Produkty nabiałowe cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Z roku na rok ich spożycie wzrasta. Większość nabiału, który kupujemy to twarogi, jogurty, sery żółte i inne przetwory mleczarskie wykonane z mleka krowiego. Coraz częściej jednak sięgamy również po pojawiające się na sklepowych półkach w większych ilościach i po przystępniejszych cenach produkty z mleka koziego.
Mleko kozie jest korzystniejsze dla naszego organizmu niż krowie. Mleko to jest bogate w witaminy i zawiera korzystniejszą kombinację frakcji białkowych, dzięki czemu zdecydowanie rzadziej powoduje objawy alergiczne i w mniejszym stopniu obciąża układ pokarmowy. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po produkty nabiałowe z mleka koziego.
Kozie mleko – właściwości odżywcze
W przypadku mleka krowiego mamy do czynienia z niekorzystnymi dla naszego układu trawiennego proporcjami białek. Szczególnie uciążliwa jest wysoka zawartość kazeiny alfa s1, która często wywołuje objawy alergiczne. Z kolei zawartość korzystniejszych dla organizmu białek serwatkowych w mleku krowim rzadko sięga 20%. Mleko kozie z kolei zawiera aż 40% tej frakcji białek.
Kolejną zaletą mleka koziego jest to, iż zawiera ono bardziej zemulgowane tłuszcze niż mleko krowie, dzięki czemu jest ono łatwiej strawne. Zawartość tłuszczu w mleku kozim jest nieco większa niż w krowim i wynosi średnio około 4 gramów na 100 ml.
Mleko z kozy zawiera takie witaminy i minerały jak:
- witamina A,
- witamina D,
- witamina E,
- witamina B1,
- niacyna,
- witamina PP,
- kwas foliowy,
- wapń,
- fosfor,
- potas,
- sód.
Warto pokreślić, że zawartość wapnia w mleku kozim jest najwyższa spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży rodzajów mleka zwierzęcego.
Niestety, jeśli nie tolerujemy laktozy, to zaszkodzi nam zarówno mleko krowie, jak i kozie, ponieważ ono również zawiera ten składnik.
Przeczytaj również o mleku bez laktozy >>
Czy mleko można podawać dzieciom?
Tak, dzieci mogą spożywać zarówno samo mleko, jak i produkty mleczarskie z niego wykonane. Pamiętajmy jednak, że nie powinno ono stanowić podstawy diety, a jedynie jej uzupełnienie. Dziecku nie powinno się podawać ani dużych ilość mleka krowiego, ani koziego, ponieważ ze względu na bardzo dużą zawartość białka obciążają one nerki i u małych dzieci mogą przyczynić się do nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.
Zdecydowanie, jednak jeśli podajemy dziecku produkty mleczne, warto wybrać te z mleka koziego, a nie krowiego. Jest ono znacznie mniej alergizujące i zawiera więcej korzystnych dla zdrowia związków mineralnych. Jest ono również zdecydowanie najbliższe naturalnemu mleku matki ze wszystkich dostępnych w sprzedaży rodzajów mleka.
Oprócz spożywania produktów z mleka takich, jak kefiry, sery, czy twarogi warto zainteresować się również dostępnymi w drogeriach i aptekach kosmetykami zawierającymi ekstrakty z mleka koziego. Kosmetyki z kozim mlekiem działają one silnie nawilżająco, odmładzająco i uelastyczniają skórę. Jeśli mamy suche, zniszczone włosy z łamiącymi się i rozdwajającymi końcówkami, sięgnijmy po odżywki z kozim mlekiem, które pomogą głęboko nawilżyć włosy i odbudować ich strukturę, dzięki czemu nabiorą zdrowego blasku i będą się lepiej układać.
Zobacz także: Skaza białkowa