fot. elements.envato.com

Zgaga, inaczej refluks, powszechnie kojarzona z uczuciem „pieczenia w przełyku” jest coraz częstszą przypadłością. Zazwyczaj mowa tutaj o sporadycznych atakach, występujących po zjedzeniu obfitego, często tłustego posiłku. Jednak coraz częściej przyjmuje charakter przewlekły. Czy można poradzić sobie z nią domowymi sposobami z refluksem?

Zgaga – przyczyny refluksu

Główną przyczyną odczuwania zgagi jest proces, w którym następuje rozszerzenie przełyku w miejscu, gdzie łączy się z żołądkiem. W takiej sytuacji pożywienie wraz z kwasem żołądkowym cofa się, powodując piekący ból. Poza dietą, zauważono, że refluks mogą powodować czynniki stresujące. Także po 50 roku życia, zwłaszcza u kobiet zauważono większe tendencje do tej dolegliwości. Jednak nawet zbyt gwałtowne ruchy ciała, czy wysiłek fizyczny po jedzeniu mogą przyczynić się do nasilenia się objawów. W dłuższej perspektywie, jeżeli zgaga powraca regularnie, częściej niż dwa – trzy razy w tygodniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Obecność kwasu żołądkowego w przełyku może mieć bardzo ciężkie skutki dla zdrowia.

Zgaga – sprawdzone, domowe sposoby na refluks

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to przyjrzeć się swojemu menu. Najprostszym sposobem będzie wykluczenie produktów, które zwiększają zakwaszenie żołądka, a wprowadzenie takich, które pomagają odkwasić organizm – surowe warzywa, kasze, pełnoziarniste produkty bezglutenowe. Bardzo ważne jest także, aby podzielić posiłki na mniejsze porcje, ponieważ zgaga nasila się po obfitych posiłkach. Polecane jest przede wszystkim zmniejszenie porcji obiadowych, ponieważ w tym czasie organizm jest mniej aktywny, co za tym idzie wolniej trawi. Lepiej podzielić duży obiad na dwa mniejsze w odstępach przynajmniej 2-3 godzinnych.

Ważne jest też ile i co pijemy. Oczywiście najlepiej byłoby całkiem wykluczyć z diety kawę, herbatę i alkohol, ponieważ te napoje bardzo mocno pobudzają produkcję kwasu żołądkowego, a co za tym idzie przyczyniają się do zakwaszenia organizmu. Lekarze zalecają także ograniczenie soków i słodzonych napojów. Większość osób jednak nie zrezygnuje z tych napojów całkowicie, więc warto chociaż ograniczyć ich spożywanie w trakcie i tuż po posiłku, aby zgag nie występowała.

Także zmiana części nawyków może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości pojawiania się zgagi. Obcisłe ubrania źle wpływają na nasz układ pokarmowy, gdyż mocno do niego przywierają i krępują go. Spanie z głową nieco wyżej niż reszta ciała zmniejszy odczucie dyskomfortu powodowane przez zgagę. Zmniejszenie ilości papierosów w codziennym życiu i zmniejszenie stresowych sytuacji także wpłynie korzystnie na nasz organizm. Krążą opinię, że na zgagę pomaga szklanka mleka lub zioła – herbata z korzenia imbiru lub kminku. Dobrym pomysłem wydają się też soki z marchwi lub buraka, ale należy unikać owoców cytrusowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj