Rzostępy
Rzostępy (fot. shutterstock)

Walka z rozstępami jest trudna ale nie niemożliwa. Im wcześniej rozpoczniesz działanie, tym większa szansa na dobre rezultaty. Metody na rozstępy są różnie, ich odpowiedni wybór to klucz do sukcesu.

Metody na rozstępy – podstawowa zasada

Leczenie rozstępów polega głównie na złuszczaniu skóry i stymulacji odbudowy włókien macierzy skóry w rejonie wystąpienia rozstępów. Inne metody stosuje się w gabinetach kosmetycznych i lekarskich, inne dostępne są w domu. W gabinetach kosmetycznych dostępne są metody wykorzystujące peelingi chemiczne zawierające np. 30-50 % kwas glikolowy lub alfa-beta peel kwas glikolowy i salicylowy. W domu mamy najczęściej do dyspozycji peelingi mechaniczne, albo chemiczne o dużo mniejszym stężeniem kwasów. W salonach kosmetycznych również można wykonywać peelingi mechaniczne – tzw. zabiegi mikrodermabrazji. Podczas aplikacji preparatów na rozstępy można stosować jonoforezę i sonoforezę, co wzmaga ich działanie.

Peelingi chemiczne a leczenie rozstępów

W gabinetach lekarskich stosuje się mocno złuszczające kwasy, np. 70 % kwas glikolowy, 20-35 % kwas trichlorooctowy, yellow peel i inne peelingi chemiczne. Tego typu peelingi mogą mieć skutki uboczne w postaci powstawania przebarwień. O tego typu przebarwienia szczególnie łatwo u osób ciemnym fototypem skóry. Stosując tego typu zabiegi należy przestrzegać zasady przygotowania skóry i regeneracji tkanki skórnej po zabiegu. Przygotowanie skóry polega na stopniowym wzrastaniu stężenia substancji peelingującej i obserwowaniu efektów, a po każdym zabiegu odczekaniu 3-4 tygodni w celu odbudowy tkanki. Kolejny zabieg wykonuje się zwiększonym stężaniem kwasu. Najlepsze efekty uzyskuje się w dłuższym okresie czasu i stopniowym zwiększaniu stężenia substancji peelingujacej. Zatem cierpliwość i wytrwałość w leczeniu rozstępów daje najlepsze rezultaty leczenia.

Zabiegi laserowe w walce z rozstępami

Głównym celem zabiegów wykorzystujących lasery w leczeniu rozstępów jest stymulacja procesów gojenia i odnowy skóry. Najczęściej są to zabiegi wykonywane pod kontrolą lekarza. Bardzo dobre rezultaty odnotowano z zastosowaniem lasera Er-YAG, który emituje światło o długości fali 2940 nm, oraz lasera CO2 emitującego światło o fali 10600 nm. Inne lasery stosowane w leczeniu rozstępów to laser neodymowy (1064 nm), laser pulsacyjny Dye laser (585 nm) oraz stosowane od niedawna lasery frakcyjne. Przy stosowaniu tego typu terapii istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji. Jest to najlepsza metoda w leczeniu rozstępów starszych, o wyglądzie blizn. Efekty tego typu działań widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak lekarz zaleca najczęściej się serie 3-4 zabiegów w odstępach 1-2 miesięcznych. Z każdym takim zabiegiem rozstępy stają się coraz mniej widoczne.

Zabiegi fizyczne kontra rozstępy

Zabiegi fizyczne stosowane w leczeniu rozstępów mają głownie na celu złuszczanie i stymulację odnowy tkanki łącznej.  Do najskuteczniejszych zabiegów fizycznych stosowanych w walce z rozstępami zaliczamy: mikrodermabrazję, zabiegi wykorzystujące promienie podczerwone IR i ultradźwięki. Mikrodermabrazja to metoda złuszczania naskórka z wykorzystaniem mikrokryształków, których strumień kontrolowany jest za pomocą specjalnego urządzenia. Promienie podczerwone wytwarza się za pomocą specjalnych lamp kosmetycznych, a głównym ich celem jest stymulacja procesów odnowy skóry. Ultradźwięki generowane przez wyspecjalizowane, bezpieczne urządzenia, ułatwiają wchłanianie zewnętrzne stosowanych środków na rozstępy. Obecnie w leczeniu rozstępów  stosuję się urządzenia, które posiadają głowience o wszystkich trzech wymienionych wyżej funkcjach, co znacznie zwiększa ich skuteczność. Zawsze jednak takie zabiegi należy wykonywać w seriach, gdyż pojedyncze ich stosowanie niewiele wnosi w leczeniu rozstępów.

Przy leczeniu rozstępów najważniejsze jest szybie działanie. Im rozstęp młodszy tym większe szanse na jego pozbycie się. Najlepsze rezultaty osiąga się u osób młodych, u których leczenie rozpoczęte jest jeszcze na etapie rozstępów brunatnych. Pomoc fachowa jest w tej dziedzinie często niezastąpiona, gdyż w zaciszu domowym nie jesteśmy w stanie stosować najbardziej skutecznych metod w walce z rozstępami.

Zobacz także:

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię