Wysypka na stopach może mieć wiele różnych przyczyn. Większość z nic nie jest poważna. Zwykle powodują ją urazy, ukąszenia owadów, podrażnienia i infekcje. Bardzo ważne jest to, by znaleźć przyczynę. Wtedy można wybrać odpowiedni sposób leczenia.
Kontaktowe zapalenie skóry
Reakcja alergiczna, która powoduje wysypkę na stopach, znana jest jako kontaktowe zapalenie skóry. Pojawia się wtedy, gdy skóra jest wrażliwa na niektóre substancje.
Typowe czynniki drażniące obejmują:
- perfumy,
- ostre środki czyszczące,
- środki do prania,
- mydła,
- metale, takie jak nikiel,
- rośliny, np. trujący bluszcz.
Objawy różnią się w zależności od długości ekspozycji, ilości i siły środka drażniącego. Do najczęstszych symptomów możemy zaliczyć: czerwone guzki na skórze, pęcherze, silne swędzenie, obrzęk, pieczenie, sucha, popękana lub łuszcząca się skóra.
Jak wygląda leczenie? Umyj dokładnie problematyczny obszar. Możesz zastosować krem przeciw świądowi lub kortyzon. Czasami kąpiel z koloidalną owsianką lub chłodne okłady złagodzi swędzenie. Jednak w cięższym przypadku lekarz przepisze odpowiednie leki.
Wysypka na stopach – czy to alergiczne kontaktowe zapalenie skóry?
Narażenie na alergeny wywołuje reakcję immunologiczną w skórze, powodując wysypkę na stopach. Do powszechnych alergenów możemy zaliczyć gumę lateksową, trujący bluszcz, nikiel i chromiany np. w skórze obuwia.
Ten typ wysypki zwykle ma postać różowej lub czerwonej skóry z małymi guzkami, plamami albo pęcherzykami. Często swędzi.
Przede wszystkim unikaj alergenów. Możesz zastosować leki przeciwhistaminowe lub miejscowy krem steroidowy.
Wysypka na stopach spowodowana atopowym zapaleniem skóry
Kolejną przyczyną wysypki na stopach jest egzema. To stan przewlekły, który zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Wiele dzieci później z niej wyrasta. Jednak czasami z egzemą borykają się również osoby dorosłe.
Dokładna przyczyna nie jest znana. Może wynikać z różnych czynników, np. niezdolności skóry do zapewnienia skutecznej bariery dla alergenów, bakterii i warunków środowiskowych. Stres i niepokój czasami zaostrzają objawy.
Objawy
- suche, czerwone plamy zaognionej skóry,
- swędzenie,
- małe, wypełnione płynem guzki.
Leczenie
Nie ma lekarstwa na egzemę. Możesz jedynie złagodzić objawy, stosując krem kortykosteroidowy lub maść, leki przeciwhistaminowe, terapię światłem UV. Regularnie nawilżaj stopy (przynajmniej dwa razy dziennie), by zmniejszyć ryzyko wysypki.
Infekcja grzybicza a wysypka na stopach
Zwykle rozprzestrzenia się w ciepłym, wilgotnym otoczeniu, takim jak szatnie, publiczne łazienki i prysznice oraz baseny. Z tego samego powodu nie korzystaj z cudzego obuwia, ręczników, maszynki do golenia i pilnika.
Powoduje swędzenie, pękanie lub łuszczenie się skóry, szczególnie w pobliżu i między palcami. Może również powodować zaczerwienienie i pęcherze. Zastosuj środki przeciwgrzybicze. Jeśli nie pomogą lub cierpisz na cukrzycę albo inne schorzenia, wybierz się do lekarza.
Inne przyczyny wysypki na stopach
Łuszczyca
To przewlekła choroba skóry. Powoduje czerwone, łuszczące się, swędzące łaty. Wynikają z szybkiej nadprodukcji komórek skóry spowodowanej obniżoną odpornością. Dostępnych jest kilka różnych leków miejscowych, doustnych i do wstrzykiwań.
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Objawia się wysypką w jamie ustnej, na dłoniach i stopach. Dotyczy głównie dzieci poniżej 10 roku życia. Do innych symptomów możemy zaliczyć pęcherze, gorączkę, ból gardła, czerwone guzy, utratę apetytu i ogólne złe samopoczucie.
Przyczyną jest bardzo zakaźny wirus. Rozprzestrzenia się przez wydzieliny nosowo-gardłowe z kaszlu i kichania. Okres inkubacji wynosi zwykle 3-6 dni.
Leczenie ma na celu złagodzenie objawów. Doustne środki przeciwbólowe mogą złagodzić dyskomfort. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
Ukąszenia owada
Ukąszenie stopy lub kostki może powodować swędzącą wysypkę skórną. Zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.
Czytaj także: Alergia na jad owadów u dzieci
Problemy medyczne
Niektóre schorzenia, takie jak borelioza, zapalenie opon mózgowych, liszaj płaski, ospa wietrzna, półpasiec i reumatoidalne zapalenie stawów mogą powodować wysypkę na stopach, kostkach lub nogach.