Echokardiografia, znana również pod nazwą echo serca, jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce wielu chorób serca, między innymi choroby niedokrwiennej serca, a także wad wrodzonych mięśnia sercowego. Badanie stosuje się również w celu oceny efektów leczenia. Echo serca daje możliwość wykrycia nieprawidłowości w budowie, a także funkcjonowaniu serca, naczyń żylnych oraz tętniczych.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia echokardiografii?

Badanie echa serca zaleca się przeprowadzić u pacjentów, którzy cierpią na choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego oraz choroba zakrzepowo – zatorowa. Echokardiografię przeprowadza się także u osób, które mają za sobą przebyty zawał serca. Wskazaniem do badania są przebyte urazy serca, nowotwory serca, choroby osierdzia i naczyń. Echokardiografię przeprowadza się również u pacjentów, u których podejrzewa się tętnicze nadciśnienie płucne. W takich przypadkach, echo serca pozwala na postawienie diagnozy, ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz powikłań, jakie spowodowało schorzenie. Dodatkowo, badanie można przeprowadzać po podjęciu leczenia, w celu kontroli efektów. Na badanie powinny się zgłosić osoby, u których występują bóle w klatce piersiowej o nieznanej przyczynie, a także tacy pacjenci, u których mogą się pojawiać zaburzenia rytmu serca.

Jak się przygotować do echokardiografii?

Często przed przeprowadzeniem echokardiografii zaleca się wykonanie innych badań, takich jak prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej oraz EKG. Poza tym, podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich przebytych chorobach, przyjmowanych lekach oraz odczuwanych dolegliwościach. Na badanie pacjent powinien przyjść na czczo. Poza tym, inne specjalne przygotowanie nie jest konieczne, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Jak przebiega badanie echokardiograficzne?

Na badanie echokardiograficzne kieruje lekarz, który wydaje skierowanie. Badanie można przeprowadzić również prywatnie, jego koszt jest różny w zależności od placówki, jednak zazwyczaj zawiera się w granicach 100 – 200 złotych.

Najbardziej popularnym i najczęściej wykonywanym rodzajem badania jest echokardiografia przezklatkowa. Podczas badania pacjent leży na kozetce na lewym boku albo na plecach. Jego górna część ciała powinna być odsłonięta oraz delikatnie uniesiona do góry. Badanie przeprowadza się za pomocą głowicy ultrasonograficznej, na którą przed badaniem nakładany jest specjalny żel, który umożliwia lepsze przenikanie fal dźwiękowych. Po nałożeniu żelu głowica jest przykładana pod różnymi kątami do klatki piersiowej pacjenta w okolicach serca. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, badanie można wykonać po podaniu środka kontrastującego, który wstrzykuje się do żyły pacjenta w trakcie wykonywania echa serca.

Jeżeli wynik echokardiografii przezklatkowej nie jest wystarczająco dokładny i nie pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy, wykonuje się echokardiografię przezprzełykową. Wówczas pacjentowi podawany jest środek znieczulający oraz lek uspokajający, po czym przez przełyk wprowadzana jest sonda, którą kieruje się w kierunku serca. Jeżeli echokardiografia jest przeprowadzana u dziecka, czasami stosuje się znieczulenie ogólne.

Obraz serca oraz otaczających je struktur wyświetla się na ekranie. Poza tym, obraz może zostać nagrany w celu dalszej analizy. Badanie trwa zazwyczaj około kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu minut. Echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nie wiąże się z ryzykiem żadnych powikłań. Echo serca może być wykonywane wielokrotnie, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj