Strona główna Ciąża 10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

1402
0
10 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży

Czas biegnie nieubłaganie, a Ty jesteś już w 10 tygodniu ciąży. Jest to dalej trzeci miesiąc pierwszego trymestru twojej ciążowej przygody. Długość Twojego dziecka mierzona od czubka głowy do krzyża wynosi obecnie 30-45 cm. Maluch waży przy tym ok 5 g. Jego wielkość porównywalna jest do dużej truskawki. Zaczynasz pomału przyzwyczajać się do faktu, że w Twoim ciele rośnie nowe życie. Choć na zewnątrz jeszcze tego nie widać, wewnątrz Twojego organizmu dochodzi do kolosalnych zmian, a twoje dziecko zmienia się z dnia na dzień.

10 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

10 tydzień ciąży - dziecko 3D
10 tydzień ciąży – dziecko 3D

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny w rozwoju dziecka. Pod koniec tego tygodnia większość narządów jest już bowiem wytworzona. Dzięki temu dziecko jest już mniej wrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W następnych tygodniach będzie następował intensywny wzrost wykształconych już narządów. Dziecko swoim wyglądem przypomina już bardziej człowieka. Zanika ogon, serce jest już całkowicie ukształtowane i bije mocno. Mózg dalej intensywnie rozwija się. Z każdą minutą przybywa ok. 250 tysięcy nowych neuronów. Pojawią się zawiązki zębów, powieki są zamknięte. Rączki i nóżki są miniaturowej wielkości, ale można w nich wyodrębnić poszczególne paluszki. Dziecko wykonuje już nieświadome ruchy całym ciałem. Narządy płciowe jeszcze nie są widoczne na zewnątrz, jednak produkują już hormony. Jądra u chłopców produkują testosteron, pogłębiając różnice płciowe w rozwoju dziecka w stronę męską.

Co się dzieję z Twoim ciałem w 10 tygodniu ciąży?

Podwyższony poziom hormonów ciążowych wpływa na twój stan fizyczny i psychiczny. Podenerwowanie, zmienność nastrojów zmęczenie i senność. Nudności i wymioty, wrażliwość na niektóre zapachy. Krwawienie z dziąseł i z nosa. Niewielkie powiększenie tarczycy i zaparcia. Nabrzmiałe piersi i zwiększenie wydzieliny z pochwy. Niektóre z tych objawów mogą się nasilić, inne nie wystąpić w ogóle. To jak reagujesz na zmiany hormonalne w twoim organizmie jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli któreś z objawów szczególnie Cię niepokoją porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem prowadzącym. Lekarz powinien udzielić Ci rad jak niwelować niektóre ich skutki. Do pewnych niedogodności musisz jednak na tym etapie przywyknąć. Część  nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wymioty i nudności, powinno ustąpić w drugim trymestrze ciąży.

Co powinno Cię niepokoić w 10 tygodniu ciąży?

Jeśli zauważysz u Siebie krwawienie z dróg rodnych. Odczujesz nagły, intensywny ból w podbrzuszu. Powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Może bowiem być to związane z poranieniem. Jeśli odczuwasz tylko pobolewanie brzucha zbliżone do dolegliwości menstruacyjnych, jest to spowodowane najprawdopodobniej rozciąganiem się macicy i nie powinno nadmiernie Cię niepokoić. Powinnaś nie mniej jednak i o takich bulach poinformować swojego lekarza prowadzącego przy najbliższej wizycie. Z pewnością uspokoi Cię to na kolejne tygodnie ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here