fot. elements.envato.com

Przebarwienia skóry – pojawiające się w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, zmian hormonalnych czy stanów zapalnych – to mankament, z którym boryka się wiele kobiet. Na szczęście jest wiele dermokosmetyków, które mogą pomóc w zniwelowaniu plam pigmentacyjnych na buzi. Nawet jeśli ich całkiem nie usuną, to mogą je znacznie rozjaśnić i zapobiec powstawaniu kolejnych. Jakich składników szukać w preparatach na przebarwienia na skórze?

Domowa pielęgnacja czy zabiegi w gabinecie?

Czy krem może całkiem pozbyć się przebarwienia? To zależy od lokalizacji zmian w skórze. Gdy plamy są powierzchniowe pomogą domowe kremy i ampułki. Gdy przebarwienia na twarzy znajdują się w głębszych warstwach skóry skuteczne okazać się mogą tylko zabiegi w gabinecie, takie jak lasery czy peelingi kwasowe. Jednak należy pamiętać, że trwałość efektów zależy przede wszystkim od pielęgnacji w domu – od stosowania kosmetyków, które blokują nadmierną produkcję melaniny oraz na codziennym używaniu kremów z filtrami SPF.

Niacynamid w stężeniu do 5% na przebarwienia pozapalne

Rewelacyjnie działającym na przebarwienia składnikiem jest niacynamid w stężeniu do 5%. Sprawdza się w szczególności w przypadku plam pozapalnych – po trądziku czy innych stanach zapalnych. Przyspiesza gojenie się tkanki. Jest duża szansa na to, że przebarwienie zniknie, jeśli zastosujesz serum z tym składnikiem na świeżą zmianę (dużo zależy od szybkości reakcji – im plama jest świeższa, tym łatwiej się jej pozbyć). Wybielające kremy z niacynamidem blokują też wyrzut barwnika z melanocytów, zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień.

Kwas na przebarwienia utrwalone

W przypadku utrwalonych przebarwień możesz stosować punktowo kwasy złuszczające, przyspieszające obrót skórny, na przykład mocniejszy kwas salicylowy, jabłkowy czy pirogronowy. Delikatniejszym środkiem jest kwas azelainowy – serum możesz aplikować na miejsca objęte zmianą. Należy pamiętać, że kwasy złuszczają naskórek i podczas terapii należy bezwzględnie stosować wysokie filtry SPF.

Witamina C na przebarwienia

Kremy z witaminą C mogą być stosowane na dzień, ponieważ działają rozświetlająco i rozjaśniająco na przebarwienia. Składnik jest silnym antyoksydantem, który niweluje niszczące działanie promieni UV (ale nie działa jak filtr SPF!) – chroni skórę przed fotostarzeniem. Podobnie jak niacynamid hamuje aktywność melanocytów. Wyrównuje koloryt cery, nadając jej zdrowy blask. Możesz pod krem z filtrem zastosować serum z płynną witaminą C – koniecznie sprawdź, czy jej forma jest aktywna i stabilna. Najlepsze preparaty znajdziesz w segmencie dermokosmetyków.

Pamiętaj o profilaktyce, która jest kluczowa w usuwaniu przebarwień

Należy pamiętać, że leczenie przebarwień jest procesem długotrwałym – nie wystarczy jeden słoiczek kremy czy serum, by trwale usunąć od dawna widoczne przebarwienie. Kluczowa jest profilaktyka, czyli:

  • unikanie opalania i nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • stosowanie na co dzień kremów z witaminą C lub niacynamidem pod krem z filtrem,
  • stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.

Domowa pielęgnacja jest czynnikiem, który decyduje o sukcesie terapii gabinetowych – w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj