Na kleszcze jesteśmy narażeni przez cały rok, ale szczególnie w cieplejszych miesiącach (kwiecień-wrzesień). Mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę. Do najczęstszych objawów zaliczamy gorączkę, ból głowy, zmęczenie i charakterystyczną wysypkę skórną, zwaną rumieniem wędrującym. Nieleczona borelioza może wpłynąć negatywnie na stawy, serce i układ nerwowy. Dlatego zobacz, jak chronić się przed kleszczami. 

Strefa wolna od kleszczy

Pamiętaj, by regularnie kosić trawę. Ponadto postaraj się wyeliminować siedliska myszy wokół podwórka. Wyeliminuj stosy drewna i kamienie, w których zwykle żyją i rozmnażają się gryzonie. Jeśli mieszkasz blisko lasu, oddziel się od niego ośmiometrowym ogrodzeniem. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca. 

Odpowiednie ubrania

Jeśli wybierasz się na wycieczkę, rozważ użycie permetryny owadobójczej na ubraniach. Wytrzyma to sześciu prań. Możesz też rozpylić środek odstraszający na odsłoniętą skórę. Kleszcze są podstępne, dlatego skorzystaj z różnych rodzajów ochrony. 

Załóż jasne ubrania. W ten sposób łatwiej dostrzeżesz małego, czarnego kleszcza. Zrezygnuj z sandałów. Zamiast nich włóż buty z zakrytymi palcami. Ubierz długie spodnie i koszule z długimi rękawami. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkową ochronę.

Podczas wycieczek trzymaj się dobrze utartych szlaków. Nie przechodź przez długie trawy i gęste liście, które są powszechnym siedliskiem kleszczy.

Po spacerze sprawdź czy masz kleszcze

Możesz łatwo przenieść kleszcze na ubraniach. Dlatego sprawdź je dokładnie po przyjściu do domu. Wszystkie znalezione kleszcze powinieneś ostrożnie usunąć. Weź też prysznic i upierz odzież w wysokiej temperaturze. Wtedy możesz zabić wszystkie kleszcze. 

Biorąc prysznic w ciągu dwóch godzin od przyjścia do domu zmniejszasz ryzyko zachorowania na boreliozę i innych chorób przenoszonych przez te pajęczaki. 

Zobacz, czy do zwierzaków lub sprzętu, nie przyczepiły się jakieś kleszcze.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Im wcześniej usuniesz kleszcza, tym lepiej. Dlatego codziennie sprawdzaj ciało. Szczególną uwagę zwróć na następujące obszary:

  • pod pachami,
  • w uszach i wokół nich,
  • w pępku,
  • tylna część kolan,
  • skóra głowy i włosy,
  • okolice intymne,
  • w pasie.

Jeśli zauważysz kleszcza u siebie lub członka rodziny, zachowaj spokój. Pamiętaj, by prawidłowo go usunąć pincetą. Złap całego kleszcza i ostrożnie go wyciągnij. Chwyć go jak najbliżej powierzchni skóry. Pociągnij w górę ze stałym, równomiernym naciskiem. Nie przekręcaj i nie szarp kleszczem. Po usunięciu przemyj dokładnie miejsce ukąszenia i dłonie alkoholem lub wodą i mydłem. 

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza w bezpieczny sposób?

Środek odstraszający owady

Wybierz produkt znanego producenta. Sprawdź etykietę pod kątem następujących informacji:

  • owady, przed którymi chroni,
  • czas trwania ochrony,
  • nazwy i stężenie procentowe aktywnych składników.

Pamiętaj, że czas trwania ochrony może się różnić w zależności od aktywności fizycznej/pocenia się, ekspozycji na wodę, temperatury powietrza, sposobu aplikacji. Stosuj produkt zgodnie z zaleceniami producenta.

Czytaj więcej: Jak objawia się borelioza u dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj