fot. elements.envato.com

Tokofobia to choroba, na którą cierpi około 10% kobiet w ciąży, tak więc jest całkiem poważnym problemem dla wieku przyszłych matek. Jest to odmiana fobii, która przejawia się panicznym lękiem przed ciążą i porodem. Może wystąpić zarówno u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, jak i u tych, które już raz rodziły. Skąd bierze się ta przypadłość i jak ją leczyć?

Co to jest tokofobia i jak się objawia?

Tokofobia inaczej zwana parturifobią, to patologiczny strach przed ciążą i porodem. Niestety lekarze wciąż nie są zgodni co do objawów i przejawów tego typu fobii. Wyszczególnia się jednak dwa rodzaje tokofobii – pierwotną i wtórną. Ta pierwsza występuje u kobiet, które nie były jeszcze w ciąży – często już u nastolatek. Druga zaś może wystąpić u tych kobiet, które z trudem wspominają pierwszy poród. Poród kojarzy się kobiecie z traumatycznymi przeżyciami, mogącymi wystąpić zarówno po normalnym porodzie, jak i poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka. Tokofobia może wystąpić też jako objaw depresji ciążowej.

Objawy fobii są bardzo różne, tak samo jak stopień ich nasilenia. U niektórych kobiet lek przed porodem zmniejsza obietnica lekarza przeprowadzenia cesarskiego cięcia. U innych kobiet lęk jest tak silny, że robią wszystko, by w ogóle nie zajść w ciążę. Może to skutkować przyjmowaniem kilku rodzajów antykoncepcji w jednym czasie, powstrzymywanie się przed współżyciem lub nawet zabiegami sterylizacji lub wazektomii. Kobiety cierpiące na tokofobie mogą jednak odczuwać silne potrzeby wychowania dziecka i spełnienia się macierzyńsko. Dlatego często podejmują kroki adopcyjne. Z drugiej strony lęk przed porodem może być tak duży, że kobieta która nawet pragnie dziecka, skłoni się ku usunięciu ciąży, aby uniknąć porodu.

Tokofobia – Co może wywoływać nasilenie się fobii?

Poza wyżej opisanymi przyczynami, tokofobię mogą nasilać inne czynniki, nie zawsze związane bezpośrednio z porodem lub ciąża. Często przyczyna fobii leży w cechach osobowościowych i może mieć związek z naszymi przeżyciami, które nie mają nic wspólnego z macieżyństwem, czy ciążą.  Wśród nich można wymienić niską samoocenę, brak wsparcia ze strony bliskich, trudności w związku, trudną sytuację materialną, czy bycie ofiarą przemocy (głównie seksualnej). Także naturalne skłonności do depresji, stanów lękowych, czy lęk przed bólem ogólnie może powodować nasilanie się objawów tokofobii, lub w ogóle prowadzić do jej uaktywnienia się. Często lęk wywołują też opowieści o trudnych porodach, czy popularyzacja poglądu, że kobieta nie poradzi sobie sama z urodzeniem dziecka.

Tokofobia – Leczenie

Kobieta cierpiąca na tokofobię powinna być przede wszystkim pod kontrolą lekarza-psychiatry lub ginekologa. Podczas ciąży, jeżeli zdecyduje się w nią zajść, niezbędna jest też ciągła kontrola ginekologa, ponieważ stres wywołany fobią może zagrażać rozwiązaniu ciąży. Różne stopnie nasilenia i objawy tokofobii powinny być różnie leczone, a terpia powinna być dopasowana do konkretnego przypadku fobii. Najlepsze efekty jednak osiąga się poprzez profilaktykę i odpowiednią edukację, aby młoda kobieta została odpowiednio uświadomiona, co do przebiegu ciąży i porodu.

Zobacz także: Hemofobia – lęk przed krwią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj