Tabletki antykoncepcyjne należą do najczęściej stosowanych środków zapobiegających poczęciu. Występują w różnych odmianach, a poszczególne z nich charakteryzują się inną zawartością hormonów. Dzięki temu tego typu środki mogą być dostosowane do wieku i indywidualnych potrzeb kobiet. Jak działają poszczególne pigułki antykoncepcyjne i jak je stosować?
Tabletki antykoncepcyjne – dwuskładnikowe
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są obecnie najczęściej przepisywanymi przez ginekologów. Jak wskazuje na to ich nazwa, zawierają 2 typy hormonów – progestagen (syntetyczny progesteron) i estrogen. Zależnie od typu, przyjmuje się je w dwóch schematach: 21+7 i 24+7.
W pierwszym przypadku tabletki przyjmowane są przez 21 dni (codziennie i o tej samej porze), po czym następuje 7-dniowa przerwa. Pojawia się wówczas krwawienie z odstawienia. Drugi schemat zakłada 24-dniowe przyjmowanie tabletek hormonalnych (codziennie i o tej samej porze). Przez pozostałe 4 dni kobieta przyjmuje placebo.
Tabletki dwuskładnikowe należy dzielić na 3 typy: jednofazowe (każda tabletka ma taki sam skład), dwufazowe (o różnej zawartości progesteronu) i trójfazowe (jeden blister zawiera pigułki o różnej zawartości hormonów).
Działanie antykoncepcyjne pigułek dwuskładnikowych polega na zatrzymaniu dojrzewania pęcherzyka Graafa i zahamowaniu owulacji, uniemożliwieniu zagnieżdżenia się zarodka w macicy oraz na zagęszczeniu śluzu szyjkowego.
Przykładowe nazwy handlowe pigułek dwuskładnikowych to:
- Belara,
- Jeanine,
- Mercilon,
- Midiana,
- Regulon,
- Yasmin,
- Vines.
Tabletki antykoncepcyjne – jednoskładnikowe
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, czyli tzw. minipigułki, to najnowsza generacja środków zapobiegających poczęciu. W odróżnieniu od dwuskładnikowych odpowiedników, nie zawierają estrogenu, przez co wywołują mniej skutków ubocznych. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu antykoncepcja nie jest właściwa dla każdej kobiety.
Komu zaleca się przyjmowanie pigułek jednoskładnikowych? Ze względu na brak zawartości estrogenu, lekarze zalecają przyjmowanie tego typu antykoncepcji kobietom karmiącym, ponieważ nie wstrzymują laktacji. Minipigułki są też odpowiednie dla kobiet poniżej 25. roku życia oraz dla kobiet, u których pigułki dwuskładnikowe wywołują zbyt dużo działań niepożądanych.
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe należy przyjmować zgodnie z zawartością blistra – przez 28 dni (codziennie i o tej samej porze). Po skończeniu jednego opakowania, od razu należy rozpocząć przyjmowanie kolejnych pigułek, nie występuje tu przerwa jak w przypadku dwuskładnikowych odpowiedników.
Zawarty w tabletkach progestagen doprowadza do zwiększenia lepkości śluzu szyjkowego, co znacząco utrudnia przemieszczanie się plemników. W niektórych przypadkach dochodzi też do zahamowania owulacji.
Przykładowe nazwy handlowe tabletek jednoskładnikowych to:
- Azalia,
- Cerazette,
- Limetic,
- Symonette.
Bez względu na to, czy mówimy o tabletkach jednoskładnikowych czy dwuskładnikowych, ich działanie zawsze polega na uwalnianiu do ustroju określonej dawki hormonów. Należy pamiętać, że skuteczność tego typu środków ogranicza się wyłącznie do zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami wenerycznymi!
Ja mam tabletki drovelis, nie są tu wymienione być może dlatego że to nowość, są dwuskładnikowe ale w składzie mają estetrol czyli naturalny estrogen neutralny dla wątroby. Przyjmuje go w schemacie 24+4.