Zapalenie migdałków u dzieci to częsta dolegliwość. Anginę mogą spowodować zarówno bakterie jak i wirusy, przy czym w zależności od rozpoznania stosowane są różne schematy leczenia. Jeśli u dziecka pojawiają się jakiekolwiek objawy choroby, ma gorączkę lub skarży się na silny ból gardła konieczne jest odwiedzenie pediatry, gdyż w przypadku infekcji na tle bakteryjnym konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Z pewnością jednak rodzice nie lubią patrzeć jak ich dziecko męczy się w chorobie. Jeśli lekarz zaleci antybiotyk, to jego podawanie konieczne będzie przez 10 dni, jednak objawy ustąpią już po 4. W przypadku infekcji wirusowej leczymy objawy i chorobę musimy zwyczajnie przeczekać, co może zająć nieco więcej czasu. Jednak nie musimy bezczynnie czekać. Istnieje wiele domowych sposobów, które sprawią, że dziecko poczuje się lepiej i będzie mieć więcej siły do walki z chorobą.

Domowe sposoby na zapalenie migdałków u dzieci

Dawniej medycyna nie była tak silnie rozwinięta, nie wystarczyło pójść do lekarza i apteki aby wyzdrowieć. Nasze babcie i ich babcie radziły sobie więc jak potrafiły korzystając z dobrodziejstw jakie dała natura – z ziół, owoców a także zwykłych produktów, które znajdowały się w każdym domu.

1. Gorące mleko – przed snem podaj dziecku ciepłe mleko z dodatkiem szczypty kurkumy oraz pieprzu. Przyniesie ulgę w bólu gardła. Stosuj co najmniej przez 3 noce z rzędu.

2. Płukanka z kozieradki – przygotuj pół litra wody i dosyp do niej 2 łyżki nasion kozieradki. Miksturę gotuj na malutkim ogniu przez około 30 minut. Odstaw do ostudzenia, następnie przecedź. Gardło należy płukać dwa razy w ciągu dnia.

3. Syrop z cebuli – w celu jego przygotowania należy pokroić cebulę (to w jaki sposób nie ma większego znaczenia)umieścić ją w słoiku i dodać około 2 łyżek miodu. Nakrywamy gazą, zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Sok – syrop pojawi się już po upływie doby.

4. Płukanie gardła maliną, rumiankiem i szałwią – przygotowujemy mieszankę z liści malin (20g), kwiatów rumianku (20g) oraz szałwii (20 g). Jedną łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy do przestudzenia. Przecedzamy i płuczemy gardło oraz jamę ustną kilka razy dziennie.

5. Ciepłe płyny – ma to znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze w czasie choroby konieczne jest pilnowanie odpowiedniego nawodnienia dziecka. Kolejnym aspektem jest fakt, iż z uwagi na podrażnione migdałki i silny ból gardła nie powinno się podawać nadmiernie zimnych napoi. Na zapalenie migdałków u dzieci sprawdzą się herbaty, rosół, ciepłe mleko oraz ciepła woda z sokiem z malin, jednak najlepiej tym z babcinego ogrodu lub takim o którym wiemy, że faktycznie jest ekologiczny i naturalny.

6. Płukanie gardła mieszanką tymianku, rumianku oraz szałwii – przygotowujemy mieszankę ziół: 100 gram kwiatu rumianku, 100 gram liści szałwii, 50 gram ziela tymianku. Następnie odmierzamy jedną łyżkę stołową i zalewamy zioła szklanką wrzątku. Powinny się zaparzać przez około 15 minut, następnie płuczemy gardło oraz jamę ustną kilka razy w ciągu dnia.

7. Odkażanie migdałków – migdałki można smarować z użyciem patyczka do uszu sokiem z cytryny lub fioletem gencjanowym. W przypadku dziecka może to być trudne do wykonania, jednak regularne zabiegi mogą zmniejszyć przekrwienie migdałków i pomóc w pozbyciu się stanu zapalnego.

8. Wskazane jest również picie soku z buraka, jeśli uda nam się przekonać do niego dziecko. Aby nieco poprawić smak, taki domowy świeżo wyciskany sok można urozmaicić np. marchewką lub jabłkiem.

9. Płukanki z soli – woda z solą działają antybakteryjnie i pomagają w pozbyciu się infekcji z jednoczesnym przyniesieniem ulgi w bólu gardła. Jeśli dziecko potrafi płukać gardło warto wykorzystać tę metodę przy zapaleniu migdałków.

10. Inhalacje – nebulizację – zapytaj pediatrę jakie inhalacje mogą wesprzeć walkę z chorobą u dziecka i przynieść mu ulgę. Dla odpowiedniego nawilżenia śluzówki wskazana będzie nawet podstawowa na bazie sol fizjologicznej.

11. Nawilżanie powietrza – jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia, warto powiesić ceramiczne na grzejniku lub choćby rozwiesić w pokoju mokre ręczniki. Odpowiednia wilgotność powietrza pomoże dziecku spokojnie wypocząć w czasie anginy.

12. Lizaki na ból gardła – każde dziecko lubi lizaki, a w czasie choroby, a już tym bardziej gdy boli gardło trudno je skłonić do przełknięcia czegokolwiek więc warto skorzystać z tej metody farmakologicznej aby przynieść choć chwilową ulgę w nieprzyjemnej dolegliwości. Jednocześnie będą one miały działanie lecznicze, przez co wesprą odpowiednią terapię infekcji.

Czytaj więcej: Angina, czyli ostre zapalenie gardła oraz migdałków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj