Badanie USG przezciemiączkowe jest jedynym badaniem ultrasonograficznym głowy i może być wykonane jedynie u małych dzieci, u których ciemiączko nie jest jeszcze skostniałe. Badanie wykonuje się żeby ocenić strukturę mózgu, jego jam, a także naczyń krwionośnych. USG przezciemiączkowe pozwala na zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości w budowie mózgu i jego poszczególnych struktur oraz wad rozwojowych mózgu. Bardzo istotne jest to, że badanie jest dla niemowlaków całkowicie bezpieczne, ponieważ nie naraża ich na szkodliwe promieniowanie.
Kiedy zalecane jest wykonanie USG przezciemiączkowego?
Badanie ultrasonograficzne wykonuje się aby wykluczyć poważne zagrożenia zdrowia i życia niemowlaka. Zaleca się żeby badanie tego typu było wykonywane u wszystkich dzieci, jednak najczęściej przeprowadza się je u noworodków, u których stwierdza się jakieś niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobach neurologicznych. USG przezciemiączkowe jest przeprowadzane szczególnie często u dzieci, które zostały urodzone przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży), przez co nie są w pełni przystosowane do życia poza łonem matki. W takich przypadkach badanie to służy ocenie czy u dziecka nie wystąpiło uszkodzenie istoty białej mózgu. Większe ryzyko uszkodzenia istoty białej mózgu występuje również u dzieci z bardzo dużą masą urodzeniową. Wskazaniem do wykonania USG przezciemiączkowego jest również zbyt szybkie powiększanie się głowy dziecka, co może świadczyć o wodogłowiu. Ultrasonografia głowy jest zalecana po różnego rodzaju urazach głowy, które miały miejsce w czasie porodu lub później. USG przezciemiączkowe służy także do diagnozowania chorób neurologicznych, guzów oraz krwawień, które występują wewnątrz mózgu. Badanie daje nawet możliwość oceny powikłań po zapaleniu opon mózgowych, funkcjonowania naczyń krwionośnych wewnątrz mózgu oraz ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Jak przebiega USG przezciemiączkowe?
Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, dlatego jeżeli istnieje konieczność jego wykonania nie należy się martwić i denerwować. Badanie jest przeprowadzane w gabinecie, a jeżeli zajdzie taka konieczność, USG wykonuje się przy inkubatorze lub łóżeczku dziecka za pomocą specjalnego przenośnego aparatu do USG przezciemiączkowego. Podczas badania rodzic znajduje się blisko dziecka żeby w razie potrzeby móc je uspokoić. Zazwyczaj dziecko w trakcie badania leży, jednak czasami rodzic musi trzymać niemowlaka na rękach. Na początku na główkę dziecka nakładany jest specjalny żel, który umożliwia przeprowadzenie ultrasonografii. Badanie nie będzie powodowało u dziecka dyskomfortu jeżeli żel zostanie ogrzany do temperatury ciała. Po nałożeniu żelu lekarz delikatnie przesuwa głowicę ultrasonografu po główce dziecka, dzięki czemu może obserwować poszczególne struktury mózgowia. Przed badaniem należy poinformować lekarza lub inną osobę, która przeprowadza badanie o wszystkich przyjmowanych przez dziecko lekach.
Jak przygotować dziecko do badania?
Do badania dziecko nie musi być w żaden sposób przygotowywane. Dobrze, aby nakarmić malucha krótko przed wizytą, ponieważ wtedy niemowlak będzie znacznie spokojniejszy. Dla komfortu malucha i rodziców zaleca się żeby badanie to wykonywać razem z innymi badaniami, które przeprowadza się kontrolnie u noworodków. Żeby uniknąć częstych wizyt u lekarza, które powodują niepotrzebny stres, warto żeby USG przezciemiączkowe było przeprowadzone razem z USG bioderek oraz jamy brzusznej. Ważne jest żeby pamiętać o tym, że USG przezciemiączkowe można wykonać tylko do czasu, gdy ciemiączko zarośnie, co następuje zazwyczaj między 9. a 18. miesiącem życia maluszka. W późniejszym czasie ocena struktur mózgu za pomocą USG jest niemożliwa.