Zastanawiasz się, jakie zdrowe przekąski włączyć do swojej diety? Coraz większą popularnością cieszy się sok z ziemniaka. Proponowany napój wspiera układ pokarmowy, łagodzi problemy trawienne, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy. Sprawdź, jak przygotować go w domu!
Dlaczego warto pić sok z ziemniaka?
Surowy ziemniak dostarcza wiele składników odżywczych. Dodatkowo zmniejsza objawy niektórych chorób żołądkowo-jelitowych. Sok ziemniaczany zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy. Witamina C wspiera wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego i stymuluje produkcję kolagenu. W ten sposób przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia skóry.
Sok z ziemniaka zawiera witaminy z grupy B, w tym tiamin, niacynę, ryboflawinę i pirydoksynę. Badacze sugerują, że witamina B poprawia samopoczucie, jednocześnie zmniejsza objawy lęku i depresji.
Sok ziemniaczany: właściwości prozdrowotne
Banany są pełne potasu, ale w ziemniakach również znajduje się sporo tego minerału. Jedna filiżanka kiełków ziemniaczanych zaspokaja 31 proc. dziennego zapotrzebowania na potas. Wspomniany minerał wzmacnia mięśnie, reguluje ciśnienie krwi i utrzymuje bilans wodny. Kontroluje też takie funkcje organizmu, jak trawienie, równowaga pH, rytm serca i przewodzenie nerwowe.
Sok z ziemniaka chroni przed przedwczesnym starzeniem, a także wspomaga trawienie i pracę wątroby. Ponadto poprawia krążenie i reguluje produkcję hormonów. Badacze twierdzą, że sok ziemniaczany nawilża skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek i plam starczych oraz chroni skórę przed stanami zapalnymi i infekcjami.
To również świetny zastrzyk energii.. Sok z ziemniaków zawiera naturalne cukry, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Dodatkowo znajduje się w nim tiamina, która pomaga w rozkładzie węglowodanów na użyteczną energię.
Zbawienny wpływ na układ pokarmowy
Sok z ziemniaka jest bogaty w skrobię, która łagodzi zaparcia, wzdęcia, skurcze i niestrawność. Ziemniaki mają lekko zasadowe pH i mogą zobojętniać kwas. Dodatkowo równoważą kwasowość w jelitach. W zależności od potrzeb mogą zapobiegać lub leczyć wrzody żołądka. Tworzą warstwę ochronną na wyściółce błony śluzowej żołądka, dzięki czemu łagodzą ból i dyskomfort.
Jak zrobić sok z ziemniaka?
Składniki:
- 5 średnich ziemniaków,
- 1 obrana pomarańcza (opcjonalnie).
Dokładnie umyj ziemniaki pod zimną wodą, by usunąć cały brud. Następnie wrzuć je do sokowirówki, by przygotować zdrowy i smaczny sok ziemniaczany. Przykryj szklankę sitkiem wyłożonym lnianą ściereczką i przykryj napój.
Teraz możesz wrzucić pomarańczę do sokowirówki, by nieco osłodzić płyn, a następnie przelej miksturę do szklanki. Sok z ziemniaka podawaj natychmiast. Smacznego!
Co ciekawe, większość składników znajduje się w skórce ziemniaków, dlatego pamiętaj, by ich nie obierać podczas przygotowywania soku. Sok ziemniaczany jest jednym z najtańszych i naturalnych sposobów na stymulację włosów. Nie zawiera substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić pasmom. Pomaga aktywować zdrowe komórki skóry głowy, co przyspiesza porost włosów.