Mleko bez laktozy od dłuższego czasu na stałe zagościło na sklepowych półkach. Przez wielu omijane szerokim łukiem z obawy przed genetycznymi modyfikacjami, dla innych jedyny sposób na wypicie smakowitego latte. Czym jest mleko bez laktozy i skąd jego popularność? Czy należy się go bać, czy wręcz przeciwnie – powinniśmy się na nie decydować?

Czym jest i jak powstaje mleko bez laktozy?

Laktoza jest dwucukrem występującym w mleku ssaków. Pod wpływem działania laktazy jest ona rozkładana do cukrów prostych, takich jak glukoza i galaktoza. W takim razie w jaki sposób powstaje mleko, które nie zawiera laktozy?

Nie trzeba obawiać się o genetyczne ingerencje w organizm krów – ten produkt na samym początku powstaje dokładnie tak samo jak tradycyjne mleko. Różnica polega na tym, że do mleka dodawana jest laktaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy. Dzięki temu organizm człowieka nie musi już wydzielać tego enzymu, ponieważ mleko wcześniej zostało pozbawione laktozy.

Mleko takie jest słodsze od tego, które ją zawiera. Jest to jednak zupełnie naturalne, ponieważ podobnie jak w procesie trawienia laktozy w naszym organizmie, pod wpływem laktazy zostaje ona rozłożona na galaktozę i glukozę.

Nietolerancja laktozy

Mleko bez laktozy w szczególny sposób dedykowane jest osobom, które borykają się z nietolerancją laktozy, czyli innymi słowy – niedoborem laktazy. Dzieli się ona na wrodzoną (kiedy to już od urodzenia organizm nie produkuje laktazy) oraz nabytą (w dzieciństwie nie odczuwało się żadnych objawów, jednak w okresie dorastania bądź w dorosłym życiu organizm zaczął źle reagować na produkty mleczne). Jej objawy mogą występować w mniejszym bądź w większym nasileniu i często na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie powinny mieć nic wspólnego z trawieniem mleka.

Niedobór laktazy w organizmie powoduje, że laktoza trafia do jelita grubego w niezmienionej formie, gdzie może zostać rozłożona przy pomocy bakterii jelitowych. Podczas tego procesu powstają jednak gazy, które prowadzą do takich objawów jak wzdęcia, biegunki czy też bóle brzucha. Oprócz tego nietolerancja laktozy może się objawiać zmianami skórnymi oraz bólami głowy.

Zobacz także: Najważniejsze założenia dietetyczne dla dzieci z nietolerancją laktozy

Dlaczego warto wybierać mleko bez laktozy?

Zdolność organizmu do trawienie laktozy z wiekiem maleje. W związku z tym o ile w okresie dziecięcym mleko i produkty mleczne są jednymi z najbardziej wartościowych produktów, o tyle z biegiem czasu powinniśmy ograniczyć ich ilość. Czy w takim razie musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe i odrzucić mleko? Zdecydowanie nie!

Mleko bez laktozy jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które mają niedobór laktazy. Dzięki niemu można w dalszym ciągu jeść te same produkty i cieszyć się piciem mleka, nie narażając się jednak na przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto pamiętać, że mleko jest idealnym źródłem wapnia, dlatego też wersja bezlaktozowa stanowi sposób na jego uzupełnienie dla tych, którzy nie mogą pić mleka zawierającego laktozę.

Czytaj więcejNietolerancja laktozy – jakie objawy u dziecka mogą ją sugerować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj