Szkarlatyna (zwana również płonicą) jest chorobą wieku dziecięcego, która dawniej stanowiła nawet śmiertelne zagrożenie. Nie znano bowiem skutecznych metod leczenia, a powikłania po chorobie mogły być bardzo groźne. Obecnie rozwój medycyny sprawił, że jest to stosunkowo rzadka choroba ale może być równie niebezpieczna jeśli nie zwrócimy się po diagnozę do lekarza i nie rozpoczniemy odpowiedniego farmakologicznego leczenia naszego dziecka.
Zarażenie
Jest to choroba zakaźna, którą dzieci zarażają się zwykle bezpośrednio od siebie w przedszkolu lub w początkowych latach szkoły. Można się również zarazić na skutek korzystania z tych samych rzeczy co osoba chora. Źródłem zakażenia szkarlatyną może być osoba chorująca na samą szkarlatynę, na anginę paciorkowcową oraz osoby, które są nosicielami paciorkowców z grupy A. Dane epidemiologiczne wskazują ich nosicielami tych paciorkowców jest około 10-20% społeczeństwa.
Na zachorowanie nie są narażone dzieci do około 6 miesiąca życia, gdyż posiadają one przeciwciała odpornościowe przekazane przez matkę w trakcie trwania ciąży. Choroba wyróżnia się również krótkim okresem wylęgania od 2 do 4 dni. Dziecko ze szkarlatyną przestaje zarażać po upływie 24 godzin od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku.
Zobacz także: Gronkowiec złocisty – objawy choroby u dzieci
Objawy szkarlatyny u niemowląt
Dane na ten temat właściwie nie istnieją. Niemowlęta są chronione przed szkarlatyną poprzez przeciwciała, które otrzymały od matki w czasie ciąży oraz następnie w czasie karmienia piersią. Choroba nie dotyczy więc tych najmłodszych dzieci, u nich raczej nie występuje.
Objawy szkarlatyny (płonicy) u dzieci
Szkarlatyna czyli płonica najpowszechniejsza jest pośród dzieci w wieku przedszkolnym i na początku szkoły. Zarażają się od siebie wzajemnie drogą kropelkową. Wśród objawów szkarlatyny wyróżniamy:
- Silny ból głowy,
- Pogorszone samopoczucie,
- Uczucie ogólnego rozbicia,
- Nudności,
- Wymioty,
- Bóle brzucha,
- Wysoka temperatura ciała – 39-40 stopni,
- Silny ból gardła – jest ono silnie zaczerwienione, niekiedy widoczne są nitkowate wybroczyny,
- Przekrwione i powiększone migdałki, które w licznych przypadkach pokrywa biały nalot,
- Początkowo również język jest pokryty grubym nalotem w biało-szarym kolorze, następnie znika i pojawiają się silnie zaczerwienione brodawki, przez co przybiera on kolor malinowy,
- Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych na szyi,
- Wysypka – silnie czerwona, szkarłatna, drobna, przypomina nakłucia szpilką, początkowo pojawia się w dołach pachowych i pachwinowych, a następnie obejmuje całe ciało, z wyłączeniem okolicy ustno-brudkowej,
- Silny rumień na twarzy – zaczerwienienie w obrębie policzków oraz czoła.
Czytaj więcej: Szkarlatyna – czyli jak to jest z płonicą