fot. elements.envato.com

Witaminy są związkami organicznymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W większości nie są one produkowane przez ludzki organizm, dlatego powinniśmy je dostarczać w codziennym pożywieniu. Witaminy zostały odkryte w XX wieku, jednak już w czasach starożytnych lekarze dostrzegali bezpośredni związek pomiędzy stosowaniem odpowiedniej diety w zwalczaniu niektórych chorób. W celu leczenia kurzej ślepoty, lekarze w starożytnym Egipcie, zalecali swoim pacjentom jedzenie wątroby. Dzisiaj lekarz zaleciłby przyjmowanie witaminy A, która jak wiemy znajduje w wątrobie.

Pierwszą witaminę odkrył w 1912 roku Polak, Kazimierz Funk była to tiamina, dziś znana, jako witamina B11. Biochemik nazwał swoje odkrycie witaminą, ponieważ tiamina jest pochodną amin a vita znaczy życie. Odkrycie Polaka sprowokowało dalsze badania nad związkiem pomiędzy żywieniem a występowaniem chorób. Dzięki temu odkryto kolejne witaminy i poznano przyczyny ich występowania.

Każda z witamin w inny sposób oddziałuję na nasz organizm i posiada inne właściwości. Witaminy dzielimy na dwie grupy rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie.

Witamina T posiada również inne nazwy: witamina O, witamina B11, witamina Bt. Karnityna to jej nazwa chemiczna. Przez światowe autorytety naukowe jej właściwości witaminowe nie są powszechnie uznawane (niewielu naukowców interesowało się witaminą T i jej właściwościami). Bardzo mało znany jest też metabolizm tej witaminy, wchłoniętej przez błonę śluzową jelit do organizmu.

W stanie naturalnym witamina T występuje w tkankach ludzkich, zwierzęcych i w żółtku jaj. W roślinach największe źródła tej witaminy znajdziemy w ziarnach sezamu i dyni oraz we wszystkich ziarnach zbóż, jednak w mikroskopijnych ilościach. Najwięcej informacji na temat witaminy T mamy o jej wpływie na krew, a szczególnie na płytki krwi, które są ostatnim stadium krzepnięcia krwi. U osób chorych na hemofilię, witamina T wpływa na czynniki przeciw hemofilowe, przeciwdziałając niedokrwistości wtórnej. W naszym organizmie karnityna jest odpowiedzialna za pobudzanie funkcji trawiennych, szczególnie żołądka, trzustki oraz pęcherzyka żółciowego. Prawidłowo funkcjonujące trawienie pobudza nasz organizm do wzrostu apetytu i lepszego wykorzystania anabolicznych substancji odżywczych. Witamina T może być wykorzystywana ze względu na swoje właściwości w pediatrii do podawania jej wcześniakom lub dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi brakiem łaknienia. Można ją też stosować u osób starszych w przypadkach niedożywienia.

Jak funkcję pełni witamina T?

Do funkcji, jakie witamina T pełni w naszym organizmie możemy zaliczyć:

  1. wzmocnienie krwinek czerwonych
  2. zwiększenie krzepliwości krwi (wzrost liczby trombocytów)
  3. pobudzenie hemopoezy (procesów krwiotwórczych)
  4. zapewnienie stałego dopływu energii do organizmu
  5. stymulacja funkcji trawiennych szczególnie żołądka, trzustki oraz pęcherzyka żółciowego
  6. wzmocnienie działania potasu
  7. odmładzanie tkanek organizmu
  8. pobudzanie podziału komórkowego
  9. zwiększa koncentrację i poprawia pamięć

Źródła witaminy T to: nasiona sezamu, ziarna dyni, żółtka jaj, owadów i grzybów.

Witamina T jest rozpuszczalna w tłuszczach i odporna na temperaturę.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj