Odpowiednia troska i nauka właściwych nawyków higienicznych dotyczących jamy ustnej, powinny rozpocząć się już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Jeśli nauczymy dziecko odpowiednio dbać o uzębienie, to może mu to pomóc uniknąć problemów z nim w przyszłości. Początki jednak ściśle zależą od rodziców. Przeczytaj nasz poradnik jak dbać o zęby dziecka.
Edukacja rodziców!
Stomatolodzy alarmują, że coraz większa ilość dzieci ma próchnicę. Aby jej zapobiegać, trzeba informować i uczyć rodziców jak dbać o zęby ich dzieci już od urodzenia. Polskie Stowarzyszenie Kosmetyków i Środków Czystości zebrało dane, z których wynika, że problem ubytków dotyczy już 51,3% dwuletnich dzieci, a im starsze, tym gorzej. U 6-latków natomiast aż 85,4%, zaś w wieku 18 lat aż 96%. Są to statystyki, które mogą przerażać. Specjaliści wskazują jednak, że prawidłowa higiena od najmłodszych lat, może zapobiec tego rodzaju kłopotom w przyszłości.
Kontrola stomatologiczna
Częstą praktyką jest udanie się na pierwszą wizytę do dentysty z dzieckiem, dopiero gdy jest ono już w wieku szkolnym lub, w sytuacji, gdy nie ma innego wyjścia, gdyż dziecko odczuwa tak dotkliwy ból w jamie ustnej, że jedynym ratunkiem jest stomatolog. Tak więc pierwszy kontakt naszej pociechy z lekarzem tej specjalności wiąże się z bólem i tak zostaje zapamiętany, przez co kolejnych wizyt się boi.
Na pierwszą wizytę do dentysty z dzieckiem powinniśmy się udać już w czasie, gdy pojawi się u niego pierwszy ząb. Próchnica może rozwinąć się już w obrębie początkowych mleczaków, nawet nie będziemy jej dokładnie widzieć. Kolejne spotkania z dentystą zaleca się, aby odbywały się w trzymiesięcznych odstępach czasu, z uwagi na szybkie postępowanie tego rodzaju zmian u najmłodszych. Ważnym elementem jest również fakt, że początkowe zabiegi i oglądanie ząbków będą dla dziecka raczej ciekawe, a lekarz wzbudzi ich zaufanie i nie będą tak obawiać się kolejnych spotkań.
Zobacz także: Dziecko u dentysty – pierwsza wizyta
Jak dbać o zęby dziecka i kiedy zacząć je myć?
Wielu osobom wydaje się, że jak nie ma zębów, to nie ma potrzeby ich myć. Nic bardziej mylnego. Noworodek i niemowlę również je, a resztki pokarmu pozostają na dziąsłach, sprzyjając rozwojowi bakterii chorobotwórczych. W konsekwencji może to spowodować, że pierwsze ząbki, jak się pojawią, to już będą zepsute.
Z tego powodu odpowiednią higienę jamy ustnej u dziecka należy wprowadzić już od urodzenia. Na samym początku wystarczające będzie wykorzystanie gazika, który zwilżymy przegotowaną wodą i delikatnie oczyścimy nim dziąsła malucha.
Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków, podobnie jak wizyty u dentystów, wprowadzamy mycie ząbków. Można w tym celu wykorzystać specjalne szczoteczki. Początkowo ich włosie jest gumowe, elastyczne. Można wybrać szczoteczkę, którą trzymamy w dłoni, ale dostępne są również bardzo wygodne specjalne nakładki na palec rodzica, do mycia pierwszych zębów. W tym okresie mycie odbywa się z zastosowaniem samej, czystej wody.
Na rynku znajdziemy również liczne „sprzęty” do późniejszego mycia zębów. Dziecko musi się go stopniowo uczyć. Wiele szczoteczek posiada specjalne ograniczniki, które uniemożliwiają nadmiernie głębokie włożenie ich do ust. Są również przygotowane w taki sposób, aby rodzic mógł wygodnie trzymać szczoteczkę wspólnie z dzieckiem i uczyć odpowiedniego mycia ząbków.
Pasty do zębów, specjalne dla dzieci wprowadzamy od mniej więcej 1 roku życia. Na szczoteczkę nakłada się ich niewielką ilość. W czasie kąpieli można dawać dziecku szczoteczkę do rączki, aby samodzielnie próbowało myć zęby. Szczotkowanie będzie się stopniowo stawało jego nawykiem.
Zobacz także: Kiedy należy usuwać ósemki?
Jak często powinno się myć zęby dziecka i ile ma trwać szczotkowanie?
Niezależnie od tego, czy mówimy o zębach dziecka, czy też osoby dorosłej zalecane jest ich mycie co najmniej dwa razy w ciągu dnia – rano oraz wieczorem. Jednorazowe szczotkowanie powinno zajmować około 2 minut.
Dzieci często nie wiedzą ile, to jest te „dwie minuty”, nie potrafią tego określić. Dlatego można wykorzystać liczne ułatwiające rozwiązania. Jednym z nich jest kolorowa klepsydra montowana w łazience i dziecko myje ząbki, aż przesypie się piasek. Kolejne przeznaczone jest dla dzieci powyżej 3 roku życia – to szczoteczka elektryczna zawierająca specjalny timer, który wyłącza ją, gdy miną dwie minuty. Można również pobrać specjalną aplikację na telefon, która przez dwie minuty wygrywa piosenki i zachęca do mycia zębów.
Przyjemna pielęgnacja
Na zakupy „sprzętu” do mycia zębów, czyli pasty i szczoteczki warto wybrać się z dzieckiem, w wielu miejscach bez problemu wybierzemy takie z ulubionymi bohaterami z bajek, kolorowe czy smakowe pasty. Jeśli dziecko będzie uczestniczyć w wyborze, chętniej później będzie myć zęby.
Jak zęby dziecka powinny być myte?
Mycie zębów rozpoczynamy od ich zewnętrznej strony, wykonujemy na nich delikatne kółeczka, można poprosić dziecko, aby wypowiadało samogłoskę „yyyyyyy…” W kolejnym kroku szczotkujemy je od wewnętrznej strony – te z przodu myjemy ruchem góra-dół, z tyłu przód-tył. Na koniec należy lekko wyszczotkować język.
Teraz dziecko powinno wypluć wodę z buzi, ewentualnie jeśli już potrafi wypłukać usta, a rodzic dokładnie wypłukać szczoteczkę do zębów. Wymiana szczoteczki powinna mieć miejsce mniej więcej co 3 miesiące.
Większość z nas z przyzwyczajenia nakłada na szczoteczkę pastę, a następnie polewa ją wodą. Takie postępowanie nie jest zalecane, gdyż do mycia zębów wystarczająca jest sama pasta, a woda jedynie powoduje spłukanie z niej części fluoru. Jeśli nie możemy odzwyczaić się od wody, to opłuczmy szczoteczkę przed nałożeniem pasty, a nie polewajmy nią po niej.
Działania antypielęgnacyjne, czyli czego unikać
- Czyszczenie smoczka we własnych ustach – jeśli dziecku spadnie smoczek, wiele matek sięga po niego, po czym oblizuje go, aby go oczyścić. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo próchnicę ma większość z nas, a w ten sposób możemy doprowadzić do jej przeniesienia na dziecko.
- Nie dla cukierków – węglowodany, które w nich występują, wytwarzają kwasy, które prowadzą do uszkodzeń szkliwa. Nie mówmy oczywiście o całkowitej rezygnacji ze słodyczy, jednak ich spożycie powinno być sporadyczne, raz lub dwa razy w tygodniu.
Zyskując wiedzę, zatroszcz się o piękne i zdrowe zęby swojego dziecka.
Czytaj również: Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę zębów i dziąseł