15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko waży ok. 50-60 g i mierzy 90-105 mm od czubka głowy do krzyża. Powinnaś już znać przybliżoną datę porodu dziecka. Datę tą można wyliczyć na podstawie daty ostatniej miesiączki, bądź na podstawie wyników pomiarów głowy dziecka wykonywanych podczas badania USG. Daty te mogą nieznacznie różnić się od siebie, przy czym uznaje się że data wyznaczona na podstawie badania USG jest bardziej prawdopodobna.

15 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko ?

15 tydzień ciąży – dziecko 3D

Dziecko ma teraz bardzo cienką, wręcz przezroczystą skórę, przez którą widać naczynia krwionośne. Pod skórą nie ma jeszcze żółtej tkanki tłuszczowej. Na razie tworzy się tylko brunatna tkanka tłuszczowa, która przekształcana jest bezpośrednią na energie dla dziecka. Krew produkowana jest już w szpiku kostnym dziecka, nie jak na początku ciąży w woreczku żółtkowym. Tętno dziecka jest szybkie i wynosi 120-160 uderzeń na minutę. Dziecko ma coraz więcej włosów na głowie, które zaczynają też ciemnieć. Maluch jest z dnia na dzień coraz bardziej ruchliwy. Ćwiczy swoje odruchy, macha nóżkami i rączkami. Na tym etapie rozwoju nogi dziecka są już dłuższe od rąk. Gruczoły produkujące hormony są już aktywne.Tarczyca malucha produkuję tyroksynę, trzustka zaś insulinę. Ciało dziecka pokrywa meszek włosowy zwany lanugo.

Co się dzieje z Twoim ciałem w 15 tygodniu ciąży?

Większość kobiet na tym etapie ciąży ma już lekko wystający brzuszek i nie dopina się w swoich ukochanych obcisłych jeansach. Jest to dobry czas by wybrać się na zakupy i kupić kilka luźniejszych ubrań, które przydadzą Ci się również w późniejszych etapach ciąży. Możesz wybrać się do sklepów oferujących odzież dla kobiet w ciąży, bądź dalej ubierać się w swoim ulubionym sklepach wybierając odzież np. 2 rozmiary większą. Dno twojej macicy znajduje się obecnie ok. 7,5 cm poniżej pępka. Z dnia na dzień czujesz się najprawdopodobniej coraz lepiej. Przypływ energii, ustępujące nudności i wymioty powodują że ten okres jest jednym z najlepszych w całym przebiegu ciąży. Wykorzystaj to! Spotykaj się ze znajomymi, wybierz się gdzieś z partnerem, zapisz się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Mogą pojawić się również nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia, zaparcia, problemy z oddychaniem związane z rozwijającą się ciążą. Nie są one niczym nienormalnym i istnieją naturalne sposoby na łagodzenie tych dolegliwości. Aby ograniczyć występujące wzdęcia czy zaparcia możesz stosować np. specjalną dietę bogata w błonnik, odżywiać się częściej ale spożywać mniejsze porcje, ograniczyć ilość spożywanych słodyczy itp. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Dieta dla kobiet w ciąży”.

O czym powinnaś pamiętać w 15 tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem, kiedy możesz wykonać amniocentezę. Amniocentoza to badanie przesiewowe płynu owodniowego wykonywane w celu wykrycia anomalii chromosomalnych dziecka i potwierdzenia płci. Jest to badanie inwazyjne bowiem wymaga pobrania płynu z worka owodniowego i wiąże się z wystąpieniem ryzyka poranienia (ryzyko szacowane jest na 0,5 %). Obecnie badanie wykonywane jest po wstępnych badaniach nieinwazyjnych takich jak USG genetyczne i test PAPPA, jeśli te ostatnie wykazały zwiększone ryzyko chorób genetycznych.

Zobacz także: 16 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj