- wkładki
- mostki wylotowe
- powałki
- inne elementy w zależności od typu ula oraz jego produkcji.
Ul korpusowy drewniany, jak i modele z innych materiałów muszą zostać przygotowane z uwzględnieniem wymiarów ramek. Ważną cechą jest lekkość, dlatego drewno często zastępuje się innymi materiałami o dobrych parametrach izolacyjnych, takich jak pianka poliuretanowa czy styropian. Ponadto ul korpusowy powinien być łatwo rozbieralny, by móc sprawnie przeprowadzić zabiegi higieniczno-sanitarne.
Ule korpusowe warszawskie, podobnie jak inne typu mogą być zbudowane z drewna, styropianu oraz pianki poliuretanowej. Do produkcji modeli drewnianych wykorzystuje się na ogół drzewa iglaste, rzadziej liściaste. Powoli jednak drewno wypierają tworzywa sztuczne, które są trwalsze i mniej kłopotliwe w konserwacji. Ule korpusowe oraz poliuretanowe są lekkie, ciepłe i nie ulegają biodegradacji tak jak drewno, przez co można je łatwo odkażać.
Zalety uli wielokorpusowych
Ule korpusowe są często nazywane ulami wielokorpusowymi, posiadają wiele zalet, w tym:
- łatwe dostawianie korpusów, co pozwala na powiększenie ula oraz przestrzeni dla rodziny, jak i ich zdejmowanie,
- praca na korpusach ogranicza ingerencję w pszczelą rodzinę,
- uniwersalność – dobre rozwiązanie zarówno do pasiek amatorskich, jak i towarowych,
- idealne rozwiązanie dla silnych rodzin pszczelich,
- sprawdza się na terenach o słabych pożytkach oraz w pasiekach wędrownych.
Ule korpusowe najważniejsze wymiary i typy
Każdy pszczelarz zadaje sobie pytanie: Jak ul korpusowy sprawdzi się w mojej pasiece? Warto przed udzieleniem odpowiedzi poznać typy uli oraz ich wymiary.
Ul dadanta korpusowy wymiary i cechy: rozbieralny o ramkach szeroko-niskich, w których mieści się 15 ramek gniazdowych oraz 11 nadstawkowych. Ma dwa wyloty, dennica zamocowana jest do korpusu. Ul dadanta korpusowy ma 2 wkładki wylotowe, 2 zatwory, deskę przegrodową oraz 2 mostki wylotowe. Jest częstym wyborem młodych pszczelarzy. Niedogodnością jest jednak różnica pomiędzy wymiarami ramek w nadstawce oraz korpusie.
Ul dadant korpusowy wymiary: ramka gniazdowa 435×300 mm, nadstawkowa 435×150 mm.
Ul korpusowy warszawski zwykły: rozbieralny o ramkach wąsko-wąskich, w którym mieści się po 15 ramek. Dennica jest na stałe przymocowana do korpusu. Ule warszawskie zwykłe korpusowe są wyposażone 2 ścieśniacze, 2 maty boczne, poduszkę górną oraz przegrodę. Również często stawiają na nie początkujący pszczelarze, gdyż ułatwiają przeglądy i stwarzają dobre warunki do zimowli.
Ul warszawski korpusowy wymiary: ramka gniazdowa 240×445 mm, nadstawkowa 240×160 mm.
Ul warszawski poszerzany korpusowy – wymiary i cechy: rozbieralny o ramkach wąsko-wąskich. W korpusie mieści się 16 ramek, w nadstawce 15 ramek. Ma dennicę przymocowaną na stałe do korpusu gniazdowego. Ule korpusowe warszawskie poszerzane posiadają 2 ścieśniacze, 2 maty, poduszkę oraz matę górną i przegrodę.
Ule warszawskie poszerzane korpusowe wymiary: ramka gniazdowa 300×435 mm, nadstawkowa 360×130 mm.
Ul korpusowy wielkopolski: rozbieralny, składa się z nadstawki na półramkę jako magazynu miodowego oraz dwóch korpusów na ramkę gniazdową. W korpusie mieści się 10 ramek, a w nadstawce 10 półramek. Ule korpusowe wielkopolskie wyróżniają się na tle innych uli ruchomą dennicą. W wyposażeniu są 2 wkładki wylotowe, zatwór, mostek wylotowy oraz ramka docieplająca. Ule tego typu są często wybierane przez profesjonalnych bartników.
Ul korpusowy wielkopolski wymiary: ramka korpusowa 360×260 mm, nadstawkowa 360×130 mm.
Ule korpusowe ostrowskiej – rozbieralny, w korpusie mieści się 10 ramek o wymiarach 360×230 mm.
Ul Langstroth: rozbieralny ul, popularny na świecie. W korpusie mieści się 9 do 10 ramek. Ule korpusowe jednościenne są wykonywane z pojedynczych desek. Powszechne w klimacie umiarkowanym, chłodnym, na nawet tropikalnym. Wymiary ramki korpusowej to 448×232 mm.
Ule warszawskie poszerzane korpusowe: różnią w zależności od zastosowanych materiałów. Najmniejsze wymiary zewnętrzne mają produkty wykonane ze styropianu oraz poliuretanowe. Ule korpusowe drewniane oraz słomiane o podwójnych ścianach z materiałem izolacyjnym są w środku od nich większe.
Wielokorpusowy ul w pasiece
To, czy wybierzemy ul korpusowy warszawski poszerzany, czy inny typ zależy od różnych czynników. Wybór będzie determinować zakup kolejnych narzędzi i urządzeń dedykowanych do wybranych typów uli. Bez względu na wybór, warto pamiętać, że każdy z wymienionych typów jest popularny wśród polskich bartników i zapewni pszczołom odpowiednie schronienie.