Rhodiola, czyli roślina znana również pod nazwami różeniec górski czy korzeń arktyczny, jest wykorzystywana już od dawna, jako że wykazuje niesamowite właściwości wzmacniające. Roślina ta była obecna już w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i chińskiej, na długo przed tym, jak dokładnie zbadano jej wpływ na ludzki organizm.
Gdzie występuje rhodiola?
Korzeń arktyczny występuje głównie na obszarze wokółbiegunowym, w Azji, Europie oraz w Ameryce Północnej. Różeniec górski można znaleźć również w Polsce, ale jedynie na terenie parków narodowych w Karpatach i Sudetach. Gatunek ten rośnie zazwyczaj w terenach górskich, na bardzo czystych terenach, ponieważ jest niezwykle wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Różeniec bywa również uprawiany, jednak taki pochodzący z uprawy jest znacznie uboższy w substancje czynne niż ten rosnący dziko.
Właściwości lecznicze różeńca górskiego
Korzeń arktyczny był wykorzystywany w celach leczniczych już od dawna, ponieważ zauważono jego zbawienny wpływ na ludzki organizm. Badania nad tym ziołem były prowadzone między innymi przez radzieckich naukowców, a w późniejszym czasie zainteresowanie tą rośliną i jej właściwościami wzrosło na całym świecie. Jakie właściwości różeńca górskiego powinniśmy wykorzystać?
- Wzmacnia układ nerwowy
Różeniec górski bardzo dobrze wpływa na nasz układ nerwowy. Według niektórych badań poprawia pamięć oraz wspomaga mózg przy długotrwałym wysiłku, dzięki czemu jesteśmy zdolni do długiej i efektywnej pracy. Oprócz tego polepsza umiejętności kojarzenia oraz szybkość percepcji, przez co pozytywnie wpływa na proces uczenia się. W trudnych warunkach różeniec niweluje zmęczenie psychiczne oraz dodaje energii.
Dowiedz się: jak działa wegetatywny układ nerwowy >>
- Poprawia odporność na stres
Jako że stres jest nieuniknioną częścią współczesnego świata, dobrze jest nauczyć sobie z nim radzić. Wspomóc w tym może właśnie korzeń arktyczny, który łagodzi skutki odczuwania długotrwałego stresu i napięcia. W związku z ograniczeniem ciągłego odczuwania stresu, różeniec górski przeciwdziała zmęczeniu i przygnębieniu spowodowanym permanentnym zdenerwowaniem.
- Zwiększa wytrzymałość i wydolność fizyczną
Oprócz wpływu na psychikę, różeniec górski ma również znaczenie w funkcjonowaniu ciała. Przede wszystkim zwiększa wytrzymałość organizmu na intensywny i długotrwały wysiłek. Dodatkowo mięśnie po zażyciu ekstraktu korzenia arktycznego lepiej się regenerują i są lepiej chronione przed uszkodzeniami i zapaleniem podczas wysiłku.
- Zmniejsza kłopoty z zasypianiem
Przez to, że rhodiola wspomaga układ nerwowy, wpływa również na polepszenie jakości snu. Jest to związane także ze zmniejszaniem niepokoju oraz wspieraniem utrzymania optymalnego poziomu cukru we krwi. Nie oznacza to jednak, że różeniec należy zażywać przed snem, ponieważ ma on działanie pobudzające, a ułatwienie zasypiania wiąże się z ogólnym zmniejszeniem stresu i napięcia.
- Reguluje ciśnienie
Ochrona przed stresem jest ważna również w przypadku problemów z sercem. Różeniec górski chroni serce przed działaniem stresu, a dodatkowo reguluje ciśnienie oraz zmniejsza niedokrwienie.
- Wspomaga leczenie depresji
Istnieją nawet badania, które wykazały, że roślina ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji, jak leki przeciwdepresyjne. Oprócz tego, że korzeń arktyczny wspomaga leczenie, powoduje mniej skutków ubocznych niż konwencjonalne leki.
Zażywanie różeńca górskiego
Lecznicze ekstrakty różeńca pozyskuje się z jego korzeni i kłączy. Dawka różeńca powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia, jednak generalnie zalecane jest rozpoczęcie zażywania różeńca od małych ilości i stopniowe zwiększanie dawek. Rhodiola jest dostępny zazwyczaj w postaci sproszkowanego korzenia i kłącza lub kapsułek zawierających ekstrakt tej rośliny.