Jedną z najczęściej wykorzystywanych od lat roślin zielnych w Polsce jest rumianek pospolity. Stosuje się go z powodzeniem zarówno w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, ale również w kosmetyce jako dodatek do kremów, maseczek, odżywek i szamponów. Rumianek (łac. Matricaria L.) należy do roślin z rodziny astrowatych, a według współczesnej taksonomii zalicza się do niego jedynie 5 gatunków rosnących na obszarach półkuli północnej w warunkach umiarkowanego klimatu. W formie dzikiej występuje na terenach Uralu, Kaukazu, Afganistanu, Azji Mniejszej, Iranu oraz Indii. W Polsce spotkać go można zarówno jako roślina dzika, ale również jako ziele uprawne.
Jeżeli chodzi o rumianek pospolity to w zielarstwie stosowane są głównie wysuszone koszyczki. Te niewielkie i drobne kwiaty o kolorze białym oraz żółtym, bogate są w substancje, które nie są zazwyczaj spotykane w innych roślinach zielnych. Mowa tutaj o dosyć dużej ilości olejków eterycznych, które zawierają m.in. chamazulen zapobiegający reakcjom alergicznym. Zawiera także alfa-bisabolol mający właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, ale działa również łagodząco na podrażnienia. Kwiaty rumianku pospolitego swoją popularność zawdzięczają również zawartymi w nich flawonoidami, fenolokwasami, poliacetylenami, związkami kumarynowymi i śluzowymi oraz innymi solami mineralnymi szczególnie cennymi dla organizmu ludzkiego. Co ciekawe, rumianek zawiera również witaminę C.
Właściwości lecznicze rumianku
Działania lecznicze rumianku pospolitego są bardzo szerokie, ponieważ obejmują wcześniej wspomniane przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne właściwości, ale rumianek działa również rozkurczająco na mięśnie gładkie, neutralizuje toksyny, dezodoryzuje, pomaga na dolegliwości żołądkowe i jelitowe, a stosowany zewnętrznie wspomaga procesy przemiany materii w skórze. Rumianek równie często wykorzystywany jest przy oparzeniach i owrzodzeniach, stanach zapalnych (np.jamy ustnej), a także jako środek inhalacyjny stosowany przy infekcjach dróg oddechowych na podłożu alergicznym.
Wpływ na problemy z układem trawiennym
Jednym z głównych zastosowań rumianku jest leczenie dolegliwości trawiennych. Zawdzięcza to takim substancjom jak spiroeter spowalniający wydzielanie substancji będących powodem stanów zapalnych – histaminy, serotoniny i bradykininy. Dodatkowo flawonoidy efektywnie rozkurczają mięśnie gładkie, występujące licznie w układzie pokarmowym. Na dolegliwości trawienne rumianek spożywa się w formie naparu, a w zależności od ich stopnia zaawansowania należy pić go nawet kilka razy dziennie.
Wpływ rumianku na problemy z gardłem oraz jamą ustną
Do głównych substancji, które są sprzymierzeńcami w walce z infekcjami zaliczyć można spiroeter oraz alfa-bisabolol. Obie te substancje działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie w stanach zapalnych błony śluzowej gardła oraz jamy ustnej. Rumianek zalecany jest również przez stomatologów w przypadku wystąpienia zapalenia dziąseł.
Rumianek jako środek uspokajający
Według badań, rumianek ma również działanie uspokajające i rozluźniające za co odpowiedzialne są związki kumaryny oraz spiroeteru. Osoby borykające się z problemem bezsenności powinny brać wieczorne kąpiele z użyciem naparu z rumianku. Eksperci zalecają również umieszczanie suszonych kwiatów rumianku w poduszce.
Zastosowania w kosmetyce
Do głównych kosmetycznych zastosowań rumianku zaliczyć można jego zbawienne działanie na włosy. Nic więc dziwnego, że znajduje się on w składzie wielu szamponów oraz odżywek do włosów. Rumianek odżywia cebulki włosów zapobiegając ich wypadaniu, a także hamuje ich przetłuszczanie się. Warto również wspomnieć, że rumianek rozjaśnia włosy – jest więc zalecany osobom o blond włosach.