fot.elements.envato.com

Obrzęk nóg może pojawić się u osób w różnym wieku. Często jest on przyczyną odwodnienia, wysiłku fizycznego, reakcji alergicznych lub urazów mechanicznych. Jednak niekiedy opuchlizna kończyn dolnych oznacza poważne choroby np. układu sercowo-naczyniowego, niewydolność układu żylnego lub zakrzepicę żył głębokich. Sprawdź, kiedy należy udać się do specjalisty i w jaki sposób leczyć obrzęk nóg.

Opuchlizna nóg – przyczyny

Przyczyn opuchlizny nóg może być wiele. Jeśli obrzęk występuje na niewielkim obszarze skóry, mówi się o obrzęku miejscowym, który pojawia się np. w wyniku reakcji alergicznej. Zwykle towarzyszy jej wysypka i swędzenie. Opuchlizna może być również wynikiem odwodnienia lub reakcji zapalnej występującej po ukąszeniu owadów, oparzeniach słonecznych czy po różnego rodzaju urazach. Niekiedy przyczyną okazuje się zakrzepica żył powierzchniowych lub – dużo groźniejsza dla zdrowia i życia – zakrzepica żył głębokich. Natomiast, jeśli opuchlizna pojawia się wieczorami, zwykle po długim staniu, może to oznaczać niewydolność żylną (żylaki). Zdarza się, że obrzęk nóg jest objawem poważnych schorzeń m.in. chorób serca, układu moczowego (np. niewydolności nerek) czy różnych chorób hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy). Opuchlizna kończyn dolnych może być także objawem uszkodzenia układu limfatycznego lub zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Opuchlizna nóg – kiedy udać się do lekarza?

Obrzęk nóg może pojawić się w wyniku urazu lub reakcji alergicznej. Wówczas opuchlizna po kilku dniach znika, a my wracamy do zdrowia. Natomiast, jeśli obrzękom towarzyszą inne objawy, takie jak bolesne skurcze, uczucie ciężkości nóg oraz tępy ból kończyn dolnych w ciągu dnia, warto udać się na wizytę do specjalisty. Zaniepokoić powinny nas również tzw. pajączki, żylaki, owrzodzenia żylne oraz przebarwienia skóry. Może się bowiem okazać, że są to objawy poważnej choroby. Przykładowo pęcherze i wyciek limfy może oznaczać niewydolność układu limfatycznego, a przebarwienia skóry w okolicy kostek oraz świąd i owrzodzenia naskórka – niewydolność układu żylnego. Z kolei zakrzepica żył głębokich może się dodatkowo objawiać obrzękiem tylko na jednej nodze, ciepłą i zaczerwienioną skórą, a także zwiększonym bólem w czasie chodzenia.

Leczenie obrzęku kończyn dolnych

Jeśli zauważysz u siebie obrzęk nóg, w pierwszej kolejności warto wykorzystać domowe sposoby. Wypróbuj takie metody jak np. moczenie nóg w zimnej wodzie oraz okłady z octu. W przypadku pracy siedzącej rób częste przerwy na ćwiczenia fizyczne. Ponadto można skorzystać z leków na obrzęki nóg bez recepty. Innym sposobem na radzenie sobie z opuchlizną są produkty uciskowe m.in. rajstopy czy pończochy o różnym stopniu ucisku. Jeśli mimo tego obrzęk nóg wciąż się utrzymuje, udaj się do specjalisty. Prawdopodobnie zleci on szereg badań, takich jak badanie krwi i moczu, a także USG Doppler, echo serca oraz EKG. W ten sposób lekarz może wykluczyć niewydolność nerek i serca czy zaburzenia krążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj