Alergia, zwana również nadwrażliwością lub uczuleniem, jest nieprawidłową reakcją organizmu na określone typy produktów. Aby ograniczyć występowanie reakcji alergicznej, konieczne jest odpowiednie określenie alergenu, a następnie unikanie kontaktu z substancjami wywołującymi reakcję uczuleniową. Obecnie przeprowadza się różne testy alergologiczne, w zależności od tego, co podejrzewa się o bycie alergenem oraz preferencji pacjenta.
Kiedy warto przeprowadzić testy alergiczne?
Testy alergiczne warto przeprowadzić, jeśli zaobserwuje się takie objawy jak łzawienie, katar czy częste infekcje, które pojawiają się o określonej porze roku. Zaleceniem do przeprowadzenia testów alergicznych jest również wystąpienie zmian skórnych, które mogą być spowodowane kontaktem z alergenem. Jeśli pacjent obserwuje u siebie określone dolegliwości po zjedzeniu jakichś grup pokarmu, powinien rozważyć poddanie się testom na alergie pokarmowe.
Na czym polegają testy alergologiczne?
Metody diagnostyki alergii różnią się między sobą, w zależności od obserwowanych objawów i podejrzewanych nietolerancji. Testy alergiczne są niekiedy wykonywane na zlecenie lekarza, ale można je przeprowadzić również na własne życzenie, w prywatnym laboratorium.
Jedne z bardziej popularnych testów pozwalających na stwierdzenie alergii są testy skórne. Tego typu testy są stosunkowo tanie oraz dają szybkie wyniki. Testy skórne pozwalają na wykrycie alergii pokarmowych, alergii skórnych, alergii na kurz, sierść czy pleśń. Podczas testu, na skórę pacjenta nanosi się określone alergeny, które podejrzewa się o wywoływanie reakcji alergicznej, a następnie obserwuje się reakcję organizmu na te alergeny. Jeżeli pacjent jest uczulony na określone substancje, na jego skórze pojawi się stan zapalny. Testy skórne przeprowadza się zazwyczaj na plecach albo na wewnętrznej powierzchni przedramienia. Bardzo ważne jest, aby w miejscu, w którym zakłada się testy skórne, skóra nie była zmieniona zapalnie. Wśród testów skórnych wyróżnia się testy punktowe, śródskórne oraz naskórkowe. Przed wykonaniem testów skórnych należy odstawić wszelkie leki przeciwalergiczne, na co najmniej 48 godzin. Nie należy również zażywać wapna, ponieważ może to zaburzyć wynik badania. W dniu, w którym wykonywane są testy nie należy się narażać na zbyt duży wysiłek fizyczny, a jeśli wystąpią jakiekolwiek nagłe dolegliwości, takie jak silny kaszel, osłabienie, duszności, zaburzenia połykania, świąd skóry czy zaburzenia widzenia, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Drugą dosyć często stosowaną metodą diagnozowania alergii są testy prowokacyjne. Polegają one na podaniu roztworu zawierającego alergen na spojówki, śluzówki nosa, do oskrzeli (podczas inhalacji) lub do żołądka (poprzez gastroskopię).
W przypadku alergii pokarmowych, dobrym sposobem na wykrycie tego, jaki czynnik wywołuje reakcję alergiczną jest stosowanie diety eliminacyjnej. Podczas takich testów należy po kolei wykluczać z diety pokarmy, które mogły spowodować alergię pokarmową i obserwować reakcję organizmu. Oprócz tego, że jest to doskonała metoda diagnostyki, jest to również najlepsza metoda leczenia alergii pokarmowych. Jeżeli stwierdzi się, że dany produkt jest nietolerowany, należy go po prostu wykluczyć z diety. Po pewnym czasie można spróbować stopniowo ponownie wprowadzić dany alergen i sprawdzić, czy nadal wywołuje reakcję alergiczną.
Najbardziej skutecznym sposobem diagnozowania alergii są testy z krwi. Zaletą takich testów jest to, że można je przeprowadzić w każdym wieku, a przed przeprowadzeniem testu nie trzeba odstawiać leków przeciwhistaminowych, wapna czy leków przeciwalergicznych. W przypadku testów z krwi, testy na alergię pokarmową mogą być wykonywane pod kątem alergii na konkretne produkty albo grupy produktów.