fot. elements.envato.com

Fosfor to pierwiastek, który pełni bardzo dużą rolę w naszym organizmie, mimo tego że często jest pomijany w diecie i nie zwracamy uwagi na zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu i stężenia tego pierwiastka w organizmie. Najczęściej fosfor kojarzy nam się z zabiegiem fluoryzacji zębów u dzieci i młodzieży. Jakie jeszcze role i właściwości można przypisać fosforowi?

Do czego przyczynia się fosfor w naszym organizmie?

Fosfor jako mikropierwiastek jest bardzo przydatny, zwłaszcza nie etapie młodzieńczym człowieka, jako dzięki niemu budują się kości i zęby. To on także wpływa na budowę naszego mózgu oraz jego prawidłowe funkcjonowanie. Fosfor również jest ważny jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie komórek i narządów (występuje w tkankach miękkich i płynach ustrojowych). Tak więc jego rola jest znacznie szersza niż zapewnienie zdrowych i mocnych zębów naszym młodszym pociechom.

Występowanie fosforu w diecie

Fosfor jest składnikiem, który powszechnie występuje w żywności, dlatego nie ma większej potrzeby suplementowania go dodatkowymi witaminami i sztucznymi substancjami. Fosfor znajdziemy między innymi w większości rodzajów mięsa, parówkach, wodzie, wszelkich serach żółtych, czy zbożach. Mniejsze ilości fosforu znajdziemy za to w warzywach i owocach. W przypadku fosforu należy zwrócić uwagę nie na jego niedobór, a nadmiar, jako że zbyt duże dostarczanie ilości fosforu do organizmu może powodować ograniczenie wchłaniania innych substancji odżywczych dostarczanych organizmowi. Nadmiar fosforu może powodować do zaburzeń przyswajania magnezu, żelaza, miedzi, czy wapnia, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przyczyny niedoboru fosforu w organizmie

Bardzo trudno jest sprawić, by nasz organizm miał niedobór fosforu, lecz możemy do tego doprowadzić między innymi poprzez stosowanie niebezpiecznych diet odchudzających i długotrwałe głodzenie się. Pochodnymi do tego są również długotrwałe biegunki i wymioty, a także stosowanie diet ubogich w białko. Podstawą odpowiedniej suplementacji w minerały i witaminy zawsze będzie dobrze zbilansowana dieta, dlatego ostatnia rzecz po jaką powinniśmy sięgać, to diety wykluczające całe grupy produktów spożywczych. Niestety diety takie ostatnio zyskiwały na popularności, co często powodowało do zaburzeń pracy organizmu u osób odchudzających się na tak drastycznych dietach.

Skutki niedoboru fosforu w organizmie

U osób z niedoborem fosforu można objawy takie jak ból mięśni, brak apetytu, wymioty, spadek odporności. W krytycznych przypadkach niedoboru fosforu może dojść nawet do niewydolności nerek, upośledzenia siły mięśni oddechowych, niedokrwienia narządów wewnętrznych, czy zaburzenie pracy serca.

Tak jak pisaliśmy wcześniej niedobór fosforu trudno jest osiągnąć, ze względu na jego spore ilości występujące w żywności jaką spożywamy, prędzej możemy nabawić się nadmiaru fosforu w organizmie aniżeli jego niedoboru. Mimo wszystko nie należy tego lekceważyć, a na pewno należy stosować zrównoważoną dietę równoważącą poziom fosforu w naszym ciele z ilością wapnia.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj