Rak piersi budzi przerażenie. Nic dziwnego, chorują na niego coraz młodsze kobiety. Dlatego tak ważne są regularne badania. Jakie są ich rodzaje i na czym polegają? Jak wykonać badania piersi?
Wyróżniamy pięc najważniejszych rodzajów badań piersi. Ich regularne przeprowadzanie gwarantuje uniknięcie lub bardzo wczesne wykrycie i wyleczenie zmian nowotworowych. A warto pamiętać, że rak piersi jest najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem i najbardziej śmiertelnym spośród wszystkich nowotworów, na które kobiety zapadają.
Badania piersi – samobadanie piersi
W profilaktyce raka piersi najwięcej możemy zrobić we własnym zakresie, a mianowicie regularnie, co miesiąc przeprowadzając samobadanie swoich piersi. Najlepszym terminem na to jest okres między szóstym a dziewiątym dniem cyklu menstruacyjnego. Badanie należy wykonywać je nago od pasa w górę, stojąc przed lustrem. Na początku trzeba unieść obie ręce i dokładnie przyjrzeć się kształtowi piersi. Jeżeli zauważamy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie piersi, natychmiast zapisujemy się do lekarza. Przyglądamy się też ich zabarwieniu i pomarszczeniu. Następnie zmieniamy pozycję, opuszczamy ręce na biodra, opieramy się na nich i powtarzamy obserwację piersi. Badaniu poddajemy brodawki, ściskając je lekko i sprawdzając, czy nic z nich nie cieknie. Resztę kontroli możemy przeprowadzić już nie przy lustrze, lecz np. pod prysznicem. Jedną rękę opieramy z tyłu na głowie, a prawą naciskamy pierś, szukając guzków i innych niepokojących zmian. Powtarzamy działanie na drugiej piersi. To samo badanie dobrze powtórzyć jeszcze w pozycji leżącej.
USG piersi
Spośród badań piersi, których nie możemy wykonać w domu, najczęstszym i najprostszym jest USG. Zaleca się robić je w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego. Fale dźwiękowe w różny sposób odbijają się od różnych kształtów. USG pozwala zaobserwować zmiany już o wielkości 5 mm.
Badania piersi – mammografia
Do wykrywania mniejszych guzów wykorzystuje się badanie rentgenem. Na prześwietlenie piersi kieruje się pacjentkę w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Badanie należy powtarzać co 2 lata po przekroczeniu 35. roku życia.
Biopsja piersi
Po wykryciu zmian w USG i mammografi lekarz może skierować pacjentkę na biopsję. Zaczyna się zwykle od biopsji cienkoigłowej (igła o średnicy 0,6 mm), która polega na nakłuciu zmiany i pobraniu materiału do dalszego oglądu. Jeśli ten rodzaj biopsji nie przyniesie rezultatów, pacjentkę kieruje się na biopsję grubo igłową. Igła w tym przypadku ma 3 mm i badanie jest dużo bardziej bolesne, polega jednak na tym samym. Istnieje jeszcze biopsja mammatomiczna, wykonywana specjalnym urządzeniem o nazwie mammotom. To badanie pozwala na pobranie kilku wycinków z guzka.
Rezonans magnetyczny piersi
Ostatnie badanie, które często stosuje się, gdy inne zawiodą. Pacjentka otrzymuje kontrast, umieszcza się ją w specjalnym urządzeniu i poddaje się obserwacji. Tam, gdzie zbiera się najwięcej kontrastu, diagnozuje się zmiany.