Zapalenie spojówek jest dolegliwością, która spotyka osoby każdej płci i w każdym wieku. Jest to najczęściej występująca choroba oczu i zarazem najmniej przyjemna.

Z punktu widzenia etiologii, zapalenie spojówek podzielić można na infekcyjne oraz nieinfekcyjne. Dodatkowy podział wynika z typu zapalenia, które może występować jako izolowane lub jako efekt uboczny innej choroby, która często nie jest związana ściśle z oczami i narządami wzroku, jak na przykład infekcja górnej części dróg oddechowych. Ale czym właściwie jest choroba potocznie nazywana zapaleniem spojówek? Najogólniej rzecz ujmując jest to choroba okulistyczna, która atakuje spojówki i wywołuje stan zapalny cienkiej błony tworzącej spodnią powierzchnię powieki, a także okrywającej pewną część gałki ocznej. Żyłki znajdujące się w gałce ocznej podczas zapalenia mocno nabrzmiewają od napływającej do nich krwi oraz stają się czerwone – co jest powodem nazywania tego schorzenia mianem „czerwonego oka”. Warto dodać, że gruczoły umiejscowione w spojówce podczas zapalenia produkują sporą ilość wydzieliny, która często jest dla chorego problematyczna. Co zatem warto wiedzieć o schorzeniu jakim jest zapalenie spojówek? Jakie są jego objawy i jak można je leczyć?

Rodzaje zapalenia spojówek

Najczęściej występującym rodzajem tej choroby jest zapalenie bakteryjne, które atakuje oboje oczu i powoduje obfite produkowanie wydzieliny złożonej z ropy lub połączenia ropy z surowicą. Dodatkowo pojawia się przekrwienie oczu oraz opuchnięcie powiek. Zaawansowane stadium bakteryjnego zapalenia spojówek objawia się krwistymi lub burymi plamami na powiekach. Kolejnym rodzajem jest zapalenie wirusowe wywoływane zazwyczaj przez adenowirusy towarzyszące infekcji górnych dróg oddechowych. Ten rodzaj zapalenia zalicza się raczej do chorób sezonowych, ponieważ występuje głównie na jesień.

Warto wspomnieć, że ten rodzaj choroby jest mocno zakaźny więc jakikolwiek dotyk może przenieść chorobę na drugą osobę. W dalszej kolejności wymienić można alergiczne zapalenie spojówek, które pojawia się zazwyczaj w okresach pylenia różnego rodzaju roślin. Co ciekawe zapalenie może być też powodowane przez zbyt mocne kosmetyki do twarzy oraz przez pewne rodzaje leków. Zapaleniu alergicznemu towarzyszy zazwyczaj katar sienny. Kolejnym typem jest zakażenie grzybicze, które należy do rzadkości, a powodowane jest przez długotrwałe przyjmowanie antybiotyków i powikłań związanych z takim rodzajem kuracji. Bywa również tak, że grzyby zostają przeniesione w okolice oczu z innych zarażonych przez nie miejsc. Kolejnym rodzajem zapalenia spojówki jest zapalenie wywołane suchością oka (tzw. zespół suchego oka). Jego przyczyną  jest zbyt mała ilość wydzielanego filmu łzowego, a najczęstszymi objawami jest uczucie piasku pod powiekami oraz światłowstręt. Objawy nasilają się w pomieszczeniach o niezbyt dużej wilgotności oraz podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Do innych przyczyn, które mogą powodować zapalenie spojówek zalicza się:  bezsenność, dym, drobny pył oraz wady wzroku, które przez długi czas nie są skorygowane (np. niezborność).

Leczenie oraz łagodzenie objawów

Pierwszym krokiem w podjęciu leczenia zapalenia jest określenie przyczyn, dla których owo zapalenie powstało. Przykładowo, leczenie zapalenia wywołanego przez grzyby leczy się poprzez podawanie odpowiednich antybiotyków. Zapalenie związane z katarem znika zazwyczaj po 7-10 dniach i nie można go niestety zatrzymać żadnymi lekami. Zastopować można natomiast alergiczne zapalenie spojówek wywołane pyleniem roślin. W takim przypadku lekarz przepisuje leki antyalergiczne, które w krótkim czasie powstrzymują łzawienie oraz inne nieprzyjemne aspekty związanie z zapaleniem spojówek.

Objawy zapalenia spojówek można też oczywiście łagodzić poprzez stosowanie chłodnych okładów na oczy, zakraplanie do oczu substancji nawilżających (tzw. sztuczne łzy), zrezygnowanie z soczewek kontaktowych oraz unikanie pomieszczeń z suchym powietrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj