Przyczyny stwardnienia rozsianego (SM) wciąż nie są znane. Lekarze szukają przyczyny i skłaniają się ku kombinacji czynników genetycznych, środowiskowych oraz zaburzeń autoimmunologicznych. SM daje szereg objawów takich jak na zaburzenia zmysłów: wzroku, słuchu, równowagi, zaburzenia odczuwania bólu i temperatury.

Zmysły w SM

Ludzie mają 5 podstawowych zmysłów – wzrok, smak, węch, słuch oraz dotyk. W dzisiejszych czasach wymienia się jeszcze zmysł temperatury, bólu i świadomości równowagi. Objawy SM zaburzają je wszystkie.

Zaburzenia zmysłów: zmysł wzroku

Objawy zaburzenia wzroku są jednymi z najczęstszych w przypadku stwardnienia rozsianego. Doświadczają ich prawie wszyscy pacjenci, a bardzo często są objawem początkowym SM. Kłopoty ze wzrokiem mogą pojawiać się i znikać w trakcie trwania choroby i najczęściej związane są zapaleniem nerwu wzrokowego (pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego) oraz uszkodzeniem obszaru kory mózgowej odpowiedzialnym za ten zmysł. Często pojawiają się także po dużym wysiłku lub przy podwyższonej temperaturze organizmu. Objawem jest najczęściej niewyraźne lub podwójne widzenie, brak możliwości odróżniania barw, spadek ostrości widzenia, utrata wzroku w jednym lub obu oczach, czasami oczopląs i zez. Objawy te mogą ustąpić same, ale najczęściej zaleca się terapię kortykosteroidami w postaci wlewów dożylnych.

Zaburzenia zmysłów: zmysł smaku

Zaburzenia smaku są trudne do wychwycenia, bo przeważnie dotyczą tylko jednej strony języka lub tylko jednego z kubków smakowych – na przykład kwaśnego lub słodkiego. Ich powstawanie najczęściej pojawia się w trakcie trwania choroby i związane jest ze zmianami demielizacyjnymi w płacie czołowym oraz skroniowym. Chorym na SM najczęściej dokucza brak odczuwania smaku na przykład soli, zmiany w smaku powodujące, że pasta do zębów, staje się słodka lub kawa, która smakuje „niczym”.

Zaburzenia zmysłów: zmysł węchu

Zmiany te dotykają bardzo dużą ilość osób chorujących na stwardnienie rozsiane i mogą być także objawem SM. Pacjenci najczęściej mają osłabiony węch, nie czują, że jedzenie jest popsute, bardzo źle czują zapachy. W niektórych przypadkach pacjenci maja bardzo wyostrzony węch.

Zaburzenia zmysłów: zmysł słuchu

To najrzadziej spotykane zaburzenie u pacjentów z SM – dotyka tylko 10% z nich. Często całkowita utrata słuchu wiąże się z inną chorobą.

Zaburzenia zmysłów: zmysł dotyku

Objawy związane ze zmianami zmysłu dotyku dotyczą przeważającej większości osób chorych na SM, są bardzo często objawem choroby i towarzyszą jej cały czas. Najczęściej chorzy zmagają się ze zmniejszeniem wrażliwości na dotyk lub nadwrażliwością na ciepło, odczuwają także mrowienie, drętwienie, uderzenia gorąca. Jednym z częstych dolegliwości jest także ból neuropatyczny. Powstaje on na skutek uszkodzenia nerwu lub jego osłonki. Jest to doznanie trudne do określenia – pacjenci najczęściej opisują go jako piekący, palący, porównują go także do prądu, który przechodzi po ciele. Ból neuropatyczny nie jest niestety leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, stosuje się niestandardowe leczenie, wykorzystujące leki przeciwdrgawkowe oraz przeciwdepresyjne, mające za zadanie uspokoić układ nerwowy i spowolnić przepływ impulsów.

Zaburzenia zmysłów: zmysł równowagi

Pacjenci najczęściej zmagają się z zaburzeniami równowagi oraz koordynacji ruchowej – wiąże się to z uszkodzeniem móżdżka (nierzadko towarzyszą im utrata kontroli nad mięśniami oraz niedowłady). Najczęściej dolegliwości te opisywane są jako poczucie niestabilności, często może im towarzyszyć lęk przed upadkiem. Te objawy SM są słabsze, gdy pacjenci ćwiczą, pomocna może być rehabilitacja lub joga.

Zobacz także: Stwardnienie rozsiane: jak poradzić sobie z bólami spastycznymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj