Oprócz diety ketogenicznej istnieją także inne diety niskowęglowodanowe, w tym low-carb. Specjaliści od keto stworzyli całą gamę suplementów, które mogą się przydać na innych dietach. Jak działają produkty BeKeto? Czy są low-carb? Sprawdź nasz przewodnik po suplementach i dowiedz się, czym cechują się diety niskowęglowodanowe. Co je różni, a co łączy?
Dieta niskowęglowodanowa – zasady
Na czym polega dieta niskowęglowodanowa, określana także jako dieta low-carb lub low-carb high fat? Główną zasadą jest zmniejszona podaż węglowodanów do 25% dziennej porcji kalorii, zwiększone spożycie białka (1,5-2 g na kilogram masy ciała), a także zwiększone spożycie tłuszczy. Przyjmując, że dzienna kaloryczność diety wynosi zazwyczaj około 2000 kcal, ilość węglowodanów na poziomie 25% nie powinna przekroczyć 120-130 g. Jeśli organizm stracił źródło energii, jakim do tej pory były właśnie węglowodany, potrzebuje dostaw pochodzących z białka lub tłuszczy. Jednakże pamiętaj: zbyt wysoka podaż białka także jest szkodliwa. W takiej sytuacji konieczne jest spożywanie większej ilości tłuszczów. Należy jednak zachować ujemny bilans kaloryczny zgodnie z tym, jakie jest wyjściowe zapotrzebowanie.
Dieta niskowęglowodanowa ma wiele korzyści. Szybka utrata tkanki tłuszczowej to tylko jedna z nich. Chodzi tu także bowiem o lepsze warunki dla pracy organizmu. Warto wiedzieć, że dieta low-carb ma korzystny wpływ na stan zdrowia pacjentów cukrzycowych. Zmniejszona podaż węglowodanów podczas diety low-carb nie tylko pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ale także wpływa na działanie insuliny i glukagonu oraz stabilizuje poziom cukru.
Dieta low-carb ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim wiąże się z problemem, jakim jest brak energii w ciągu dnia. Jeśli myślisz o suplementacji, przyda się więc zarówno kofeina, jak i bardzo energetyczne tłuszcze, dlatego często korzysta się z oleju MCT. Duże znaczenie mają elektrolity. Sód i potas są normalnie zawarte w makaronie, pieczywie czy płatkach. Rezygnacja ze spożywania takich produktów może skutkować niedoborami, dlatego warto zadbać o suplementację. Ważny jest także błonnik, który ułatwi pracę układu trawiennego.
Jakie są główne założenia diety ketogenicznej i właściwości produktów BeKeto?
Na czym polega dieta keto? To szczególnie restrykcyjna dieta wysokotłuszczowa – jako jedyna pozwala na osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm całkowicie zmienia model działania i pozyskuje energię z ciał ketonowych, jednocześnie intensywnie spalając tkankę tłuszczową. Z tego powodu często jest stosowana w celu redukcji masy ciała. Spożycie węglowodanów ograniczone jest do 20 – 50 gramów dziennie. W diecie keto około 80-90% kalorii pochodzi z tłuszczy. Rozkład makroskładników pozostawia odpowiednio 15% na białko i 5% na węglowodany. To dieta niskowęglowodanowa, podobnie jak low-carb, jednak proporcje i efekty są inne.
Choć może się to wydać nietypowe, zmienia się profil tłuszczowy, dzięki czemu spada poziom niebezpiecznych trójglicerydów we krwi, a rośnie poziom HDL korzystnych dla zdrowia. Nie ma więc co obawiać się złego cholesterolu. Dieta keto jest też zalecana w przypadku padaczki lekoopornej, bo poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.
Tak znaczne ograniczenie węglowodanów wymaga jednak sporej samodyscypliny i zmiany stylu życia, dlatego nieodzowne są keto suplementy. Oferta BeKeto kładzie nacisk na:
- suplementację cennych składników odżywczych, których może brakować w diecie keto,
- ułatwienie osiągnięcia ketozy i utrzymania jej,
- wsparcie w tworzeniu urozmaiconych posiłków,
- zerową zawartość cukru.
To produkty o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej podaży dobrych tłuszczy. Co za tym idzie, sprawdzą się nie tylko w przypadku keto. Suplementy, zamienniki czy keto przekąski, w których do minimum obniżono ilość węglowodanów, będą dobrym rozwiązaniem także w przypadku diety low-carb.
Czy osoby na diecie low-carb mogą stosować produkty BeKeto?
Dieta ketogeniczna i dieta low-carb mają zbliżone założenia. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej, chodzi o możliwie szybki spadek wagi przy zbliżonych zasadach: wysokiej podaży tłuszczy i niskiej podaży węglowodanów, dlatego produkty BeKeto sprawdzą się zarówno, gdy naszym celem jest stan ketozy, jak również gdy naszym celem jest po prostu ograniczenie węglowodanów i stosowanie diety low carb.
Świetnie więc sprawdzą się dostępne w ofercie BeKeto zamienniki, takie jak przekąski, erytrytol (zamiast cukru), słodkie kremy czy chleb bezglutenowy, w którym ilość węglowodanów zmniejszono do rekordowego 1,7 g w 100 g. Obie diety mają podobne zasady, a co za tym idzie – wiążą się z nimi podobne przeszkody, może np. wystąpić znużenie pozornie monotonnymi posiłkami. Zwłaszcza na początku każdej z diet pojawia się tęsknota za słodyczami czy deserami. W takiej sytuacji możesz podpierać się produktami BeKeto, które pozwolą Ci lepiej wykorzystać potencjał low-carb i załagodzić trudności.
Dobrym wyborem będzie olej MCT, który – dodany np. do kawy – gwarantuje zastrzyk energii w krótkim czasie. To dobre antidotum na pojawiające się na dietach niskowęglowodanowych uczucie zmęczenia.
Przydadzą się także elektrolity. Stosując dietę ketogeniczną i dietę low-carb zazwyczaj redukuje się podaż sodu i potasu. Można temu zaradzić, właśnie stosując suplementy.
Podsumowując: produkty BeKeto są low-carb. Możesz z nich śmiało korzystać na tej diecie, choć niektóre są ukierunkowane tylko na utrzymanie i kontrolowanie ketozy. Większość z nich na pewno pomoże Ci w realizowaniu Twoich celów dietetycznych. Powodzenia!