Wrotycz stosowany jest zwykle przy problemach z przewodem pokarmowym, w tym wrzodach żołądka i jelit, niektórych chorobach pęcherzyka żółciowego, wzdęciach, słabym apetycie, bólach i skurczach żołądka. Może również pomóc w przypadku migreny, nerwobóli, reumatyzmie, rwie kulszowej, kołataniu serca i zatrzymywaniu płynów spowodowanym zastoinową niewydolnością serca. Sprawdź, jak go stosować.

Na co może pomóc wrotycz?

Wspomniana roślina pomoże w walce z robakami, owsikami, wszami i bakteriami. Może także  leczyć napady padaczkowe, przeziębienie, gorączkę, dnę moczanową, problemy z nerkami i gruźlicę. Przyspiesza pocenie się, uspokaja nerwy. Działa też jako przeciwutleniacz, tonik i stymulant.

Obecnie stosowany jest najczęściej jako naturalny środek odstraszający owady. Dlatego niektóre osoby sadzą wrotycz w pobliżu ogródków warzywnych. 

Wrotycz – jak stosować?

Nakładaj go bezpośrednio na dotknięty obszar w przypadku świerzbu, swędzenia, siniaków, owrzodzeń, piegów, stanów zapalnych, wydzieliny z pochwy, oparzeń słonecznych, bólu zęba i narośli. Możesz go również nałożyć na skórę, by odstraszyć owady.

Chcesz przygotować herbatę z wrotyczu? W takim razie pamiętaj o właściwych proporcjach. Na jedną filiżankę wrzącej wody powinna przypadać 1 łyżeczka suszonego wrotyczu. Pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut i pij dwa razy dziennie. Herbata jest mocna i gorzka w smaku.

Możesz również przygotować nalewkę ziołową. Przyjmuj 1-2 ml trzy razy dziennie. Z kolei świeże, zielone liście możesz zmiażdżyć i nałożyć jako okład.

Jakie ma działanie?

Substancje chemiczne zawarte w tej roślinie zwiększają produkcję śliny. Dodatkowo pobudzają przepływ krwi do tkanek jamy ustnej, żołądka, jelit i miednicy. Niektórzy badacze twierdzą, że chemikalia wpływają również na mózg. Wyciągi z wrotyczu mogą łagodzić ból, zwiększać produkcję żółci i pobudzać apetyt u osób mających problem z wątrobą i woreczkiem żółciowym.

Wrotycz zawiera lotny olejek z aktywnym składnikiem tujonem, który może być toksyczny w niewłaściwej dawce. Określenie dawki jest bardzo trudne. Każda roślina musiałaby być przebadana pod kątem stężenia tujonu.

Skutki uboczne

Herbata z wrotyczu może być przygotowywana ze świeżych lub suszonych liści. Należy ją pić rzadko, jeśli w ogóle, i tylko pod okiem doświadczonego zielarza. Lepiej posadzić roślinę w pobliżu ogrodu i cieszyć się wesołymi, żółtymi kwiatkami. Działa jako naturalny środek odstraszający owady.

Niewłaściwa dawka może być silnie toksyczna, powodując halucynacje, skurcze, drgawki. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Zazwyczaj istnieją alternatywne leki ziołowe. Pamiętaj, by nie przyjmować wrotyczu w ciąży. Zwiększa bowiem ryzyko poronienia.

Jak wygląda wrotycz?

To aromatyczna roślina porastająca łąki, brzegi rzek i pobocza dróg. Ma małe, okrągłe, żółte kwiatostany. Wyróżnia się paprociowatymi liśćmi. Kwitnie w skupiskach od lipca do października. Tradycyjnie liście wrotyczu spożywano na Wielkanoc. Były dość gorzkie, więc mieszano je z jajkami, mlekiem i mąką w formie naleśników lub omletów. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj