fot. elements.envato.com

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze życie trwa dopóki działa i żyje nasz mózg. Często mózg człowieka nazywany jest biokomputerem, ze względu na połączenie cech żywej materii z możliwością przetwarzania informacji na ogromną skalę. Dodatkowo jego działanie jest rozszerzone o sferę emocjonalną, intuicyjną, wyobrażeniową i twórczą. Niewątpliwie jest to nasz najcenniejszy skarb.

Mózg  – co nam daje?

Genialny ludzki mózg pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Dzięki temu tworzy on centrum, które steruje wszelkiego rodzaju procesami zachodzącymi w organizmie człowieka. Mózg jest źródłem naszej tożsamości jak również magazynem myśli oraz pragnień.

Mózg: Funkcje i budowa

Budowa mózgu składa się z dwóch części: z półkuli lewej oraz półkuli prawej. Ogólnie uznaje się, że funkcjonalnie lewa półkula odpowiedzialna jest za to, co ustrukturalizowane, czyli język, wzory, oraz układy. Dla półkuli prawej bliższe są: przestrzeń, trójwymiar, muzyka oraz rytm. Dziś już wiemy, że obszary mózgu mogą wzajemnie przejmować swoje funkcje a obie półkule współpracują ze sobą i uzupełniają się we wszystkich procesach psychicznych. Pomost między obiema półkulami stanowi ciało modzelowate, czyli znajdująca się między półkulami wiązka aksonów.

Półkule mózgowe

Zewnętrzną część półkul mózgowych stanowi kora mózgowa. Wyróżnia się w niej cztery płaty mózgowe: potyliczny, ciemieniowy, skroniowy i czołowy. W skład budowy mózgu wchodzi również pień mózgu i móżdżek. Waga mózgu u osoby dorosłej to średnio 1200 – 1400 g. Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety, ale ma to jedynie związek z większą masą ciała. Niektórzy badacze mózgu próbowali udowodnić, że wielkość mózgu jest bezpośrednio związana z ilorazem inteligencji, jednak ostatecznie teorie te legły w gruzach. Cała masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała człowieka, wykorzystując przy tym 20% przechodzącego przez cały organizm tlenu. Jednocześnie samo zużycie przez mózg energii jest dziesięć razy szybsze niż w przypadku pozostałych narządów. Nie powinno nas to jednak dziwić, wszak mózg pracuje bezustannie. Nawet w fazie snu, kiedy to pewne procesy organizmu ulegają spowolnieniu.

Mózg nigdy się nie wyłącza, ale wciąż działa. Bardzo ciekawe jest to, że kiedy pojawia się deficyt substancji odżywczych, wszystkie inne organy muszą przejść na przymusową głodówkę. W pierwszej kolejności organizm najpierw zaczyna spalać własną tkankę tłuszczową a potem mięśniową. Z tego wynika, że mózg człowieka ma w organizmie absolutny priorytet i jest najważniejszym organem. Dlatego tak ważne jest byśmy mu nieustannie zapewniali odpowiednią dawkę energii i świeżego powietrza. Jeśli chcesz by twój mózg a wraz z nim całe ciało funkcjonowało sprawnie, musisz o niego dbać i pamiętać o jego potrzebach. Pamiętajmy, że np. stymulacja mózgu jest szczególnie istotna dla jego rozwoju. Stymulacja umysłu przez angażowanie go w coraz nowe, interesujące zadania, kontakt z różnorodnymi bodźcami  aktywuje go i rozpędza do tworzenia nowych komórek nerwowych. Pamiętaj, że jeśli nie angażujesz neuronów codziennymi wyzwaniami, tkanka mózgowa zwyczajnie zaczyna gnuśnieć, degenerować się i obumierać.

Mózg człowieka: jak odbiera bodźce

Dzięki mózgowi człowiek odbiera bodźce z wnętrza swojego ciała i ze świata zewnętrznego, przetwarza informacje i adaptuje swój organizm do zmieniających się warunków. Mózg jest swoistym centrum sterowania, które sprawdza temperaturę ciała, położenie ciała, pracę narządów wewnętrznych i koryguje ewentualne wypaczenia. Bardzo ważną funkcją mózgu jest jego odpowiedzialność za wszelkie procesy poznawcze. Funkcje mózgu to nie tylko proste reakcje typu bodziec – reakcja.
Mózg, to także sterowanie skomplikowanymi procesami twórczymi czy analitycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj