Alergie są jedną z głównych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Jedynymi dającymi gwarancję i pewność metodami ich rozpoznawania są testy alergiczne. Rzetelna diagnoza może zostać postawiona jedynie na ich podstawie, wówczas istnieje szansa na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Testy alergiczne dzielimy na skórne, z krwi oraz prowokacyjne. Dowiedz się o nich jak najwięcej, aby świadomie podjąć decyzje, jakie będą najodpowiedniejsze dla Twojego dziecka.
Ilość alergii w dzisiejszych czasach jest ogromna, nie sposób nie zauważyć, że wpływa na to rodzaj naszego życia i poziom uprzemysłowienia, gdyż dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że mniej reakcji nadwrażliwości spotykanych jest na wsiach niżeli w miastach. To we współczesnych metropoliach kładziemy nacisk na czystość, higienę lub wręcz sterylność życia – szczególnie najmłodszych. Na wsiach dzieci od pierwszych dni życia chowane są w zgodzie z naturą, ich układ odpornościowy poznaje różnorodne bakterie i drobnoustroje i uczy się sobie z nimi radzić.
W sytuacji, gdy zauważasz u dziecka utrzymujące się zmiany na skórze, długotrwałe infekcje, które nie poddają się leczeniu – ból gardła, kaszel czy nieżyt nosa, wskazane może okazać się jego przebadanie pod kątem schorzeń alergicznych. Warto się na to zdecydować, nawet w sytuacji, gdy symptomy nie są bardzo nasilone ani dokuczliwe, gdyż jeśli alergia nie jest zdiagnozowana, to najczęściej błędnie ją leczymy, czego konsekwencją mogą być rozmaite powikłania.
Alergiczne testy skórne
Jest to zdecydowanie najpowszechniejsza metoda rozpoznawania rozmaitych alergii w wieku dziecięcym. Jej wykonywanie odradzane jest u maluchów, które nie ukończyły 3 roku życia, z uwagi na fakt, iż zachodzi możliwość niespecyficznych reakcji, które stanowić będą przeszkodę we właściwym odczytaniu wyniku badania.
Ten sposób diagnostyczny wykorzystywany jest przede wszystkim u osób, u których zachodzi podejrzenie występowania reakcji natychmiastowych, które pojawiają się po upływie kilku lub kilkunastu minut od chwili kontaktu z alergenem i występują z udziałem przeciwciał klasy E (IgE-zależnej).
Skórne testy alergiczne mogą być przeprowadzane zarówno w odniesieniu do alergii pokarmowych, jak i wziewnych. Uznawane są za metodę o wysokim poziomie bezpieczeństwa oraz silnie wiarygodną, pod warunkiem poprzedzenia skrupulatnym wywiadem lekarskim.
Najbardziej rozpowszechnioną metodą są skórne testy punktowe. Ich przebieg opiera się na wykonaniu nakłuć skóry poprzez krople wcześniej naniesionych na nią alergenów. Jednocześnie wykonuje się również próbę o charakterze kontrolnym – nakładając krople soli fizjologicznej w celu obserwowania braku reakcji oraz histaminy w celu zaobserwowania jak u danego dziecka wygląda reakcja alergiczna. Testy skórne najlepiej przeprowadzać na przedramieniu lub plecach – lokalizacja na ciele musi jednak pozostawać wolna od zmian skórnych.
Przeprowadzane nakłucia są bardzo delikatne i nie powinna wydobywać się z nich krew. Wynik testów może zostać odczytany po upływie 15-20 minut. Rezultat badania opisywany jest zwykle w formie zestawienia średnicy bąbla, który pojawia się na skórze ze średnicą występującego wokół niego rumienia.
Przed przystąpieniem do testów konieczne jest odpowiednio wcześniej, odstawie leków o działaniu przeciwhistaminowym, ponieważ mogą one przekłamywać wyniki badania i sprawiać, że będzie bezwartościowe w rozpoznaniu alergii. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem.
Alergiczne testy z krwi
Jest to rodzaj badania w kierunku alergii, który wykazuje liczne zalety. Najważniejszą z nich jest fakt, iż może ono być przeprowadzane u wszystkich dzieci, niezależnie od ich wieku i daje możliwość uzyskania wiarygodnego wyniku. Podstawą badania jest oznaczenie w surowicy krwi specyficznych przeciwciał klasy IgE.
W niektórych przypadkach niezwykle istotny będzie fakt, że w celu przeprowadzenia wiarygodnego badania z krwi, nie zachodzi konieczność odstawiania leków przeciwalergicznych. Ma to znaczenie szczególnie w przypadkach alergii o ciężkim przebiegu.
Jednocześnie jest to rodzaj badania zalecany dla dzieci, u których występuje Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), przebiegające ze zmianami w obrębie pleców oraz przedramion. Takie reakcje uniemożliwiają przeprowadzenie testów skórnych, gdyż dla ich wiarygodnego wykonania skóra powinna pozostać niezmieniona.
Rodzice wskazują również, że badanie to jest lepsze, z uwagi na fakt, iż w ramach jednego pobrania krwi sprawdzana jest ewentualna nadwrażliwość u dziecka nawet na 27 alergenów.
Prowokacyjne testy alergiczne
Taki rodzaj badania stanowi zdecydowanie najrzadziej wykorzystywaną metodę w diagnostyce alergii. O wskazaniach do ich przeprowadzenia możemy mówić w przypadkach uczuleń IgE niezależnych, czyli w przypadkach nietolerancji pokarmowych. Lekarze zalecają je również w diagnostyce astmy uczuleniowej oraz przewlekłego kataru.
Wykonanie takich prób daje możliwość jednoznacznego wykrycia nadreaktywności w oskrzelach w czasie kontaktu z substancją o działaniu uczulającym.
Jeśli zachodzi podejrzenie alergii pokarmowej u niemowlęcia lub małego dziecka, najczęstszą drogą postępowania jest przeprowadzenie otwartej próby prowokacyjnej, która polega na podaniu dziecku substancji o działaniu potencjalnie uczulającym i obserwowanie jak zareaguje organizm.
Jeśli celem badania jest ustalenie przyczyny astmy oskrzelowej bądź przewlekłego nieżytu błony śluzowej nosa, wykonuje się donosową próbę prowokacyjną, czyli dokonana zostaje wziewna ekspozycja na substancję potencjalnie uczulającą.
Próby prowokacyjne mogą stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia i życia. Z tego powodu nie należy przeprowadzać ich samodzielnie. Jedyną bezpieczną formą jest ich wykonanie w warunkach szpitalnych, pod stałym nadzorem lekarza i dostępem do odpowiednich leków. Pamiętaj! Próba prowokacyjna może wywołać reakcję anafilaktyczną i zagrozić życiu dziecka!