Czop śluzowy blokuje szyjkę macicy od wczesnej ciąży, chroniąc przed infekcją. Sygnalizuje, że poród zbliża się wielkimi krokami. Tworzy grubą, galaretowatą barierę między szyjką macicy a macicą, dopóki dziecko nie będzie gotowe do przyjścia na świat. 

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest przezroczystą, lepką, galaretowatą kulką śluzu. Może być również żółty lub brązowy. Nie powinien być jednak jasny ani czerwony. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Warto również pamiętać, że ma gęstszą konsystencję niż normalna ciążowa wydzielina z pochwy. Możesz zauważyć go na majtkach lub papierze toaletowym. Co ciekawe, niektóre kobiety w ogóle go nie zauważają. 

Zaczyna się tworzyć w szyjce macicy podczas implantacji. Blokuje przedostawanie się bakterii i wirusów do macicy. 

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Zastanawiasz się, ile przed porodem odchodzi czop śluzowy? Czas oczekiwania różni się w zależności od osoby. Może odejść na kilka tygodni przed porodem, kilka dni lub godzin przed rozwiązaniem. To kwestia indywidualna. U niektórych kobiet czop odchodzi po rozpoczęciu akcji porodowej.

Jeśli odpadnie przed 37 tygodniem ciąży, skonsultuj się ze specjalistą. Nigdy nie wyciągaj go samodzielnie. W przeciwnym razie narażasz się na infekcję.

Może od razu odejść cały lub stopniowo, w niewielkich ilościach. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, dlatego podobnie jak w przypadku innych objawów ciąży, wielkość czopa może się różnić. 

Zobacz również: Masaż szyjki macicy przed porodem

Czy mam pokazać czop śluzowy lekarzowi lub położnej?

Jeśli zauważyłeś czop śluzowy, nie ma potrzeby, by go zostawiać. Nie musisz pokazywać go lekarzowi lub położnej. To normalny i naturalny objaw wczesnej fazy porodu. Nie powinien być źródłem do niepokoju. Pamiętaj również, że nie zawsze oznacza, że już zaczęłaś rodzić. To znak, że maluszek przygotowuje się do przyjścia na świat.

Czop śluzowy może odejść w jednym kawałku i przypominać kroplę żelu. Z drugiej strony czasami odchodzi w mniejszych kawałkach w ciągu kilku godzin lub dłużej. Zwykle nie musisz o tym mówić położnej lub ginekologowi, jeśli jednak zauważysz dużo krwi, zgłoś się do specjalisty.

Kiedy możesz się martwić utratą czopa śluzowego?

Istnieje kilka sytuacji, w których należy skontaktować się z lekarzem lub położną po utracie czopa śluzowego. Kilka przypadków wymieniliśmy już wcześniej. Umów się na wizytę, jeśli po utracie czopa śluzowego pojawiło się silne krwawienie albo okropny, nieprzyjemny zapach.

Co robić po odejściu czopa śluzowego?

Jeśli właśnie zgubiłeś czop śluzowy, spokojnie usiądź. Możesz zastanowić się nad innymi wczesnymi oznakami porodu. Czasami możesz mieć wrażenie, że dziecko przesunęło się niżej. Chociaż pojawia się wtedy większy nacisk w okolicy miednicy, oddychanie stanie się łatwiejsze. 

Jeśli odczuwasz skurcze porodowe, spakuj torbę do szpitala i skontaktuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej za kilka dni zaczniesz rodzić. Pamiętaj, że nawet jeśli nie zauważyłaś niepokojących objawów, ale i tak się martwisz, zadzwoń do ginekologa i zapytaj, co masz dalej robić. Lepiej porozmawiać z lekarzem niż niepotrzebnie się stresować.

Czytaj więcej: Fazy porodu – zobacz jak przebiega poród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj