Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Niemowlęta do około 6 miesiąca życia są chronione przed zachorowaniem dzięki biernej ochronie jaką uzyskały od matki. Mniejsze dzieci są silniej narażone na rozwój powikłań w związku z chorobą, jednak objawy odry, niezależnie od wieku dziecka pozostają takie same.

Etapy choroby

Objawy jakie występują w czasie odry uzależnione są od konkretnego etapu choroby. Wyróżniamy:

  1. Okres wylęgania
  2. Okres nieżytowy
  3. Okres wysypkowy
  4. Okres zdrowienia

Objawy odry

  • Katar,
  • Gorączka,
  • Ból gardła,
  • Męczący kaszel,
  • Światłowstręt,
  • Zaczerwienienie oczu,
  • Obrzmienie twarzy jak po długotrwałym płaczu,
  • Charakterystyczna wysypka.

Objawy odry na poszczególnych etapach choroby

Okres wylęgania choroby trwa zwykle od 9 do 14 dni. W tym czasie najczęściej nie występują żadne objawy, niekiedy może pojawić się stan podgorączkowy, pogorszone samopoczucie czy osłabienie.

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka

Okres nieżytowy odry często bywa mylnie diagnozowany jako klasyczna infekcja wirusowa. Jego pierwszym objawem jest bowiem nieznaczne podwyższenie temperatury ciała. Pojawia się również zapalenie spojówek, światłowstręt, nieżyt nosa i lekki obrzęk powiek. Powszechnie pojawia się zapalenie gardła oraz krtani jak również suchy i silnie męczący kaszel. Gdy miną dwa – trzy dni pojawiają się charakterystyczne plamki Fiłatowa i Koplika, które umiejscawiają się na błonach śluzowych policzków, na wysokości zbliżonej do zębów trzonowych. Są to niewielkie białe punkciki otoczone czerwoną obwódką.

W wysypkowym okresie odry choroba staje się już łatwa do rozpoznania dzięki wystąpieniu charakterystycznej, szerzącej się wysypki. Jednocześnie z jej pojawieniem się temperatura ciała wzrasta nawet do 40 stopni. U dziecka widoczne jest znaczne pogorszenie się samopoczucia, występują duszności, sinica i przyspieszenie tętna, dziecko staje się apatyczne i senne. Wysypka w pierwszej kolejności pojawia się w obrębie twarzy oraz na skórze za uszami. Następnie przemieszcza się coraz niżej zajmując szyje, górną część klatki piersiowej i pleców. W konsekwencji występuje na całym tułowiu i kończynach i widoczne są jedynie niewielkie smugi białej, zdrowej skóry, to tzw. Lamparcia skóra. Początkowo zmiany na skórze są nieliczne, małe i mocno rozsiane, mają charakter ciemnoróżowych plamek. Następnie ich ilość znacznie się zwiększa, stają się silniej wypukle, przypominając grudki, stopniowo zlewają się ze sobą. Wysypka ustępuje w takiej samej kolejności jak się pojawiała.

Okres zdrowienia obejmuje czas kilku dni. Jednocześnie ze znikającą wysypką ustępuje gorączka i złe samopoczucie, a także uporczywy kaszel i wszystko wraca do normy sprzed choroby. Przez kilka dni po chorobie dziecko może być osłabione powinno więc przez około tydzień pozostać w domu, można wychodzić stopniowo na spacery aby wzmocnić organizm, jednak do żłobków, przedszkoli i szkół puszczamy po zakończeniu się rekonwalescencji po chorobie.

Czytaj więcej: Odra – powszechna choroba zakaźna wieku dziecięcego czy duże zagrożenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj