Psychoza to zaburzanie psychiczne, charakteryzujące się utratą kontaktu z rzeczywistością. To objaw wielu chorób psychicznych, a nie sam stan medyczny. Doświadcza jej około 3% społeczeństwa. Z czasem objawy się nasilają, dlatego należy zgłosić się do specjalisty jak najwcześniej.
Co to jest psychoza?
To zaburzenie psychiczne, w którym osoba traci kontakt z rzeczywistością. Nie wie, co jest prawdziwe, a co nie. Choroba może objawiać się na wiele różnych sposobów. Warto przy tym zaznaczyć, że symptomy różnią się stopniem nasilenia.
Często wiąże się z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia. Psychozę mogą też wywołać uszkodzenia mózgu, nadużywanie substancji, zaburzenia napadowe, izolacja lub skrajne wyczerpanie organizmu. Warto jednak podkreślić, że można ją skutecznie leczyć.
Objawy psychozy
Psychoza może radykalnie zmienić myśli, przekonania, postrzeganie i zachowanie danej osoby. Dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu. Niejednokrotnie pojawia się w okresie dojrzewania i młodej dorosłości. Częściej występuje w rodzinach z historią poważnych chorób psychicznych.
Osoba z psychozą może:
- doświadczać gonitwy myśli,
- odczuwać ogromny strach bez wyraźnego powodu.
- czuć, że jej myśli przyspieszyły albo zwolniły.
- być pochłonięta niezwykłymi pomysłami.
- wierzyć, że inni są w stanie manipulować jej myślami; lub twierdzić, że potrafi manipulować myślami innych ludzi.
- mieć omamy, wówczas postrzega głosy lub wizje, których nikt inny nie widzi, ani nie słyszy.
- czuć się zdezorientowana.
- działać inaczej niż zwykle,
- być przytłoczona informacjami sensorycznymi (światło wydaje się zbyt jasne, a dźwięki zbyt głośne).
- mieć trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Czasami choroba pojawia się stopniowo, wówczas wczesne objawy mogą być odrzucane albo ignorowane. Innym razem symptomy występują nagle, wtedy są oczywiste zarówno dla danej osoby, jak i jej otoczenia. Warto zaznaczyć, że objawy różnią się w zależności od osoby i mogą z czasem się zmieniać.
Jak pomóc osobie z psychozą?
Doświadczenie psychozy może być przerażające i dezorientujące, a przyjaciele i rodzina często nie wiedzą, jak pomóc. Warto więc niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Psychiatra może przepisać leki przeciwpsychotyczne, które zmieniają działanie niektórych substancji chemicznych w mózgu (takich jak dopamina) wpływających na nastrój i zachowanie. Niektóre leki powodują skutki uboczne, jeśli więc zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, skontaktuj się ze specjalistą. Najczęściej przepisze inny środek albo zmniejszyć dawkę. Może go też połączyć z lekiem przeciwdepresyjnym lub stabilizatorem nastroju.
Psychoterapia psychozy koncentruje się głównie na przyswojeniu umiejętności i technik radzenia sobie ze stresem i poprawy jakości życia. Najlepsze rezultaty przynosi terapia rodzinna i poznawczo-behawioralna.
Terapia obejmuje również zmianę stylu życia. Wiele osób zauważyło poprawę, gdy zaczęły regularnie ćwiczyć albo malować. Specjaliści polecają także muzykoterapię. Jeśli cierpisz na psychozę, koniecznie zrezygnuj z używek i codziennie się wysypiaj.