Ból ucha (otalgia) to objaw, który może wiązać się ze stanami chorobowymi bardzo wielu narządów. Niekoniecznie chore musi być więc samo ucho. Objawu tego nie powinno się jednak lekceważyć, nie tylko ze względu na uciążliwy dla normalnego funkcjonowania ból, lecz przede wszystkim na możliwe poważne konsekwencje zbyt późnego podjęcia leczenia.

  1. Choroby ucha środkowego
  2. Choroby ucha zewnętrznego
  3. Choroby niezwiązane z narządem słuchu

O czym świadczy ból ucha?

To niejednokrotnie sygnał niepokojącego stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie. Może być on związany bezpośrednio z chorobą ucha (otalgia pierwotna) lub nie mieć z tym narządem wiele wspólnego (otalgia wtórna). W tym drugim przypadku może chodzić o tak poważne schorzenia jak: zapalenie tarczycy, tętniak aorty, nowotwór jamy ustnej lub gardła, zawał serca. Ból ucha może być także objawem refluksu. Często jednak wiąże się on z problemami ucha środkowego lub zewnętrznego. Niezależnie od przyczyny, jeśli ból powraca i nie pozwala normalnie funkcjonować, koniecznie należy udać się do lekarza. Tego typu objawów nie wolno pod żadnym względem lekceważyć.

Ból ucha a choroby ucha środkowego

Przyczyn bólu ucha może być wiele, natomiast do tych najczęściej występujących należą schorzenia ucha środkowego. Część z nich wymaga jedynie zaleczenia odpowiednio dobranym środkiem, część natomiast to poważne schorzenia, które wymagają długotrwałego leczenia. Zalicza się tutaj przede wszystkim:

  • uraz ciśnieniowy – powstający najczęściej podczas latania albo nurkowania; w takim przypadku bólowi towarzyszy często także krwawienie z błony bębenkowej
  • ostrą niedrożność trąbki Eustachiusza – pojawia się ból, szmery i generalne osłabienie słuchu; pacjent może mieć wrażenie zatkanego ucha związane z gromadzeniem się gęstej wydzieliny
  • zapalenie ucha środkowego – wyjątkowo bolesne, bardzo często zdarza się u dzieci, oprócz bólu ucha pojawiają się objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, czasami pojawia się wyciek ropy z ucha
  • nowotwory ucha środkowego – może im towarzyszyć niedosłuch, zaburzenia równowagi, uczucie zatkanego ucha

Choroby ucha zewnętrznego

Do najczęstszych przyczyn bólu ucha w tym przypadku należą uraz miejscowy związany z nieprawidłowym czyszczeniem oraz zatkanie ucha przez woszczynę lub ciało obce. Może prowadzić to do uszkodzenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Zapalenie ucha zewnętrznego może pojawić się także po pływaniu lub wystawieniu na intensywny kontakt z wodą. Jeśli przyczyną bólu ucha są tego rodzaju schorzenia, można spodziewać się, że pojawi się również swędzenie ucha, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, obrzęk, a przewód słuchowy będzie zaropiały. Zdarzyć się może również, że za ból odpowiadają oparzenia lub odmrożenia małżowiny usznej lub jej krwiak (powstały najczęściej w wyniku jakiegoś urazu). Niestety ból ucha może oznaczać również nowotwór małżowiny usznej.

Czytaj również: Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby niezwiązane z narządem słuchu

Ból ucha może świadczyć o bardzo różnych chorobach, o zróżnicowanym zagrożeniu dla życia człowieka. Często wiąże się na przykład z chorobami zębów, lecz także i nowotworami jamy ustnej oraz gardła. Ból powodują także zakażenia gardła, migdałków lub ropień okołomigdałkowy, zapalenie węzłów chłonnych szyi. Powodują go choroby nosa i zatok przynosowych. Ból ucha może wynikać z neuralgii nerwu trójdzielnego, zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego (np. zespół Costena).

Inne przyczyny to:

  • nowotwory kręgosłupa
  • zespół przedłużone wyrostka rylcowatego
  • zapalenie tarczycy
  • zapalenie ślinianek
  • zapalenie tętnicy skroniowej
  • tętniak aorty płucnej
  • zawał
  • nowotwór kręgosłupa, płuc
  • refluks

Zobacz także: 8 domowych sposobów na zapalenie ucha u dziecka

Źródła:
https://drmax.pl/blog-porady/otalgia-bol-ucha-bez-choroby/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_ucha_%C5%9Brodkoweg

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj