Trzydniówka to choroba wirusowa – nie ma na nią skutecznego lekarstwa. U dziecka nagle pojawia się gorączka, często bardzo wysoka, która trwa od 2 do 4 dni, może pojawić się mylący kaszel lub katar, ale nie musi, powszechna jest również charakterystyczna wysypka.

Trzydniówka – Dekalog Postępowania

1. Nie panikuj! Dziecko jest chore, źle się czuje, potrzebuje wsparcia ze strony rodzica i uspokojenia, a nie nerwowej atmosfery i pokazywania, że dzieje się coś bardzo złego.

2. Pojedź na wizytę do lekarza – przede wszystkim u malutkich dzieci, przed 2 rokiem życia w przypadku wysokiej gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli poza gorączką obserwujemy inne objawy, u dziecka znacznie pogarsza się samopoczucie, lub gorączka nie spada pomimo podania odpowiednich dla jego wagi dawek leków przeciwgorączkowych, konieczne jest jak najszybsze pokazanie malucha pediatrze. Możliwe bowiem, że rozwinęło się zapalenie pęcherza lub ucha i konieczne będzie podanie antybiotyku. Lekarz, jeśli będzie miał wątpliwości, skieruje na podstawowe badanie krwi.

3. Zbijaj gorączkę – temperaturę u dziecka powinno zacząć się obniżać lekami, jeśli przekroczy poziom 38,5 stopnia lub niższą, jeśli widzimy, że maluch naprawdę źle się czuje. W tym celu wykorzystuje się paracetamol lub ibuprofen (pod dowolną nazwą handlową). Na opakowaniu każdego z nich znajdziemy informację odnośnie do dawkowania – zawsze kierujemy się wagą dziecka, gdyż przedziały wiekowe podane są orientacyjnie. Zwykle każdy z leków można podawać w odstępach 8-godzinnych w odpowiedniej dawce, jeśli gorączka jednak trudno się zbija i zaczyna ponownie rosnąć, można podawać je naprzemiennie co 4 godziny: np. o godzinie 12- ibuprofen, o godzinie 16 – paracetamol, zaś o 20 – ibuprofen. Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny!

4. Unikaj przegrzewania – w trakcie gorączki dziecko może silnie się pocić, wybieraj lekkie bawełniane ubranka, a gdy się zgrzeje, przebierz.

5. Dbaj, aby mieszkanie było odpowiednio przewietrzone, ale unikaj przeciągów.

6. Staraj się, aby w pokoju, w którym śpi dziecko, utrzymywana była temperatura na poziomie około 20 stopni – najważniejsze będzie to w nocy, aby dziecko mogło lepiej wypocząć.

7. Chłodne okłady – są oczywiście dopuszczalne, a nawet wskazane, bo mogą przynieść znaczną ulgę lub pomóc w znaczącym zmniejszeniu gorączki. Jeśli jednak dziecko silnie protestuje, nie wykonuj ich na siłę. Chłodne okłady wykonujemy na czoło oraz kark, oraz w miejscach na ciele gdzie przebiegają duże naczynia – prawe okolice podżebrowe, szyja.

8. Nawadniaj – staraj się podawać dziecku jak najwięcej picia, szczególnie wody. W czasie gorączki, gdy się poci, jej ubytki są znaczne i potrzebuje odpowiedniego nawodnienia.

9. Nie karm na siłę – w trakcie trzydniówki dziecko jest chwilowo dość silnie osłabione, może więc nie mieć apetytu, nie wmuszaj jedzenia na siłę, gdyż może to zakończyć się wymiotami, najważniejsza będzie dbałość o odpowiednią ilość płynów. Jednak UWAGA! Jeśli trzydniówka wystąpi u malucha, który pije jeszcze mleko, należy unikać jego podawania w czasie gdy utrzymuje się wysoka gorączka, gdyż dojdzie do jego zwarzenia się w żołądku i wymiotów.

10. Kąpiel – jeśli wysoka gorączka nie chce ustąpić, pomimo że zrobiliście już wszystko co, było można, przygotujcie dziecku kąpiel. Do pierwszego delikatnego zamoczenia woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaką ma ciałko malucha, następnie należy ją obniżyć o 1-2 stopnie poprzez dolanie zimnej wody. Taki sposób pozwoli zbić gorączkę i przyniesie dziecku ulgę. Pamiętaj jednak aby nie wychładzać dziecka za bardzo, po kąpieli zawiń w ręcznik, dokładnie osusz i ubierz w lekką, bawełnianą piżamkę.

Ta choroba jest utrapieniem dla rodziców. Niestety nie ma cudownego lekarstwa – po prostu musimy to przetrwać.

Czytaj także: Pokrzywka u dzieci- przyczyny, diagnoza i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj