Elektroencefalografia, zwana w skrócie EEG, polega na rejestracji prądów czynnościowych mózgu, a następnie poddaniu ich analizie, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości i zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Badanie jest przydatne w diagnozowaniu chorób neurologicznych, ale jest przeprowadzane również po zabiegach czy urazach, które mogły zaburzyć prawidłową pracę mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Badanie jest bezbolesne i trwa kilkadziesiąt minut. Dowiedz się jak przebiega badanie i jak się do niego odpowiednio przygotować.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia elektroencefalografii?
Elektroencefalografia jest badaniem, które przeprowadza się między innymi podczas diagnozowania epilepsji. Czasami badanie EEG przeprowadza się u osób, które zatruły się środkami neurotoksycznymi. Wskazaniem do przeprowadzenia EEG są także różnorodne urazy, które mogły wpłynąć na działanie mózgu. Elektroencefalografię przeprowadza się także u pacjentów, którzy przeszli zabiegi neurochirurgiczne mogące mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu. Badanie jest również przydatne podczas określania rodzaju śpiączki oraz podczas badania zaburzeń snu. Niekiedy elektroencefalografię przeprowadza się u osób, u których stwierdza się objawy, które mogą świadczyć o chorobach układu nerwowego, takich jak zasłabnięcia, utrata równowagi, zaburzenia słuchu czy wzroku, częste bóle głowy oraz omdlenia. Elektroencefalografia jest wykorzystywana także do monitorowania czynności mózgu podczas operacji.
Jak przygotować się do badania elektroencefalograficznego?
Przez dwie doby przed badaniem EEG nie należy spożywać substancji, które mogą wpływać na działanie mózgu, takich jak na przykład leki pobudzające czy hamujące układ nerwowy. Nie zaleca się stosowania między innymi leków na sen i uspokajających. Należy również powstrzymać się od picia kawy i alkoholu, ponieważ mogą one wpływać na wynik EEG. Niewskazane jest również picie napojów, które mogą zawierać duże ilości kofeiny, takie jak mocna herbata, coca – cola oraz napoje energetyczne. W dniu, na który planowany jest zabieg należy zjeść lekkostrawny posiłek, ponieważ gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi mogą wpływać na aktywność mózgu, a więc wynik badania. Poza tym, pacjent powinien być wypoczęty i wyspany. Przed badaniem należy dokładnie umyć głowę i włosy. Po myciu nie należy nakładać na włosy żadnych produktów, takich jak lakiery czy żele do włosów, ponieważ mogłyby one zaburzać przewodnictwo i utrudnić przeprowadzenie badania.
Jak przebiega badanie elektroencefalograficzne?
Przed badaniem na głowę pacjenta nakładany jest specjalny żel, który poprawia przewodzenie sygnału do elektrod. Czasami, zamiast żelu stosuje się pastę przewodzącą. Po nałożeniu żelu, na głowę pacjenta zakładany jest czepek z elektrodami. Zwykle na czepku znajdują się 24 elektrody. Podczas badania pacjent leży. Badanie trwa kilkadziesiąt minut, podczas których przez większość czasu pacjent leży nieruchomo z zamkniętymi oczami. Poza tym, przeprowadzane są różnorodne próby, podczas których pacjent jest stymulowany różnymi bodźcami. Stosuje się między innymi fotostymulację, czyli stymulację błyskami światła o różnej częstotliwości, hiperwentylację, podczas której pacjent musi wykonywać 30 – 40 oddechów w ciągu minuty, oraz próby, podczas których badana osoba otwiera i zamyka oczy. Czasami rejestruje się fale mózgowe również podczas snu oraz po podaniu pacjentowi środków farmakologicznych. Ważne jest, aby pacjent był podczas badania zrelaksowany i w miarę możliwości pozostał przez cały czas w tej samej pozycji. Wynik badania jest dostępny od razu po jego przeprowadzeniu w formie wykresu, do którego dołącza się opis.