Antybiotyki pojawiły się wraz z dynamicznym rozwojem medycyny. Stały się wówczas skuteczną bronią w chorobach bakteryjnych. Jednak te zwykle bardzo silne leki, o określonym spektrum działania wymagają umiejętnego stosowania, wedle określonych zasad. Znając je mamy możliwość uniknięcia rażących błędów, które mogą zaszkodzić zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej.
Antybiotyki – zatrważające dane
Polska znalazła się pośród pierwszej dziesiątki krajów, gdzie zażywa się zdecydowanie najwięcej antybiotyków. Nie wynika to jednak z dużego natężenia zachorowań, a z błędnego stosowania tego rodzaju leków. Ma to miejsce szczególnie u dzieci, które otrzymują antybiotyki niepotrzebnie, niewłaściwe lub jest on im źle podawany. W konsekwencji szybko zachorują znów i będą wymagać podawania kolejnej dawki. Wszystko to osłabia organizm i spędza sen z oczu rodzicom, którzy również zostają uwiązani w domu. Jakich błędów się wystrzegać, gdy podajemy tego rodzaju leki?
Zobacz także: Antybiotykoterapia a antybiotykooporność bakterii
Biorąc antybiotyki stosuj się do zaleceń lekarza!
Zastosowanie antybiotyku zawsze zostaje zlecone przez lekarza. Taki lek jest bezwzględnie wydawany na receptę. Idealną sytuacją byłoby dobieranie leku na podstawie badania o nazwie antybiogram, które pozwala na określenie, jakie substancje będą skuteczne w zwalczeniu konkretnych bakterii. W praktyce badania tego najczęściej się nie wykonuje, gdyż na wyniki trzeba czekać 3 do 7 dni, a infekcja nie może tyle czekać. Lekarz jednak przed dobraniem antybiotyku weźmie pod uwagę szereg czynników związanych z dzieckiem i wybierze najlepszy. Powszechne jest rozpoczynanie leczenia od preparatów należących do grupy penicylin, gdyż mają szerokie spektrum działania.
Postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną do opakowania!
Ważnym elementem jest dokładne przygotowanie zawiesiny dla dziecka. Powinno się to zrobić skrupulatnie według instrukcji. Wlanie nadmiernie dużej ilości wody spowoduje osiągnięcie zbyt niskiego stężenia preparatu, zbyt małej natomiast zbyt wysokiego. Wodę można wlewać powoli, aby osiągnąć zaznaczoną kreskę lub dolać wskazaną ilość z zastosowaniem strzykawki.
Pamiętajmy również o zaleceniach z instrukcji odnośnie do przechowywania leku. Niektóre z nich należy bezwzględnie trzymać w lodówce, choć nie zawsze tak właśnie jest.
Przeczytaj ulotkę i ją zachowaj!
Informacje z ulotki pozwolą na uzyskanie skuteczniejszego podawania leku. Przykładowo części antybiotyków nie wolno popijać sokiem lub mlekiem. Czasem zalecane jest również podawanie go przed w trakcie lub po posiłku. Właśnie z ulotki tego wszystkiego się dowiemy. Istotne jest również zapoznanie się z możliwymi skutkami ubocznymi stosowania leku. Często są on mało optymistyczne, jednak zadaniem producenta jest wymienienie wszystkiego. Te poważne występują bardzo rzadko, najczęściej spotykane są mdłości, wymioty, biegunki, wysypki, zakażenia grzybicze czy pokrzywka. Jeśli się pojawią, należy udać się do pediatry, gdyż może zajść konieczność zmiany stosowanego antybiotyku.
Antybiotyki podawaj o właściwych porach i we właściwych dawkach
Antybiotyk powinien zostać podany zawsze w dokładnie odmierzonej ilości, uzyskamy to dzięki stosowaniu specjalnych miarek i strzykawek, które powinny być zawsze przygotowane. Dla zapewnienia podawania o wyznaczonych godzinach ustawiaj sobie budzik. Dzięki temu lek zachowa właściwe stężenie w organizmie.
Koniecznie podawaj probiotyk!
Po kuracji antybiotykiem organizm dziecka przez około 2 tygodnie wraca do równowagi. Niezwykle ważne jest jednak zadbanie o prawidłową florę w jelitach już w czasie stosowania leku. Sprawdzą się do tego probiotyki dostępne w różnych formach ułatwiających podawanie nawet malutkim dzieciom. Można dzięki nim skrócić lub uniknąć biegunki poantybiotykowej. Probiotyku nigdy nie podajemy równocześnie z antybiotykiem. Powinno się zachować minimum dwugodzinny odstęp.
Podawaj lek do końca!
Nawet jeśli wydaje się, że dziecko jest już zdrowe, nie zaprzestawaj podawania antybiotyku na własną rękę. Postępowanie takie może prowadzić do wielu groźnych powikłań i ponownego zachorowania. Zawsze antybiotyk stosujemy do końca zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Czytaj więcej: Antybiotyki i ich działanie oraz stosowanie u dzieci