Morfologia, czyli badanie krwi jest jednym z bardziej popularnych badań, wykonywanych w pierwszej kolejności u pacjenta. Współczynniki MCV / MCH / MCHC pozwalają odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących zarówno stanu zdrowia jak i potencjalnych chorób. Sama krew jest po prostu zawiesiną składającą się z czerwonych i białych krwinek oraz z płytek krwi znajdujących się w osoczu. Analizując ich ilość oraz jakość jesteśmy w stanie wykonać badanie, nakierowujące lekarza na kolejne kroki, jakie należy podjąć w celu postawienia diagnozy.

Morfologia krwi – przebieg badania

W celu przeprowadzenia morfologii krwi należy pobrać krew od pacjenta w ilości ok. 5 ml. Krew musi być przetrzymywana w probówce, która zawiera substancję zapobiegającą procesowi krzepnięcia. Ważne jest by przed badaniem pacjent był odpowiednio przygotowany. Zaleca się by osoba, od której pobierana będzie krew podeszła do badania na czczo (najlepiej rano) oraz nie uprawiała wcześniej większego wysiłku.

Morfologia krwi – zalecenia do badania

Morfologia sama w sobie jest często wykonywana w celu profilaktycznym. Nie jest więc koniecznym, by wcześniej istniało podejrzenie jakiejś choroby u pacjenta. Badanie to pozwala określić czy mają miejsce infekcje lub też pozwala sprawdzić gospodarkę wodną w organizmie. Samo badania z racji, iż pobierana jest niewielka ilość krwi, nie ma większego wpływu na stan zdrowia osoby. Można więc powiedzieć, iż ogólnie nie istnieją przesłanki, by go nie wykonywać, niezależnie od zdrowia osoby.

MCH / MCHC / MCV

MCH oznacza średnią zawartość hemoglobiny, jaka znajduje się w krwince. Norma dla MCH wynosi od 27 do 31 pg. MCHC oznacza średnie stężenie hemoglobiny, znajdującej się w krwince i jej norma wynosi od 32 do 36 g/dl. Wskaźnik MCV oznacza średnią objętość krwinki i jego norma wynosi od 82 do 92 fl. Dzięki tym wskaźnikom można ocenić, jak dużo hemoglobiny znajduje się w krwinkach, co z kolei pozwala wnioskować o potencjalnych schorzeniach pacjenta.

Morfologia krwi – poziom wskaźników

Zwiększone MCH oraz MCHC jest bardzo rzadkim zjawiskiem i występuje w przypadku niektórych chorób takich, jak na przykład sferocytoza. Objawia się ona odwodnionymi krwinkami, co oznacza, że hemoglobina w nich się zagęszcza. Niższy poziom wskaźników MCH/MCHC jest znacznie częstszym zjawiskiem i powodowane może być różnymi czynnikami. Jednym z nich jest sytuacja, gdy to osoba posiada niedobory żelaza. Jest ono konieczne, by produkowana była hemoglobina, co oznacza, że mogą powstawać jej niewystarczające ilości. Inną z kolei przyczyną może być choroba, jak na przykład talasemia, która objawia się między innymi osłabieniem procesu syntezy hemoglobiny.

Zmniejszony poziom wskaźnika MCV, oznacza, że może dochodzić do niedokrwistości, która to powiązana jest również z niskim poziomem żelaza. Inną przyczyną niskiego poziomu MCV może być odwodnienie lub przewodnienie hipertroniczne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia, gdy dochodzi do odwodnienia ale nie ma miejsca utrata elektrolitów. W drugim przypadku możemy mieć do czynienia z problemami wynikającymi z pracy nerek. W obu sytuacjach mamy do czynienia z odwodnieniem samej krwinki. Wysokie MCV oznacza przeważnie niedokrwistość, wynikającą z niedoborów witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Może to mieć miejsce w przypadku osób posiadających chorobę żołądka lub jelita cienkiego. Zwiększony poziom MCV może również świadczyć o niedoczynności tarczycy czy też odwodnieniu/przewodnieniu hipotonicznym.

Interpretujesz wyniki morfologii? Koniecznie sprawdź co oznacza RDW-CV >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj