Pierwsze kroki na drodze do poprawienia kondycji fizycznej potrafią być bardzo trudnymi. Oprócz silnej woli, wymaganej do regularnego i skutecznego dbania o kondycje fizyczną, konieczne jest byśmy posiadali przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak zacząć ćwiczyć.

Podjęcie decyzji o poprawie kondycji fizycznej jest już pierwszym krokiem, który przybliży nas do sukcesu. O ile łatwo jest przekonać samego siebie do rozpoczęcia regularnych treningów, o tyle prawdziwa trudność pojawia się, gdy już mamy to faktycznie zacząć robić. Bierze się to zarówno z braku wiedzy na ten temat jak również często z niewystarczającej kondycji fizycznej. Warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi kwestiami, ułatwiającymi nam wprowadzenie w życie regularnych treningów.

Jak zacząć ćwiczyć – co chcesz osiągnąć?

Kluczowym w całym procesie rozpoczęcia treningów jest odpowiedzenie sobie na pytanie „po co to tak naprawdę robimy?”. Jest to dosyć ważna kwestia, gdyż pomoże nam ona określić nie tylko formę aktywności, ale również jej częstotliwość i intensywność. Chcąc lepiej wyglądać powinniśmy na przykład skierować swoją uwagę w stronę regularnych treningów na siłowni. Chcąc tylko poprawić kondycję fizyczną możemy po prostu pójść dwa lub trzy razy w tygodniu na tenisa. Z kolei licząc na dobrą zabawę, przy wylaniu po drodze odrobiny potu, powinniśmy zainteresować się sportami drużynowymi. W każdym jednak przypadku określenie celu jest kluczowym elementem, pozwalającym nam ustalić to, czym będziemy się zajmować.

Jak zacząć ćwiczyć – jak się do tego zabrać?

Wiedząc już, jaką formę aktywności preferujemy, możemy jasno określić, w jakim stopniu będzie ona realizowała nasz cel. Jeśli chcemy schudnąć konieczne będą regularne treningi, nawet 5 razy w tygodniu. Chcąc poprawić ogólny stan zdrowia lub po prostu polepszyć kondycje fizyczną, będziemy mogli uczęszczać na zajęcia 2 razy w tygodniu. W każdym ze scenariuszy ważne jest natomiast, by dobrać zajęcia możliwie najlepiej do swojego grafiku. Jest to bardzo ważne, gdyż, jeśli treningi będą niedopasowane idealnie do naszego funkcjonowania, może to mieć negatywny wpływ na naszą motywację. W przypadku, gdy na przykład dojazd na zajęcia sportowe będzie zajmował nam za dużo czasu, lub zawsze pod ich koniec będziemy musieli się spieszyć na inny stały termin w naszym życiu, szybko może dojść do spadku chęci na kolejny trening.

Jak zacząć ćwiczyć – utrzymanie motywacji

W chwili, gdy wiemy już, co będziemy robić oraz co chcemy poprzez to osiągnąć, przyszedł czas na rozrysowanie pierwszego planu. Ustalamy w ten sposób rodzaj treningów, jakich będziemy się podejmować, wybieramy miejsce, w którym będziemy ćwiczyć oraz ustalamy grafik. Ważne jest przy tym by regularne treningi jak najbardziej pasowały do naszego trybu życia. Mając pewność, że jest to dla nas forma przyjemności, a nie obowiązku, pozwalamy sobie budować pozytywne myślenie, dotyczące tej aktywności. Poświęcamy jej wtedy tyle czasy ile byśmy chcieli, bez zaburzania życia na innych płaszczyznach. W długim okresie czasu kluczowym jest, by trening był czymś dla nas pozytywnym, rozwijającym nas oraz motywującym do dalszych działań.

Odpowiadając na pytanie “jak zacząć ćwiczyć?’” musimy więc określić samego siebie – przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości i stworzyć na podstawie tego plan, który następnie konsekwentnie będziemy realizować.

Zobacz także: Jak dbać o kondycję zimą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj