22 tydzień ciąży to ostatni tydzień piątego miesiąca ciąży. Twoje dziecko waży obecnie ok 350-400g i mierzy około 19-20 cm w pomiarze od czubka głowy do krzyża. Maluch jest zatem wielkości papai. Twoja świadomość bycia w ciąży jeszcze bardziej wzrosła, gdyż czujesz już wyraźne ruchy dziecka. Na tym etapie jest to fascynujące i nowe przeżycie, szczególnie dal kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży. Z czasem na podstawie ruchów dziecka będziesz wręcz mogła ocenić dobową aktywność swojego maluszka.  U wielu maluchów ta aktywność pokrywa się z aktywnością dobową po porodzie.

22 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko?

22 tydzień ciąży – dziecko 3D

Na paluszkach dziecko ma już wykształcone paznokcie. Dziecko często rusza nóżkami i rączkami, ssie kciuk i dotyka swojej twarzy. Układ nerwowy dziecka jest już bardzo rozwinięty. Mózg ma już komplet neuronów, dzięki czemu ruchy dziecka są już bardziej świadome i skoordynowane. Dziecko poznaje swoje ciało, ćwiczy swoje mięśnie, bawi się pępowino, fika fikołki. Jest bardzo ruchliwe, zwłaszcza, że ma jeszcze dostatecznie duża miejsca na takie harce. Powieki dziecka dalej pozostają zamknięte, ale oczy są już wrażliwe na światło. Tkanka tłuszczowa to dopiero około 1 % masy ciała, ale z dnia na dzień dziecko będzie magazynować coraz więcej tłuszczu. Na głowie dziecka rosną włoski, maluch ma również już rzęsy. Większość włosków dziecka jest jednak zupełnie biała, ze względu na brak w nich pigmentu.

Jak zmienia się Twoje ciało w 22 tygodniu ciąży?

Objętość twojej krwi znacznie wzrosła, aby sprostać wymogom ciąży. Najwięcej wrasta objętość osocza co skutkuje rozrzedzeniem krwi, co w Twoich wynikach badań widać w postaci fizjologicznej niedokrwistości. W tym tygodniu hematokryt, który jest miarą rozrzedzenia krwi, osiąga swoje najniższe wartości.  Jednocześni pozom żelaza ulega obniżeniu. Powinien on być kontrolowany przez Twojego lekarza. Być może będziesz musiała dodatkowo zażywać żelazo aby zapobiec anemii, która jest wśród ciężarnych dość częsta na tym etapie ciąży. Twój brzuch jest już na tyle duży, ze nie ma wątpliwości, że jesteś w ciąży. Pamiętaj o codziennej pielęgnacji skóry twojego brzucha i piersi. Delikatne masaże przy użyciu specjalnych kremów czy oliwek dla kobiet w ciąży pozwolą Ci zapobiec nieestetycznym rozstępom.

O czym powinnaś wiedzieć w 22 tygodniu ciąży?

W tym tygodniu lekarz prowadzący może zlecić Ci wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Nie musisz jednak spieszyć się z wykonaniem tego badania. Możesz go wykonać również miedzy 23-18 tygodniem ciąży. Jest to badanie, które pozwoli zdiagnozować czy nie masz cukrzycy ciężarnych. Do badania należy być na czczo. Przed przystąpieniem do niego pielęgniarka pobierze Ci próbkę krwi aby zmierzyć startowy poziom glukozy. Następnie dostaniesz do wypicia wodny roztwór 50 bądź 75 g glukozy. Następnie będziesz miała pobieraną krew 1 godzinne i 2 godziny po wypiciu roztworu, w celu sprawdzenia poziomu glukozy we krwi. Dopiero po ostatnim pobraniu możesz zjeść normalny posiłek i opuścić przychodnię. Dla wielu Pań jest to bardzo nieprzyjemne badanie, gdyż po wypiciu takiej ilości słodkiego napoju czują się słabo, maja zwroty głowy, są śpiące czy mają mdłości. Dobrze jest wybrać się na takie badanie w towarzystwie np. męża, albo koleżanki. Wyniki badani dostępne są na drugi dzień, a ich wyniki zinterpretuje Twój lekarz prowadzący.

Zobacz także: 23 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj