fot. elements.envato.com

Ostatnio widzieliśmy w telewizji jak znana szerokiej widowni restauratorka zarzucała kelnerowi jednej z restauracji, że nie potrafi prawidłowo podać wina klientom. Lekcja prawidłowej obsługi gości z zakresu serwowania wina brzmiała, że w pierwszej kolejności otwieramy wino przy kliencie, a następnie podajemy szanownemu gościowi korek od wina by mógł go powąchać. To, że należy otworzyć wino w obecności gości nie budzi w nas żadnych wątpliwości, w kwestii wąchania korka postanowiliśmy jednak trochę pofilozofować. Dodamy jeszcze tylko w ramach wstępu, że oczywiście nasze rozważania dotyczą tylko korków naturalnych, z pominięciem szerokim łukiem korków silikonowych i nakrętek.

Jedynym właściwym celem wąchania korka od wina jest sprawdzenie czy przypadkiem nie uległ on zepsuciu, bowiem zepsuty korek oznacza tylko jedno- zepsute wino! Nie jest to jednak sprawa taka prosta. Prawidłowo bowiem wino wręcz konserwuje korek. Dlatego też zaleca się przechowywanie butelek z winem w pozycji leżącej, tak by trunek miał cały czas kontakt z korkiem. Zabezpiecza to między innymi przed wyschnięciem korka.

Niektórzy twierdzo, że korek przechodzi aromatami wina i jest namiastko tego, czego możemy spodziewać się w butelce. Dla nas jednak korek pachnie, no cóż…  jak korek. Nie wiele jest nam w stanie powiedzieć o przechowywanym w butelce winie. Do tego służy wstępna analiza węchowa samego już wina.

Korek od wina – co z nim zrobić, gdy poda go nam kelner?

Korek podany nam przez kelnera należy jedynie obejrzeć. Czyli dokonujemy analizy wzrokowej, czy nie jest on wysuszony, rozpadający się od strony wina, nie ma na nim jakiegoś niepożądanego nalotu. Kolor korka może być dla nas również podpowiedzią jak stare jest wino. Bowiem korki wraz z upływem czasu ciemnieją. Nie ma naprawdę potrzeby wwąchiwać się w korek. Nie jest to rytuał potrzebny, wręcz może świadczyć o naszym braku wiedzy na temat win.

Zupełnie inaczej jest w przypadku np. whisky. Tutaj butelki przechowuje się w pozycji pionowej. Korki od butelek są zaś bardzo krótkie, tak by nie miały styczności z trunkiem. Jest tak dlatego, iż whisky przy dłuższym kontakcie z naturalnym korkiem powoduje jego gnicie. Dlatego jak najbardziej prawidłowe, wręcz wskazane jest wąchanie korka od butelki whisky.

Już wiesz jak postępować z korkiem od wina. Teraz dowiedz się o co chodzi z siarczynami >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj