fot. linkhouse.co

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to doskonale pomyślane szkolenie, które łączy w sobie atrakcyjną cenę, wiedzę praktyczną oraz uniwersalność. Jak wygląda kurs KPP i egzamin? Wreszcie, jak długo będzie ważny nasz tytuł ratownika? Sprawdźmy!

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) – co trzeba wiedzieć?

Bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na to, że program zajęć jest bardzo precyzyjnie uregulowany w obowiązujących w Polsce przepisach. Kluczowym aktem prawnym jest ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku.

Dokument został przegłosowany przez Sejm po tragicznym wypadku, kiedy 28 stycznia 2006 roku runął dach Międzynarodowych Targów Katowickich. Śmierć poniosło wtedy 65 osób. To właśnie to wydarzenie, które pokazało, że system ratownictwa nie działa tak, jak powinien, skłoniło ustawodawcę do wprowadzenia szeregu zmian, pośród których największą była budowa sieci ratownictwa obywatelskiego.

Dziś, w kilkanaście lat po wejściu w życie ustawy, w Polsce mamy już ponad 135 tysięcy ratowników. Część z nich pracuje w służbach mundurowych, jednak nie brakuje też osób, które kończą kurs KPP w Centrum Ratownictwa, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i swoim bliskim.

Czego nauczymy się na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

Zakres tematyczny jest ogromny. Nie bez powodu mówi się, że szkolenie na ratownika, to najbardziej kompleksowy program zajęć, jaki jest dostępny dla osób, które nie są zawodowo związane z sektorem usług medycznych w Polsce.

Jako ratownik opanujesz m.in. zasady:

  • prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • prowadzenia tlenoterapii (przyrządowej i bezprzyrządowej),
  • tamowania krwotoków,
  • opatrywania ran,
  • unieruchamiania złamań i zwichnięć,
  • prowadzenia wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego.

Dzięki KPP będziesz też wiedział, jak rozpoznać udar, zawał mięśnia sercowego, zatrucie, podtopienie czy cukrzycę zdekompensowaną.

Pytania KPP, czyli jak przebiega egzamin

Najlepsze jednostki szkoleniowe, jak Centrum Ratownictwa, dają użytkownikom dostęp do aplikacji Ratownik. Dzięki niej można zarówno zlokalizować znajdujące się nieopodal nas defibrylatory, jak i sprawdzić naszą wiedzę, przeprowadzając egzamin próbny.

Z ministerialnej bazy losowanych jest wtedy 30 pytań, na które w określonym czasie musimy odpowiedzieć. Egzamin kończy się wynikiem pozytywnym, jeśli dobrze odpowiemy na co najmniej 27 pytań. To świetny sposób, by uzupełnić wiedzę oraz „oswoić się” z poruszanymi zagadnieniami, dzięki czemu nasze szanse na zdanie prawdziwego egzaminu znacznie rosną.

Recertyfikacja kursu KPP — co musisz wiedzieć?

Zgodnie z literą prawa, raz uzyskany tytuł ratownika nie jest dany na zawsze. Ustawodawca wyszedł tu z bardzo praktycznego założenia, że metody ratowania ludzkiego życia stale ewoluują. Doskonale można to wytłumaczyć na prostym przykładzie: przed pandemią oddechy ratownicze były niemal obowiązkowym elementem akcji ratunkowej. Za sprawą COVID-19, w ciągu zaledwie dwóch lat nastąpiła tu spora zmiana. Dziś są one jedynie opcjonalne.

Takich zmian jest o wiele więcej. To właśnie dlatego tytuł ratownika jest ważny przez trzy lata. Po tym czasie możemy ponownie przystąpić do egzaminu: zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. To prosty sposób, by szybko „odnowić” swój certyfikat.

Wymagania, czyli kto może zostać ratownikiem KPP?

Tak naprawdę, niemal każdy z nas. Ustawodawca umożliwia zdobycie tytułu ratownika wszystkim osobom pełnoletnim, których stan zdrowia na to pozwala. Oznacza to, że — poza opanowaniem teorii — trzeba jeszcze zdać część praktyczną oraz zaliczyć 41 godzin zajęć praktycznych i 25 godzin wykładów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj