Fiberoskop to diagnostyczny aparat medyczny, służący do oglądania przez lekarza miejsc ludzkiego ciała, które są trudno dostępne. Jest to rodzaj bardzo drobnego endoskopu, który często bywa wykorzystywany przy ocenie zmian chorobowych np. górnych dróg oddechowych jak nagłośnia, krtań, gardło lub nos. Umiejscowienie górnych dróg oddechowych oraz niektóre stany chorobowe nie pozwalają na dokładną ocenę zachodzących zmian. W takich przypadkach stosuje się fiberoskopię. Aparat zbudowany jest z półsztywnego światłowodowego kabla i źródła światła. Końcówka fiberoskopu daje możliwość skierowania go w pożądanym kierunku i obserwowania badanego fragmentu w wielu płaszczyznach.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, przy pomocy fiberoskopu, można zdiagnozować krtań, nos czy gardło, czasem z jego pomocą ocenia się tchawicę i inne trudno dostępne jamy ciała lub przewody. Fiberoskop może być wyposażony w drobne narzędzia chirurgiczne umożliwiające pobranie tkanki do badania, lub przeprowadzenie drobnego zabiegu. Aparat posiada wmontowaną kamerę pozwalającą śledzić obraz na podłączonym do niej monitorze. W przypadku górnych dróg oddechowych fiberoskopia pozwala przede wszystkim na ocenę drożności górnych dróg oddechowych.
Kiedy wykonywana jest fiberoskopia?
Fiberoskopia jest badaniem często stosowanym w przypadku, gdy inne metody np. tradycyjne badanie laryngologiczne, nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Mimo tego, że fiberoskopia jest jedną z najlepszych metod diagnostycznych, stosowana jest właściwie jedynie w warunkach szpitalnych.
Wykonanie fiberoskopii wskazane jest:
- przy ocenie tzw. trzeciego migdałka u dzieci (przerost migdałka gardłowego)
- przy nowotworach, które umiejscowione są w trudno dostępnych miejscach
- podczas badań kontrolnych u pacjentów z chorobą nowotworową
- przy zaburzeniach połykania ,uczucie przeszkody w gardle, uczucie ciała obcego
- przy utrzymujących się bólach górnych dróg oddechowych
Jak przebiega badanie fiberoskopii?
Badanie fiberoskopii nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z głową opartą na zagłówku fotela laryngologicznego. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i w zasadzie nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Znieczulenie stosowane jest jedynie w przypadku dzieci, oraz osób z wygórowanym odruchem wymiotnym (najczęściej jest to Lidokaina w sprayu). Badanie zazwyczaj trwa kilka minut. Istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć lub filmu. Badanie powinno być przeprowadzane przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii.
Fiberoskopia jest najnowocześniejszym badaniem górnych dróg oddechowych w związku z tym daje nam możliwość postawienia pewnej i precyzyjnej diagnozy laryngologicznej. Wraz z zapisem badania pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym przebiegiem badania. Fiberoskia daje możliwość dokładnego obejrzenia wszystkich odcinków górnych dróg oddechowych oraz szczegółową ocenę wszelkich zmian chorobowych. Jeśli możemy porównywać, badanie fiberoskopii z badaniem radiologicznym, to fiberoskopia jest badaniem o wiele dokładniejszym i nie narażającym pacjenta na szkodliwość napromieniowania (co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży).
Zobacz także: Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i niemowląt