Strona główna Stwardnienie rozsiane Czy biotyna (witamina B7) leczy stwardnienie rozsiane?

Czy biotyna (witamina B7) leczy stwardnienie rozsiane?

910
0
Rola biotyny w SM
Rola biotyny w SM (fot. graphicstock.com)

Uczeni od wielu lat poszukują przyczyn stwardnienia rozsianego (SM). Przyczyny doszukują się w niedoborze witamin. Początkowo skupiali się na niedoborach witaminy D oraz witaminy B12, których niedobór daje objawy podobne do stwardnienia rozsianego (m. in. senność, drętwienie rąk i nóg), a sama witamina jest niezbędna do budowy osłonek mielinowych, uszkadzanych w trakcie choroby.

Czy biotyna pomaga tylko na piękne włosy?

Witamina B7, znamy również jako witaminę H, biotynę czy koenzymu R. Biotyna zawiera cząsteczki siarki chroniącej naszą skórę i włosy. Uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, co wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Dlatego też suplementy z tą witaminą zalecane są przede wszystkim na problemy ze słabymi, wypadającymi włosami oraz łamliwymi, słabymi paznokciami, jak również na łuszczącą się skórę.

Biotyna współdziała także z aminokwasami, takimi jak walina, leucyna lub izoleucyna, które są substancjami białkowymi aktywnymi w mięśniach, co powoduje, że ma duże znaczenie dla zaopatrzenia nerwów w energię. Odpowiednia ilość witaminy B7 w organizmie ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na witalność, dobre samopoczucie, a także odczuwanie bólu oraz wrażliwość czuciową.

Główne źródła witaminy B7

Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Z pierwszej grupy zalecane jest spożycie wątroby oraz żółtek jaj. Spore ilości witaminy B7 mają również produkty mączne: mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista. Z warzyw szczególnie polecane są pomidory, marchew oraz szpinak. Do diety warto włączyć również orzechy ziemne oraz włoskie i migdały.

Biotyna a stwardnienie rozsiane

Bardzo wysokie dawki biotyny mogą być skuteczne w SM – pomagają w naprawie mieliny przez aktywację enzymu, biorącego udział w syntezie mieliny i zwiększenie produkcji energii w zdemielinizowanych nerwach. Dawki używane w badaniach klinicznych odpowiadają 10000 razy zalecanej dziennej dawki biotyny. Neurolodzy ostrzegają jednak, że pacjenci nie powinni rozpoczynać samodzielnego przyjmowania dużych ilości suplementów z biotyną.

Po obiecujących wynikach na małej grupie badanych, rozszerzono eksperyment na większą ilość pacjentów. Podawano im preparat MD1003, wysoko skoncentrowaną biotynę w dawce 300mg dziennie przez okres od 9 do 36 miesięcy i zaobserwowano znaczącą poprawę stopnia niepełnosprawności, mierzoną za pomocą skali EDSS (rozszerzona skala niewydolności ruchowej Kurtzkiego).
Podawany preparat jest specjalnie skoncentrowaną biotyną i musi jeszcze przejść wiele badań i testów, firma Med Day Pharmaceuticals kontynuuje prace nad preparatem, ale już dziś daje to nadzieję na zwycięstwo w walce z SM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here