Katar to objaw chorobowy, którego nie cierpi większość z nas. Skoro więc nawet dorosłemu trudno go znieść to ciężko się dziwić, ze w czasie jego trwania dzieci i niemowlęta są marudne, mają złe samopoczucie i ogólnie czują się bardzo chore. Jeśli z infekcją udamy się do pediatry zostanie zalecone nam odpowiednie postępowanie w celu jej wyleczenia. Istnieje jednak szereg domowych metod, które mogą pomóc dziecku odczuć ulgę i rodzicom jednocześnie też nieco się uspokoić. Poznaj sposoby na katar u niemowlaka!
1. Jeśli katar pojawił się u noworodka lub małego niemowlaka warto pod dwie nogi łóżeczka, u wezgłowia włożyć grube książki, w ten prosty sposób główka będzie nieco wyżej od reszty ciałka i maluchowi będzie się łatwiej oddychało.
2. Nawilżanie powietrza – jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia to sprawdzi się również rozwieszenie mokrych ręczników, postawienie miski z wodą przy grzejniku czy zawieszenie nawilżacza ceramicznego na grzeniku. Odpowiednio nawilżone powietrze ułatwi dziecku oddychanie.
3. Wietrzenie mieszkania – nie powinno się robić przeciągów przy zakatarzonym dziecku, ale otwierać okna na przemiennie w różnych pomieszczeniach, gdy akurat nie ma w nich dziecka. Pozwoli to nie tylko na pozbycie się wirusów z mieszkania, ale również na odpowiednie wyrównanie temperatury, tak by była optymalna do snu.
4. Jeśli malutkie dziecko nie śpi i męczy je katar można od czasu do czasu położyć je na brzuszku, wówczas katar samoistnie będzie wypływał z noska i oddech stanie się łatwiejszy.
Zobacz także: Katar u noworodka i niemowlaka – kiedy i dlaczego się pojawia, jak go leczyć?
5. Zakrapianie noska solą fizjologiczna ułatwi jego oczyszczanie i nawilży śluzówkę. Można również wykonywać inhalacje z jej zastosowaniem.
6. Maść majerankowa – smarujemy nią okolice noska, można wetrzeć nadmiar w piżamkę, podziała jak inhalacja i nawilży nosek. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, oraz ściągająco na błony śluzowe.
7. Nawadnianie – dziecko w czasie kataru i każdej innej choroby może wykazywać zdecydowanie mniejszy poziom apetytu niż normalnie, nie ma w tym absolutnie nic nadzwyczajnego. Konieczne jest jednak pilnowanie aby nie doszło do odwodnienia, dziecko powinno spożywać możliwie jak najwięcej płynów.
8. Oczyszczanie noska aspiratorem – jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchać noska to należy mu pomóc w jego oczyszczeniu. Na rynku dostępny jest szereg najróżniejszych aspiratorów, które sprawią, że proces ten będzie prosty.
9. Inhalacje z rumianku lub olejków eterycznych – powodują one zmniejszenie obrzęku śluzówki, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie usunąć wydzielinę.
10. Olejki eteryczne – sprawdzają się w walce z katarem u dzieci, możemy je dodawać do kąpieli, skropić nimi pościel lub chusteczki, ułatwią swobodne oddychanie.
Czytaj również: Przewlekły katar u dzieci – co robić gdy nieżyt nosa nie ustępuje?