Krwotok jest szybką utratą dużej ilości krwi. Z uszkodzonych naczyń żylnych wypływa ona zazwyczaj bardzo wolno i mamy czas na spokojną reakcję – wezwanie pomocy lub zwiezienie dziecka na pogotowie. W sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia tętnicy, sytuacja jest o wiele groźniejsza – krew tryska z rany, a jej ubytek jest znaczny w bardzo krótkim czasie. Co robić i jak pomóc dziecku w wypadku krwotoku?

Tamowanie krwotoku – działaj od razu!

W naszych organizmach na stałe krąży około 5 litrów krwi, u dziecka jest to nieco mniej, bo 3-4 litry. W sytuacji, gdy dochodzi do ubytku tego ważnego dla życia płynu na poziomie około 10%, to nasz organizm najpewniej nawet tego nie zauważy. Jednak gdy ilość ta wzrasta, dochodzą kolejne objawy: spada ciśnienie, pojawiają się duszności, senność i ogólne osłabienie, skóra blednie i staje się wilgotna. W konsekwencji może dojść do utraty przytomności, a nawet śmierci. Krwotok może być stanem zagrożenia życia – musisz wiedzieć co robić. Tamowanie krwotoku jest konieczne!

Postępowanie zależne od lokalizacji

Za nieco prostsze można uznać zadanie udzielenia pierwszej pomocy jeśli krwotok pojawił się u dziecka na jednej z kończyn. Wówczas wystarczy kawałek sznurka, bandaża, szalik czy inny skrawek materiału, z którego wykonamy opaskę uciskową powyżej rany. Jeśli to możliwe to nad najbliższym stawem, np. jeśli krwotok znajduje się na łydce, to opaskę zawiązujemy na udzie.

Zlokalizowanie krwotoku w obrębie brzucha, szyi czy głowy nie pozwala na założenie opaski uciskowej. Tamowanie krwotoku musi odbyć się inaczej. Najlepiej z zastosowaniem kawałka materiału zwiniętego w kulkę ucisnąć miejsce krwawienia.

Zobacz także: Krwotok z nosa u dziecka, czyli pierwsza pomoc bez paniki

Dalsze postępowanie

Gdy uda się przynajmniej częściowo zatamować krwawienie, koniecznie należy wezwać pomoc lub wskazać kogoś, kto zadzwoni na pogotowie. Jeśli rana nie krwawi, możemy sami przetransportować dziecko do placówki medycznej, jednak zdecydowanie lepiej jeśli jak najszybciej wezwiemy pogotowie i nie dopuścimy do znacznej utraty krwi.

Jeśli krwawienie zostało opanowane, możemy zabezpieczyć samą ranę. Nie zawsze mamy przy sobie specjalne opatrunki, jednak warto ją zakryć materiałową czystą chusteczką, aby zapobiec przedostawaniu się do niej ciał obcych i zmniejszyć ryzyko nadkażenia rany.

Jeśli krwotok występuje na kończynie, to należy zadbać, aby zarówno w czasie oczekiwania na pomoc, jak i w trakcie transportowania zranionego dziecka były one uniesione do góry.

Czytaj więcej: Jak zatamować krwotok z nosa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj