Uczeni od wielu lat poszukują przyczyn stwardnienia rozsianego (SM). Przyczyny doszukują się w niedoborze witamin. Początkowo skupiali się na niedoborach witaminy D oraz witaminy B12, których niedobór daje objawy podobne do stwardnienia rozsianego (m. in. senność, drętwienie rąk i nóg), a sama witamina jest niezbędna do budowy osłonek mielinowych, uszkadzanych w trakcie choroby. Obecnie sprawdzają, czy biotyna pomaga leczyć SM.

Czy biotyna pomaga tylko na piękne włosy?

Witamina B7, znamy również jako witaminę H, biotynę czy koenzymu R. Zawiera on cząsteczki siarki chroniącej naszą skórę i włosy. Uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, co wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Dlatego też suplementy z tą witaminą zalecane są przede wszystkim na problemy ze słabymi, wypadającymi włosami oraz łamliwymi, słabymi paznokciami, jak również na łuszczącą się skórę.

Zobacz także: Przewodnik po medycznej marihuanie

Współdziała także z aminokwasami, takimi jak walina, leucyna lub izoleucyna, które są substancjami białkowymi aktywnymi w mięśniach, co powoduje, że ma duże znaczenie dla zaopatrzenia nerwów w energię. Odpowiednia ilość witaminy B7 w organizmie ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na witalność, dobre samopoczucie, a także odczuwanie bólu oraz wrażliwość czuciową.

Główne źródła witaminy B7

Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Z pierwszej grupy zalecane jest spożycie wątroby oraz żółtek jaj. Spore ilości witaminy B7 mają również produkty mączne: mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista. Z warzyw szczególnie polecane są pomidory, marchew oraz szpinak. Do diety warto włączyć również orzechy ziemne oraz włoskie i migdały.

Zobacz także: Elektryczne skutery dla niepełnosprawnych >>

Biotyna a stwardnienie rozsiane

Bardzo wysokie jej dawki mogą być skuteczne w SM – pomagają w naprawie mieliny przez aktywację enzymu, biorącego udział w syntezie mieliny i zwiększenie produkcji energii w zdemielinizowanych nerwach. Dawki używane w badaniach klinicznych odpowiadają 10000 razy zalecanej dziennej dawki biotyny. Neurolodzy ostrzegają jednak, że pacjenci nie powinni rozpoczynać samodzielnego przyjmowania dużych ilości suplementów z biotyną.

Po obiecujących wynikach na małej grupie badanych, rozszerzono eksperyment na większą ilość pacjentów. Podawano im preparat MD1003, wysoko skoncentrowaną biotynę w dawce 300mg dziennie przez okres od 9 do 36 miesięcy i zaobserwowano znaczącą poprawę stopnia niepełnosprawności, mierzoną za pomocą skali EDSS (rozszerzona skala niewydolności ruchowej Kurtzkiego).
Podawany preparat jest specjalnie skoncentrowaną biotyną i musi jeszcze przejść wiele badań i testów, firma Med Day Pharmaceuticals kontynuuje prace nad preparatem, ale już dziś daje to nadzieję na zwycięstwo w walce z SM.

Zobacz także: Przeszczep komórek macierzystych w stwardnieniu rozsianym (SM)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj